Biskupi slávili omšu pri hrobe sv. apoštola Petra a navštívili prvé dikastéria (+FOTO, AUDIO)

TK KBS, ml; kj | 03. 06. 2024 16:35



Foto: Peter Zimen

Vatikán 3. júna (TK KBS) Biskupi Slovenska začali druhý deň svojej návštevy Ad limina apostolorum v Ríme. Vo Vatikáne navštívili Baziliku svätého Petra, kde slávili svätú omšu pri oltári nad hrobkou svätého Petra. Po svätej omši navštívili prvé dikastéria Rímskej kúrie.



Ad limina, spoločná



Vatikán, Rada hierarchov

Foto: Peter Zimen



Hlavným celebrantom svätej omše v bazilike bol Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a koncelebrantmi košický eparchiálny biskup Mons. Cyril Vasiľ a banskobystrický biskup a generálny sekretár KBS Mons. Marián Chovanec.



Medzi koncelebrantmi bol aj Mons. Mario Giordana, ktorý v rokoch 2007 – 2017 pôsobil ako apoštolský nuncius na Slovensku. Poďakoval za možnosť byť pri oltári spolu s biskupmi. „Budem sa za vás modliť, aby bola vaša viera posilnená,“ odkázal prítomným bývalý nuncius na Slovensku. 



Fotogaléria: Svätá omša v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne

Foto: Peter Zimen









Biskup Chovanec: Prosme o dar lásky voči Kristovi a jeho Cirkvi



Biskup Chovanec v homílii pripomenul históriu miesta, kde biskupi slávili svätú omšu. Zdôraznil, že prišli k hrobu svätého Petra, aby si pripomenuli slová Ježiša Petrovi: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“



„Sem prichádzajú pútnici z celého sveta, aby na mieste hrobu prvého Kristovho nástupcu rozjímali a modlili sa. (...) Prosme počas tejto návštevy o dar pravej lásky voči Ježišovi Kristovi a následne voči jeho Cirkvi, lebo ona je jeho tajomným telom. Na jej čele stojí Svätý Otec, ktorého vernosť by sme mali dosvedčiť svojím životom a ak treba aj svojou krvou,“ dodal biskup Chovanec.



Plné znenie homílie je TU





Zdroj: Slovo+ 



Za Svätého Otca a jeho spolupracovníkov



Liturgia so slovenskými biskupmi vo Večnom meste počas návštevy Ad limina apostolorum bola s úmyslom za Svätého Otca a jeho spolupracovníkov, „ktorí sa rozmanitým spôsobom podieľajú na riadení Cirkvi v Ríme i vo svete, aby sa nechali vo všetkom viesť Duchom Svätým,“ uvádza KBS. K úmyslu sú pozvaní aj veriaci na Slovensku.



Na svätej omši sa zúčastnili viacerí slovenskí kňazi a rehoľné sestry pôsobiaci vo Večnom meste, pútnici, ktorí biskupov sprevádzajú a členovia sprievodu. Medzi hosťami nechýbal veľvyslanec SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov Marek Lisánsky.



Návšteva vatikánskych dikastérii



Po svätej omši začala návšteva vatikánskych dikastérii. 



Ako prvé navštívili Dikastérium pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, Dikastérium pre Boží kult a disciplínu sviatostí a Štátny sekretariát a Sekcia vzťahov so štátmi a medzinárodnými organizáciami.



Popoludní navštívili Dikastérium pre podporu jednoty kresťanov. O stretnutiach informovali na brífingoch. 



Vypočujte si audio 1 / audio 2 z brífingu s médiámi 



Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života





Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí





Fotogaléria: Štátny sekretariát a Sekcia vzťahov so štátmi a medzinárodnými organizáciami.



 



  



Fotogaléria: Dikastérium pre podporu jednoty kresťanov





Foto: Peter Zimen



Deň ukončili návštevou Veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Svätej stolici.





Bližšie informácie o Bazilike svätého Petra vo Vatikáne



Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, známa aj ako Vatikánska bazilika, je jedným z najvýznamnejších symbolov kresťanskej viery a centrom katolíckeho sveta.



Jej história siaha do 4. storočia, keď bola podľa tradície postavená na hrobe svätého Petra. V priebehu storočí prešla bazilika niekoľkými stavebnými zmenami. V 16. storočí sa dočkala prestavby za pápeža Júlia II., na ktorej sa podieľal taliansky renesančný umelec Michelangelo. Jeho návrh zahŕňal aj postavenie veľkolepej kupoly.



V 17. storočí pokračovala výstavba a výzdoba baziliky pod vedením Berniniho, ktorý prispel barokovým umením, vrátane námestia svätého Petra pred bazilikou. Bazilika je priestorov pápežských slávení, kanonizácií svätých a je pútnickým miestom pre veriacich z celého sveta ako symbol dejín a kontinutity kresťanskej viery.



K správe bolo vydané AUDIO (z brífingu s médiámi 1) a AUDIO (z brífingu s médiami 2)  



Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024