Arcibiskup Vasiľ: Príprava na Ad limina je medzníkom v živote miestnej cirkvi

TK KBS, kj, ml; pz | 26. 05. 2024 12:25



Foto: Vatican Media

Košice 26. mája (TK KBS) Príprava na návštevu Ad limina apostolorum v Ríme, ktorá čaká slovenských biskupov na začiatku júna, je dôležitým medzníkom v živote miestnej cirkvi, vraví košický eparchiálny biskup, arcibiskup Cyril Vasiľ. V rámci svojej predchádzajúcej činnosti sekretára Dikastéria pre východné cirkvi sa stretával s návštevami biskupov z rôznych krajín. Teraz príde v opačnej pozícii. „Ide o moju prvú cestu do Ríma vo forme návštevy Ad limina,“ uvádza v rozhovore, ktorý prinášame pred návštevou Ríma a Vatikánu.



- S akými pocitmi sa chystáte na návštevu biskupov Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne 



Ide o moju prvú cestu do Ríma vo forme návštevy Ad limina. Samozrejme aj pre mňa je táto udalosť osobitne dôležitá pretože je prejavom príslušnosti ku Katolíckej cirkvi a úzkeho vzťahu ktorý viaže každého biskupa k osobe rímskeho veľkňaza.



- Pred odchodom do Ríma bolo povinnosťou každej diecézy/eparchie spracovať správu o stave diecézy/eparchie. Čo hlavné ste zdôraznili vo svojej správe za Košickú eparchiu? 



Vo svojej správe som shrnul vývoj situácie za posledných 7 rokov predovšetkým v období pandemickej krízy Covid-19 a takisto aj v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine, ktorá tiež ovplyvnila život v našej cirkvi. Pre nás táto posledne menovaná skutočnosť znamenala aj otvorenie pastoračnej misie pre ukrajinských katolíkov pri našej katedrále a zintenzívnenie kontaktov v oblasti duchovnej i humanitárnej pomoci z Ukrajinou. Tieto dve skutočnosti považujem za primárne nové a budú obsiahnuté aj v našej správe.



- V čom je špecifické putovanie do Ríma pre Vás, keďže ste tam dlhé roky pôsobili? S čím sa vraciate napríklad na Dikastérium pre východné cirkvi, kde ste boli niekoľko rokov sekretárom, či Dikastérium pre kauzy svätých, ktorého aktuálne ste členom? 



V rámci mojej predchádzajúcej činnosti na kongregácii, dnes už Dikastériu pre východné cirkvi som sa viackrát stretával a návštevami  biskupov z rôznych krajín, ktorí prichádzali na tento rímsky úrad, aby referovali o prítomnosti východných katolíkov v ich krajinách, ako aj o sposobe im vysluhovanej pastoračnej starostlivosti. Teraz prichádzam na Dikastérium pre východné cirkvi v opačnej pozícii, teda aby som referoval o stave o živote v našej Košickej eparchii a spolu s ostatnými otcami biskupmi predstavil život celej gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi, ktorá v posledných rokoch prešla viacerými zmenami aj personálneho charakteru. Čo sa týka mojej činnosti pri Dikastériu pre kauzy svätých aj tu budeme prezentovať postup ďalších otvorených káuz prípadného blahorečenia kandidátov z našej cirkvi a prípadný postup alebo požiadavky na priebeh svätorečenia už blahorečených kandidátov.



- Aké otvorené otázky budete riešiť na Dikastériu pre východné cirkvi?



A Dikastériu pre východné cirkvi jednak chceme informovať o súčasnom stave našej cirkvi, najmä o obnovení činnosti Rady hierarchov metropolitnej cirkvi. Chceme prejednať ešte stále otvorenú otázku partikulárneho práva, ktoré je v schvaľovacom procese na rímskej kúrii a takisto aj niektoré doteraz otvorené otázky liturgického a disciplinárneho charakteru.



- V čom vidíte význam spoločného putovania rímskokatolíckych a gréckokatolíckych biskupov na návšteve Ad limina apostolorum? 



Ide o prejav našej spoločnej príslušnosti k jednej Katolíckej cirkvi, ktorá sa skladá z viacerých cirkví sui iuris, ale je stále zjednocovaná jednou spoločnou vierou, vysluhovaním tých istých  sviatostí a spoločným spojivom ktorým je osoba rímskeho Veľkňaza. Aj vonkajšie prejavenie tejto viery takoutou návštevu je teda mimoriadne dôležité.



- V čom vidíte najväčší prínos návštevy Ad limina?



Samotná príprava na návštevu Ad limina je dôležitým medzníkom v živote miestnej cirkvi. Vyžaduje od nás akoby pohliadnutie do zrkadla, aby sme dokázali objektívne a správne zhodnotiť stav našej cirkvi a aby sme tieto informácie poskytli aj Svätej stolici.



- Budú Vás sprevádzať gréckokatolícki veriaci zo Slovenska, resp. ako sa môžu pripojiť duchovne k svojim biskupom?



V súvislosti s našou návštevou v Ríme sa nechystá akási osobitná púť aj ostatných veriacich, ale veríme, že títo nás budú sprevádzať svojimi modlitbami, o ktoré už teraz úprimne prosíme.



Pripravila Katarína Jančšinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024