Biskupi slávili svätú omšu v Lateránskej bazilike a navštívili ďalšie dikastéria (+ FOTO, AUDIO)

TK KBS, ml; kj | 06. 06. 2024 11:10



Foto: Peter Zimen

Rím 6. júna (TK KBS) Biskupi pokračovali v návšteve Ad limina apostolorum. V Ríme navštívili ďalšiu z pápežskych bazilík. Svätú omšu v Lateránskej bazilike slávili obetovali za „Cirkev na Slovensku, za všetkých biskupov, kňazov, diakonov a zasvätené osoby i laikov, aby ich spolupráca svedčila o pravdivosti Kristovho evanjelia v každej dobe“.



Po svätej omši, ktorú spevom spevádzali seminaristi z Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka na Spišskej Kapitule, pokračovali v návštevach dikastérii. Navštívili Dikastérium pre laikov, rodinu a život, Dikastérium pre integrálny rozvoj, Dikastérium pre evanjelizáciu a Pápežskú komisiu na ochranu maloletých.





Počas svätej omše zároveň biskupi vyjadrili sústrasť po nočnej tragickej zrážke vlakov v Pardubiciach, pri ktorej zahynuli štyria ľudia a desiatky sú zranení. Modlili sa aj za žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa a trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, ktorí si dnes pripomínajú 48. výročie kňazskej vysviacky.



Fotogaléria: Svätá omša v Lateránskej bazilike







 



Foto: Peter Zimen



 





Zdroj: Biskup Jozef Haľko Facebook





Zdroj: VaticanNews



Hlavným celebrantom svätej omše, ktorá sa začala spevom Litánií k svätým, bol bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Koncelebrantmi boli bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko a spišský biskup Mons. František Trstenský, ktorý predniesol ' homíliu. Vzor dvoch patrónov baziliky – sv. Jána Krstiteľa a sv. Jána evanjelistu – využil na inšpirácie pre „kňazskú a biskupskú službu“.



Biskup Trstenský: Nedajme si vziať radosť z hlásania Kristovho evanjelia



„Ján Krstiteľ je naším učiteľom predovšetkým v horlivosti. Naša služba nie je nová v obsahu. Ten zostáva rovnaký. Avšak môže a má byť novou službou v horlivosti a v spôsobe ohlasovania. Na tomto posvätnom mieste si vyprosujme túto horlivosť pre Pána,“ uviedol o prvom z nich.



Apoštol a evanjelista Ján nám podľa biskupa Trstenského pripomína službu ohlasovania slova. „Je učeníkom, ktorý pod krížom prijal Ježišovu Matku a Ježišovho Ducha. Majme vždy túto túžbu – byť Ježišovým milovaným učeníkom,“ povedal. „Ján Krstiteľ hovoril, že je hlasom, ktorý volá na púšti: ,Pripravte cestu Pánovi!' Drahí bratia a sestry, prepožičajme mu svoj hlas,“ dodal.





„Máme byť prorokmi, ale nie prorokmi neštastia a pesimizmu. Nedajme si vziať radosť z hlásania Kristovho evanjelia plný dôvery, lebo slovo, ktoré nám bolo zverené nie je ľudské, ale Božie. Od Jána Krstiteľa si prosme odvahu a horlivosť ponúknuť svoj hlas. Od Jána Evanjelistu si prosme, aby tento hlas zaznel Kristovým tónom,“ dodal biskup.



PLNÉ ZNENIE homílie je TU





Zdroj: TV LUX





Zdroj: Slovo+



Návšteva vatikánskych dikastérii



Po svätej omši biskupi navštívili Dikastérium pre laikov, rodinu a život, Dikastérium pre integrálny rozvoj, Dikastérium pre evanjelizáciu a Pápežskú komisiu na ochranu maloletých.



Vypočujte si audio 1 z brífingu s médiámi 



Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre laikov, rodinu a život

   



Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre integrálny rozvoj







Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre evanjelizáciu







Fotogaléria: Návšteva Pápežskej komisie na ochranu maloletých





Foto: Peter Zimen



Bližšie informácie o Lateránskej bazilike v Ríme



Lateránska bazilika stojí v blízkosti vŕšku Celio. Jej názov pochádza od rodu Lateránov, ktorý kedysi vlstnil pozemky v tejto oblasti. Postavená bola v 4. storočí na príkaz cisára Konštantína Veľkého a je považovaná za matku všetkých kostolov v Ríme aj vo svete.



Bazilika bola posvätená pápežom Silvestrom I. v roku 324 a zasvätená Najsvätejšiemu Spasiteľovi. Neskôr, začiatkom 10. storočia, ju pápež Sergius III. zasvätil aj svätému Jánovi Krstiteľovi a v 12. storočí pápež Lucius II. pridal aj svätého Jána Evanjelistu.



Okrem cirkevného významu katedrály Rímskej cirkvi sa bazilika stala aj miestom dôležitých historických udalostí, ako sú korunovácie kráľov, ale aj päť ekumenických koncilov. Vo vnútri baziliky nájdeme rôzne pamiatky, ako sú mozaiky, sochy a obrazy, ktoré svedčia o jej historickom a umeleckom dedičstve. K bazilke patrí aj starobylé baptistérium. Pôvodne kruhová stavba zo 4. storočia bola v roku 432 za pápeža Sixta III. nahradená súčasnou osmeuholníkovou budovou.



Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.



Aktualizované




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024