Svätá stolica v OSN o prínose starších ľudí v spoločnosti a ochrane civilistov

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz | 24. 05. 2024 11:48



Foto: Vatican Media

Vatikán 24. mája (VaticanNews) Arcibiskup Gabriele Caccia, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN, vystúpil na 14. zasadnutí otvorenej pracovnej skupiny pre starnutie a zúčastnil sa na otvorenej diskusii Bezpečnostnej rady o ochrane civilistov v ozbrojených konfliktoch.



Uznanie cenného prínosu, ktorý môžu seniori poskytnúť rodinám a celej spoločnosti, a povzbudenie, aby zostali nablízku mladším generáciám. Arcibiskup Gabriele Caccia, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN, to zdôraznil vo svojom príhovore na 14. zasadnutí Otvorenej pracovnej skupiny pre starnutie, ktoré sa konalo 20. mája v New Yorku. Účasť na verejnom živote sa podľa vatikánskeho diplomata nemôže obmedzovať na politické a občianske práva, ale musí sa rozšíriť na vytváranie spoločných väzieb spolupatričnosti.



Súcitné sprevádzanie starších ľudí namiesto samovraždy



Izolácia, nedostatok podpory, kultúra znehodnocovania môžu podľa pápežových slov dohnať starších ľudí k zúfalému rozhodnutiu urýchliť koniec svojho života, poznamenal. Keď spoločnosť ponúka samovraždu namiesto súcitného sprevádzania, ignoruje sa rovnaká dôstojnosť všetkých osôb v každej fáze ľudského života až po prirodzenú smrť. Preto Svätá stolica povzbudzuje k úsiliu zabezpečiť, aby sa každý človek vždy cítil sprevádzaný a opatrovaný, s cieľom vytvoriť skutočne inkluzívnu spoločnosť.



Potreba posilniť ochranu civilistov 



Otvorená diskusia Bezpečnostnej rady o ochrane civilistov v ozbrojených konfliktoch, ktorá sa konala 22. mája, sa niesla v znamení 25. výročia prijatia rezolúcie S/RES/1265 (1999) a 75. výročia Ženevských dohovorov týkajúcich sa ochrany civilistov v ozbrojených konfliktoch. Arcibiskup Caccia poznamenal, že je nevyhnutné, aby sa civilné obete nevnímali ako „vedľajšie škody“, ale ako muži a ženy s menami.



Vatikánsky diplomat vyzval na ochranu osôb, ktoré sú počas konfliktu vystavené väčšiemu riziku, ako sú humanitárni pracovníci, zdravotnícki pracovníci, náboženskí pracovníci, novinári, vysídlené osoby, ženy, deti a osoby so zdravotným postihnutím, a predložil Rade na zváženie tri kľúčové body.



Chrániť miesta bohoslužieb



Po prvé, vyzval na osobitnú ochranu bohoslužobných miest v konfliktných oblastiach, ktoré sú nielen miestami modlitieb, ale slúžia aj ako centrá pomoci a ochrany pre ľudí v núdzi.



Po druhé, vyzval na zastavenie výroby, hromadenia a používania nerozlišujúcich zbraní, ako sú nášľapné míny, kazetová munícia a výbušné zbrane v obývaných oblastiach. Dôsledky týchto nástrojov smrti spolu s inými výbušnými pozostatkami vojny predstavujú vážnu hrozbu pre civilné obyvateľstvo aj po skončení bojov.



Svätá stolica je znepokojená blokádou humanitárnej pomoci a útokmi na humanitárnych pracovníkov



Po tretie, vyjadril znepokojenie nad blokádou humanitárnej pomoci v konfliktných oblastiach a zvýšeným počtom útokov na humanitárnych pracovníkov. Svätá stolica vyzýva na prísne dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a odsudzuje každý pokus zabrániť dodávkam potravín, vody a liekov ľuďom trpiacim následkami vojny, ako aj nevyberavé útoky na humanitárny a zdravotnícky personál, ktorý nasadzuje svoje životy, aby pomohol obyvateľstvu v teréne.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024