Pápež František k výročiu Čínskeho koncilu: Aj my hľaďme do budúcnosti

TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz | 23. 05. 2024 07:05



Vatikán 23. mája (VaticanNews) Na Pápežskej univerzite Urbaniana sa konala konferencia pri príležitosti 100. výročia koncilu „Concilium Sinense“, prvého a zatiaľ jediného koncilu Katolíckej cirkvi v Číne, ktorý sa konal v Šanghaji v roku 1924. Na konferenciu prispel aj Svätý Otec František svojím videoposolstvom. Zdôraznil, že „tento koncil bol skutočne dôležitým krokom na ceste Katolíckej cirkvi vo veľkej krajine Číny.“



„V Šanghaji otcovia zhromaždení na koncile Concilium sinense zažili autentickú synodálnu skúsenosť,“ povedal pápež František a dodal, že ich „spojil Duch Svätý“, ktorý spôsobil, že medzi nimi rástla „harmónia“ a „viedol ich prekonať rozpaky a odpor.“ Ďalej Petrov nástupca vo videoposolstve pokračoval: „Všetci na koncile vykonali skutočnú synodálnu cestu a podpísali ustanovenia, ktoré otvorili nové cesty pre Cirkev, vrátane katolíckej Číny, aby mala čoraz viac čínsku tvár. Uznali, že to je krok, ktorý treba urobiť, pretože Kristovo ohlasovanie spásy sa môže dostať ku každému ľudskému spoločenstvu a ku každému jednotlivcovi len vtedy, ak bude hovoriť svojím materinským jazykom.“



Téma konferencie na Univerzite Urbaniana bola „Sto rokov od koncilu Sinense, medzi históriou a súčasnosťou“, preto sa pápež František zameral na niekoľko dôvodov, pre ktoré je toto výročie vzácne. Jeden z motívov je podľa neho pripomenutie si arcibiskupa Celsa Costantiniho, prvého apoštolského delegáta v Číne a predsedu koncilu, ktorý mal „skutočne misionársky pohľad na situáciu, pretože zdôraznil, že „poslaním Cirkvi je evanjelizovať, a nie kolonizovať.“



Ako ďalší dôvod Svätý Otec uviedol, že „Šanghajský koncil neslúžil na to, aby zmietol do zabudnutia chybné prístupy“ z minulosti, ale aby sa vytvorili cesty, „ktoré viac zodpovedajú povahe Cirkvi“ a to v dôvere „v milosť samotného Krista a v jeho príťažlivosť“. Ako dodal pápež, „viera Božieho ľudu v Číne bola kompasom, ktorý ukazoval cestu počas celého obdobia pred i po Šanghajskom koncile, až dodnes“ a „čínski katolíci v kontexte, v ktorom žijú, vydávajú svedectvo skutkami milosrdenstva“ a „reálne prispievajú k budovaniu spoločného domu.“



Rímsky biskup ďalej pripomenul vo videopostolve, že „účastníci koncilu v Šanghaji sa pozerali do budúcnosti“, a podobne máme konať my. Pápež pripomenul, že „niekoľko dní po skončení koncilu sa konciloví otcovia vybrali na púť do svätyne Panny Márie zo Šešan neďaleko Šanghaja, a dodal: „Práve v týchto dňoch, v mesiaci máji, ktorý Boží ľud zasvätil Panne Márii, sa mnohí naši čínski bratia a sestry vydávajú na púť do svätyne v Šešane, aby zverili svoje modlitby a nádeje príhovoru Ježišovej Matky. O niekoľko dní, 24. mája, na sviatok Márie Pomocnice kresťanov, sa Cirkev na celom svete bude modliť spolu s bratmi a sestrami cirkvi v Číne, ako o to požiadal pápež Benedikt XVI. vo svojom liste čínskym katolíkom.“ Napokon Svätý Otec František uzavrel videopolstvo slovami: „Všetci spoločne zverme Panne Márii Pomocnici kresťanov našich bratov a sestry vo viere, ktorí sú v Číne, celý čínsky ľud a celý náš chudobný svet a prosme ju o príhovor, aby vždy a všade zvíťazil pokoj.“



Miroslava Holubíková – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024