Posolstvo Dikastéria pre evanjelizáciu: Cestovný ruch ako podpora mieru

TK KBS, VaticanNews, cz, am, ml; pz | 29. 05. 2024 13:50



Vatikán 29. mája (VaticanNews) „Záujem, ktorý hýbe miliónmi turistov, možno ľahko spojiť so záväzkom k bratstvu vytvorením siete ,poslov mieru‘, ktorí budú vyzývať na ukončenie vojny.“ Uvádza sa to v posolstve Dikastéria pre evanjelizáciu k 45. svetovému dňu cestovného ruchu, ktorý vyhlásila Organizácia Spojených národov a ktorý sa bude sláviť 27. septembra. V texte sa zdôrazňuje význam náboženského turizmu a veľká príležitosť na stretnutie, ktorú ponúka Jubilejný rok 2025.



Slovné spojenie ,Cestovný ruch a pokoj‘, ktoré dalo názov 45. svetovému dňu cestovného ruchu vyhláseného Organizáciou Spojených národov, je najlepšou voľbou „v takom nepokojnom období, ako je to naše,“ aby ponúklo „tým, ktorí budú cestovať, chvíľu zamyslenia a osobného záväzku.“ Napísalo to Dikastérium pre evanjelizáciu v posolstve k tejto príležitosti, ktoré podpísal Mons.. Rino Fisichella, prefekt Sekcie pre základné otázky evanjelizácie vo svete, v ktorom sa zdôrazňuje, že vojna tým, že nezaručuje bezpečnosť ľudí, negatívne ovplyvňuje cestovný ruch a s ním súvisiace aktivity. „Tam, kde vypukne vojna,“ hovorí, „nedostatok turistov vytvára ďalší prejav chudoby obyvateľstva, ktoré vidí, že mizne forma obživy potrebná na dôstojný život.“



História, kultúra a oddanosť bratstvu



Dikastérium, ktoré sa zaoberá aj náboženským cestovným ruchom, cíti výzvu v súčasnom globálnom kontexte a chce pomôcť dostať posolstvo mieru k tým, ktorí pracujú v tomto sektore. S vďačnosťou pripomína angažovanosť mnohých kňazov a laikov, „ktorí zasvätili svoj život tomu, aby sa cestovný ruch a púte stali aktívnymi a plodnými,“ a vyzýva ich, aby „otvárali nové cesty“ všade tam, kde je to potrebné. „Záujem, ktorý hýbe miliónmi turistov,“ konštatuje sa v texte, „možno ľahko spojiť so záväzkom bratstva vytvorením siete ,poslov pokoja‘, ktorí sa prihovárajú celému svetu, aby povzbudili ukončenie každej vojny a znovuotvorenie území plných histórie, kultúry a viery.“ Ďalej sa zdôrazňuje, že cestovný ruch môže rozhodujúcim spôsobom prispieť k obnove medziľudských vzťahov, po ktorých všetci cítime hlbokú nostalgiu. Ide o obnovu a podporu ,kultúry stretnutia‘, ktorú pápež František „ak veľmi podporuje.“



Nech je otvorenosť voči svetu a iným súčasťou našej batožiny



Stretnutia medzi ľuďmi sú príležitosťou na dialóg, vzájomné poznanie a zdrojom úcty a náboženský cestovný ruch to musí mať vo svojom strede. „Nech nikdy nechýba,“ píše sa v posolstve, „výzva a modlitba za mier vo svete a zároveň za mier v medziľudských vzťahoch.“ Pripomínajúc, že „byť budovateľmi pokoja je nielen možné, ale aj potrebné pre tých, ktorí sa vydávajú na cestu,“ otvorenosť voči svetu a ľuďom, s ktorými sa človek chystá stretnúť, je pre dikastérium „skutočným programom, ktorý treba zahrnúť do svojej batožiny, keď človek odchádza, aby si užil zaslúžený odpočinok alebo našiel chvíle oddychu, v ktorých môže kontemplovať krásu stvorenia.“



Pútnici do Ríma na Jubileum 2025



Posolstvo pripomína, že Jubileum 2025, ktoré sa začne 24. decembra, priláka do Ríma milióny pútnikov, „aby prežili jubilejný odpust,“ vedení zmyslom pre nádej, ktorý prebýva v srdci každého človeka. „Turizmus charakterizovaný touto nádejou,“ zdôrazňuje sa, „sa môže stať aj konkrétnym a hmatateľným znakom budovania mieru.“ A v tejto súvislosti sa citujú niektoré dôležité slová pápeža Františka: „Je príliš veľké snívať o tom, že zbrane prestanú a prestanú prinášať ničenie a smrť? Jubileum nám pripomína, že tí, ktorí sa stanú ,tvorcami pokoja, budú nazývaní Božími deťmi‘. Potreba mieru je výzvou pre všetkých a vyžaduje si od nás realizáciu konkrétnych projektov.“ Toto je teda výzva adresovaná pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa cestovného ruchu všetkým, ktorí pracujú v tejto oblasti, a tým, ktorí sa vydávajú na cestu „so zmyslom a túžbou po mieri a jednote.“



Adriana Masotti – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024