Svätý Otec v posolstve Katholikentagu: Pracujte na mieri modlitbou a dialógom

TK KBS, VaticanNews, en, cirk, ml; pz | 31. 05. 2024 13:25



Vatikán/Nemecko 31. mája (VaticanNews) V stredu 29. mája sa v Erfurte začal 103. ročník Nemeckých katolíckych dní (Katholikentag), ktorý potrvá do 2. júna. Pápež František vo svojom posolstve povzbudzuje účastníkov k podpore mieru a spravodlivosti prostredníctvom viery, dialógu a činnosti v boji proti extrémistickým ideológiám. Na podujatí sú prítomní aj zástupcovia českých a moravských diecéz.



Katolícke dni, ktoré sa konajú každý druhý rok v rôznych mestách, majú v Nemecku tradíciu od roku 1848 a sú jedným z najväčších a najvýznamnejších spoločenských podujatí v krajine. Stretávajú sa na nich laickí katolíci, ako aj politickí a náboženskí predstavitelia z Nemecka a zahraničia, aby si potvrdili svoju vieru a diskutovali o otázkach, ktoré sa týkajú (nielen) nemeckej spoločnosti. Tradične sa na programe zúčastňuje aj Cirkev z Českej republiky, ktorá využíva túto príležitosť na prezentáciu nielen cirkevných pamiatok, ale aj svojich aktivít. 



Motto zvolené pre tohtoročné podujatie znie Pokojným ľuďom patrí budúcnosť. Pápež František vo svojom posolstve k Nemeckým katolíckym dňom vysvetlil, že tieto slová zo Žalmu 37 nám hovoria, že pokoj je prisľúbený tým, ktorí sú spravodliví a dôverujú Pánovi. Ľudstvo však v priebehu dejín nedôverovalo Bohu, čo viedlo k disharmónii a utrpeniu. „Človek už nezaobchádza so stvorením podľa Stvoriteľovho zámeru, ale zneužíva ho a zle s ním zaobchádza pre svoje sebecké ambície po moci a zisku. Takto prišlo na svet utrpenie a smrť.“



Svätý Otec poznamenal, že mnohí dnešní ľudia, najmä mladí, cítia potrebu zmeny smerovania a vycítili, že vo svete nie je niečo v poriadku: „Práve to bolo Ježišovým poslaním. Znovu nasmerovať človeka k Bohu a tým obnoviť a uzdraviť jeho vzťah k bratom, k stvoreniu a v neposlednom rade k sebe samému. Ježiš prinášal pokoj tým, že dával nádej a poukazoval na nespravodlivosť, ktorá často krivila ľudské hodnoty. Príkladom jeho pokoja, ktorý sa zrodil z lásky a oddanosti, je kríž a jeho zmŕtvychvstanie, symbolizujúce, že človek pokoja má budúcnosť. Pokoj, ktorý Kristus prináša, sa stáva viditeľným, keď dáva ľuďom novú nádej v ťažkých časoch.“



Kresťania sú preto povolaní pokračovať v Ježišovom poslaní tým, že budú pomáhať ľuďom na okraji spoločnosti a zapájať sa do verejného života, aby sa zlepšili ich životné podmienky a aby dali hlas tým, ktorí nie sú vypočutí, pretože, ako zopakoval pápež, bez spravodlivosti nemôže byť pokoj.



Pápež František odsúdil rastúci antisemitizmus, rasizmus a iné extrémistické a násilné ideológie, ktoré čoraz viac ohrozujú základné ľudské práva v Európe i mimo nej. Zopakoval, že morálne, sociálne, hospodárske a politické problémy, ktorým čelí dnešný svet, sú úzko prepojené, a preto si vyžadujú spoločné riešenia prostredníctvom širokého dialógu na všetkých úrovniach spoločnosti. Poznamenal, že Katholikentag poskytuje platformu na takéto diskusie: „Starostlivosť o prírodu, spravodlivosť pre chudobných, angažovanosť v spoločnosti, ochrana života a rodiny, obrana dôstojnosti každého ľudského života a vonkajší a vnútorný mier idú ruka v ruke.“



Svätý Otec vo svojom posolstve osobitne oceňuje, že toto miesto podporuje ekumenický a medzináboženský dialóg, ktorý je nevyhnutný pre budovanie mierovej budúcnosti. Konštatujúc, že motto podujatia ponúka povzbudenie ísť touto cestou, pápež František v závere vyzýva účastníkov, aby sa modlili za pokoj a jeden za druhého, a vyjadruje želanie, aby stretnutie bolo časom veľkého duchovného obohatenia.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024