Pápež František pozýva mladých ľudí z celého sveta k radosti a autenticite

TK KBS, VaticanNews en, ml; pz | 29. 05. 2024 10:05



Vatikán 29. mája (VaticanNews) V príhovore k účastníkom Medzinárodného kongresu o službe mládeži vo Vatikáne pápež František povedal, že rozlišovanie znamená byť „pravdivý“ voči sebe, voči druhým a voči Bohu. Slovensko zastupovali Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity a Martin Kocian, riaditeľ Komisie pre mládež Bratislavskej arcidiecézy.



V sobotu 25. mája prijal pápež František účastníkov Medzinárodného kongresu o pastorácii mládeže, ktorý organizuje vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Na stretnutí sa zúčastnili mladí ľudia a delegáti biskupských konferencií, združení a rôznych cirkevných hnutí.



Pri úvahách o Jubileu mládeže v júli 2025 a Svetových dňoch mládeže v Soule 2027 pápež vyjadril nádej, že tieto dve svetové udalosti môžu pomôcť mnohým mladým ľuďom, aj tým, ktorí bežne nechodia do kostola, stretnúť sa s Ježišom. Pri príprave na tieto podujatia pápež odporučil pracovníkom s mládežou, aby boli pozorní na každodenný život, na službu „malých krokov, malých čísel, jednoduchých slov a činov, každodenných rozhodnutí“.



Podľa pápeža, ktorý čoskoro kanonizuje mileniála Carla Acutisa, sa tieto menej viditeľné skúsenosti hlboko dotýkajú srdca a časom prinášajú trvalé ovocie. „Nechcem robiť reklamu svojim dielam, ale čítajte Gaudete et exsultate!“ dodal pápež s odkazom na svoju apoštolskú exhortáciu o svätosti každodenného života z roku 2018.



Pápež tiež vyzdvihol duchovné rozlišovanie, ktorému sa podľa neho musia naučiť najmä pastorační pracovníci – kňazi a rehoľníci, katechéti a mladí ľudia, ktorí pracujú s mladými ľuďmi „Rozlišovanie je umenie, ktoré sa nedá zvládnuť improvizovane, ale musí sa prehlbovať, zažívať a žiť,“ povedal Svätý Otec. „Mať niekoho, kto dokáže rozlišovať, je pre mladého človeka ako nájsť poklad. Na ceste viery a objavovania vlastného povolania múdry sprievodca pomáha vyhnúť sa mnohým chybám, mnohým naivitám, mnohým momentom zmätku a ,paralýzy‘.“



Pápež vysvetlil, že rozlišovanie musí byť synodálne, osobné a zamerané na pravdu. Predovšetkým musí byť synodálne, pretože dnes prevláda individualizmus. Keď ľudia všetko kategorizujú podľa kritérií „páči sa mi/nepáči sa mi,“ povedal, je to „škaredý individualizmus.“ „V praxi rozlišovania Cirkev stavia bratov a sestry vo viere vedľa seba, aby sme kráčali po ceste spoločne, nie osamote. Náš vnútorný rast sa tak stáva oveľa bohatším.“



Rozlišovanie je tiež osobnou záležitosťou. „V našom svete je všetko štandardizované a homogénne. Mladí ľudia však potrebujú byť sprevádzaní jeden po druhom. Každý z nich je jedinečný a nenahraditeľný. Každý si zaslúži, aby ho niekto vypočul, pochopil a poradil mu podľa jeho veku, ľudskej a duchovnej zrelosti.“



Na záver pápež pripomenul, že rozlišovanie je zamerané na pravdu. „V spoločnosti otrávenej falošnými správami, kde sú osobné profily často pozmenené alebo sfalšované, kde si ľudia vytvárajú alternatívne identity, rozlišovanie predstavuje pre mladých ľudí cestu k autenticite: spôsob, ako sa oslobodiť od umelých identít a objaviť svoju pravú identitu. Rozlišovanie znamená byť ,skutočný': pred sebou samým, pred druhými a pred Bohom.“



Pápež František na záver zdôraznil, že je dôležité naďalej načúvať mladým ľuďom. Podľa jeho slov by to malo byť skutočné počúvanie, nie polovičaté. „Mladí ľudia by mali byť posilnení, zapojení do dialógu, do plánovania aktivít, do rozhodovania,“ zdôraznil pápež. „Mali by cítiť, že sú aktívnou a plnohodnotnou súčasťou života Cirkvi.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024