V prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa vynikla krása byzantských spevov

TK KBS, vhr, ml; pz | 20. 06. 2024 09:45



Foto: Archív Prešovskej archieparchie

Prešov 20. júna (TK KBS) Počas víkendu 14. – 16. júna 2024 zneli v prešovskom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa byzantské spevy v podaní trinástich speváckych zborov. V poradí 33. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, sa v rámci Roku kresťanskej kultúry uskutočnil pod záštitou vladyku Jonáša Maxima, prešovského arcibiskupa metropolitu. Festival otvorili slávením archijerejskej svätej liturgie v piatok 14. júna o 16.30 hod. Svojím spevom ju obohatil Gréckokatolícky zbor Stauros z prešovského sídliska Sekčov. V závere vladyka Jonáš vyzval všetkých prítomných k účasti na festivale.



Podstatnou časťou festivalu je koncert, ktorý sa začal v sobotu o 14.00 hod. V úvode koncertu zaznela hymna Roku kresťanskej kultúry, ktorej autorom je slovenský skladateľ a pedagóg doc. Ľuboš Bernáth. V zastúpení vladyku Jonáša Maxima, ktorý sa koncertu nemohol zúčastniť z dôvodu účasti na inaugurácii nového prezidenta Slovenskej republiky účinkujúcich privítal a pozdravil Mons. Ľubomír Petrík.



Ako prvý vystúpil domáci Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa, ktorý si svojím vystúpením pripomenul 105. výročie narodenia skladateľa a zbormajstra Juraja Cimboru. Program pokračoval spevom Zboru sv. sedmopočetníkov zo Sobraniec a Zboru sv. Jozefa pri Bazilike Svätého Ducha z Michaloviec, ktoré už prešovské publikum malo možnosť počuť aj na predchádzajúcich ročníkoch. Gréckokatolícky zbor Stauros sa okrem spevu na piatkovej svätej liturgii prezentoval aj na koncerte. Svoju premiéru na festivale mal Gréckokatolícky spevácky zbor pri Chráme sv. Cyrila a Metoda z Trenčína, ktorý vznikol pred dvoma rokmi a bol „najmladším“ zo zúčastnených zborov. Svojou kvalitou a entuziazmom je prísľubom, že nové gréckokatolícke spevácke zbory môžu vzniknúť aj mimo východu Slovenska. Aj keď Zbor Archangelikos pri gréckokatolíckom Chráme sv. apoštolov Petra a Pavla v Poprade má už dlhšiu tradíciu na prešovskom festivale vystúpil po prvýkrát. Dva spevácke zbory – Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného a Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky z Košíc na vysokej interpretačnej úrovni reprezentujú krásu byzantských spevov na Slovensku aj ďaleko za jeho hranicami a sú pravidelnými účastníkmi prešovského festivalu.



Bratislavskú eparchiu zastúpili na festivale dva zbory – Katedrálny zbor Chrysostomos a Katedrálny zbor Kyrillomethodeon, ktorých spev na vysokej umeleckej úrovni bol veľkým prínosom pre kvalitu festivalového koncertu. Veľkým obohatením programu bolo vystúpenie jediného mužského zboru. Spoločným repertoárom sa predstavili kňazský zbor sv. Jána Damaského, ktorý tvoria bývalí členovia Zboru sv. Romana Sladkopevca a súčasný Zbor sv. Romana Sladkopevca, v ktorom spievajú bohoslovci Kňazského seminára bl. bikupa P. P. Gojdiča. Ich spev bol umeleckým aj duchovným zážitkom pre poslucháčov.



V závere koncertu zaznel spev oslavnej piesne „Budi imja Hospodne“ Dmitrija Bortňanského v podaní všetkých účinkujúcich, ktorý sa mohutne niesol klenbami katedrály. Mons. Ľubomír Petrík ukončil festivalový koncert poďakovaním všetkým zúčastneným speváckym zborom a krásne sobotňajšie popoludnie plné spievaných modlitieb zavŕšil spoločný spev účinkujúcich aj prítomných poslucháčov „Mnohaja ľita“.



Kvalitným a príjemným hovoreným slovom sprevádzal koncert konferencier Daniel Pacovský, študent Súkromného konzervatória Prešov.



V nedeľu pokračoval festival spevom speváckych zborov na svätých liturgiách. V katedrálnom chráme spievali bratislavské zbory Chrysostomos a Kyrillomethodeon. V Chráme Povýšenia sv. Kríža na sídlisku Sekčov spieval gréckokatolícky zbor Hlahol zo Sídliska 3.



Festival bol realizovaný s finančnou podporou vlády Slovenskej republiky v rámci Roku kresťanskej kultúry a s finančnou podporou mesta Prešov.



TK KBS informovala Valéria Hricovová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024