Svätý Otec: Eucharistia je Božou odpoveďou na hlboký hlad ľudského srdca

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz | 31. 05. 2024 11:41



Vatikán 31. mája (E-kai) „Eucharistia je Božou odpoveďou na najhlbší hlad ľudského srdca, na hlad po skutočnom živote: v nej je sám Kristus skutočne uprostred nás, aby nás živil, utešoval a podporoval na našej ceste.“ Pápež František na svojom účte @Pontifex v deviatich jazykoch a s miliónmi sledovateľov na sociálnej sieti X pripomenul Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, ktorá sa vo Vatikáne, ako aj v ďalších krajinách slávila vo štvrtok 30. mája. Pápež František bude v nedeľu 2. júna predsedať svätej omši v Bazilike svätého Jána Lateránskeho.



Pápež vo svojom príspevku poukazuje na nekonečnú hodnotu Eucharistie ako priamej komunikácie medzi Bohom a človekom a spája ju s pojmom ,hlad‘. Už vo svojej homílii na Slávnosť Nasvätejšieho Kristvom Tela a Krvi v roku 2020 pápež zdôraznil, že Eucharistia „je účinným znakom jednoty, spoločenstva, zdieľania. Na Eucharistii sa nemožno zúčastňovať bez toho, aby sme sa nezapojili do úprimného vzájomného bratstva. Pán však dobre vie, že len naše ľudské sily na to nestačia. Naopak, vie, že medzi jeho učeníkmi budú vždy pokušenia rivality, závisti, predsudkov, rozdelenia... Všetci tieto veci poznáme. Aj preto nám zanechal sviatosť svojej skutočnej, konkrétnej a trvalej prítomnosti, aby sme, zostávajúc spojení s ním, vždy prijímali dar bratskej lásky. „Zostaňte v mojej láske!“, povedal Ježiš; a to umožňuje Eucharistia: vytrvať v priateľstve, v láske!“



Oslavy z predchádzajúcich rokov



V homílii z roku 2021 pápež František poznamenal: „Aby sme teda mohli sláviť Eucharistiu, musíme si predovšetkým uvedomiť svoju túžbu po Bohu: cítiť sa potrební, túžiť po jeho prítomnosti a láske, uvedomiť si, že sami si nevieme poradiť, ale potrebujeme pokrm a nápoj večného života, ktorý nás udržiava na našej ceste. Mohli by sme povedať, že dráma dneška spočíva v tom, že smäd často vyhasína. Otázky o Bohu vymizli, túžba po ňom zoslabla, ľudia hľadajúci Boha sú čoraz zriedkavejší. Boh nás už nepriťahuje, pretože sme si prestali všímať našu hlbokú túžbu. Ale len tam, kde je muž alebo žena so džbánom vody – spomeňme si napríklad na Samaritánku –, sa Pán môže zjaviť ako ten, kto dáva nový život, kto živí naše sny a túžby neochvejnou nádejou, milujúcou prítomnosťou, ktorá dáva zmysel a smer našej pozemskej púti.“



„Naša eucharistická adorácia sa overuje vtedy, keď sa staráme o blížneho tak, ako to robí Ježiš: všade okolo nás je hlad po jedle, ale aj hlad po spoločnosti, hlad po úteche, hlad po priateľstve, hlad po dobrom humore, hlad po citlivosti, hlad po evanjelizácii. Tú nachádzame v eucharistickom chlebe: Kristus venuje pozornosť našim potrebám a pozýva nás, aby sme robili to isté pre tých, ktorí sú vedľa nás. Musíme jesť a dávať sa jesť,“ zdôraznil počas katechézy po modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra.



Svätá omša v Bazilike svätého Jána Lateránskeho



Pápež František bude v nedeľu 2. júna o 17:00 sláviť omšu na Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v Bazilike svätého Jána Lateránskeho, po ktorej bude nasledovať tradičný sprievod po Via Merulana do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude eucharistické požehnanie. Argentínsky pápež tak pokračuje v tradícii, ktorú začal Ján Pavol II. a v ktorej pokračoval Benedikt XVI. a ktorý sa na procesii s monštranciou zúčastnil v roku 2013, v roku svojho zvolenia. V rokoch 2014, 2015 a 2016 sa František na procesii nezúčastnil, ale celebroval svätú omšu a potom udelil eucharistické požehnanie v Bazilike Santa Maria Maggiore. V roku 2017 sa pápež rozhodol sláviť Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v nedeľu, aby povzbudil väčšiu účasť veriacich. V roku 2018 sa zmenou miesta obnovila prax, ktorá sa datuje od Pavla VI., ktorý od roku 1965 slávil tento sviatok niekoľkokrát v nových štvrtiach na okraji Ríma. V tom roku sa slávenie konalo v Ostii, na námestí pred farnosťou Santa Monica.



V roku 2019 pápež František slávil Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi opäť v nedeľu, na nádvorí kostola Santa Maria Consolatrice v Casal Bertone, v oblasti spojenej s históriou bombardovania talianskeho hlavného mesta počas druhej svetovej vojny. V rokoch 2020 a 2021, počas pandémie Covid-19, sa omša slávila (stále v nedeľu) v Bazilike svätého Jána Lateránskeho. Na druhej strane, v roku 2022, keď sa pápež zotavoval z hospitalizácie na klinike Gemelli, a v roku 2023, kvôli obmedzeniam spôsobeným bolesťami kolena, pápež nepredsedal liturgii na Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024