Pápež: Cirkev je otvorená pre všetkých, no nemožno požehnávať homosexuálne zväzky

TK KBS, VaticanNews, sc, zk, ml; pz | 21. 05. 2024 15:50



Vatikán 21. mája (VaticanNews) V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS pápež František zopakoval, že Cirkev prijíma „každého a všetkých“ a objasnil niektoré prvky dokumentu Fiducia Supplicans o udeľovaní požehnania. Svätý Otec tiež odsúdil náhradné materstvo, ktoré sa stalo „biznisom“ a tiež ideológie, ktoré sú vždy „zlé.“ Pápež opäť vyslovil apel adresovaný krajinám vo vojne: „Zastavte sa a vyjednávajte!“ V súvislosti s migrantmi nabáda, aby sme nezostali ľahostajní.



Rozhovor, ktorý pápež poskytol riaditeľke CBS Evening News Norah O'Donnellovej, bol nahraný 24. apríla v Dome sv. Marty a jeho časť bola odvysielaná v nedeľu 19. mája večer v programe s názvom 60 minút.



„Evanjelium je určené pre všetkých,“ zdôraznil pápež, pre nás všetkých, ktorí sme hriešnici: „Aj ja som hriešnik“. Zároveň skonštatoval: „Ak si Cirkev postaví pred dvere colnicu, prestáva byť Kristovou Cirkvou“. Svätý Otec tiež objasnil otázku požehnania zväzkov osôb rovnakého pohlavia, o ktorom hovorí doktrinálny dokument Fiducia Supplicans. „Požehnanie je pre každého“, možno požehnať ktorúkoľvek osobu, avšak nie homosexuálny zväzok: „To, čo som dovolil, nebolo požehnať zväzok“, pretože to je v rozpore so „zákonom Cirkvi“.



Náhradné materstvo je biznis



V súvislosti s homosexualitou novinárka pripomenula, že pápež František v minulosti povedal, že „homosexualita nie je zločin“. Svätý Otec reagoval: „Nie. Je to ľudská skutočnosť.“ Zároveň opäť odsúdil náhradné tzv. surrogátne materstvo, nazývané aj „maternica na prenájom“, ktoré sa podľa pápeža „stalo biznisom, a to je veľmi zlé. Je to veľmi negatívne“, dodal. Avšak pre niektoré ženy, napríklad pre tie choré, to môže byť ich jediná nádej, poznamenáva novinárka. „Možno áno. Ďalšou nádejou je adopcia,“ odvetil Svätý Otec a vyzval, aby sa neobchádzal morálny princíp.



Kritika zo strany „konzervatívcov“



Na otázku o kritike, ktorú pápežovi adresovali niektorí konzervatívni biskupi v USA, Svätý Otec odpovedal: „Konzervatívec je ten, kto na niečom lipne a nechce vidieť ďalej. Je to samovražedný postoj, pretože jedna vec je brať do úvahy tradíciu, zohľadňovať situácie z minulosti, iná vec je však uzatvárať sa do dogmatickej škatuľky“.



Výzva krajinám vo vojne: „Prestaňte!“                        



Rozhovor, ktorý sa uskutočnil v rámci prípravy na Svetový deň detí chystajúci sa 25. a 26. mája v Ríme, sa nemohol nevenovať tým najmenším, počnúc tými, ktorí trpia vo vojne, v Gaze, na Ukrajine, k deťom, ktoré „zabudli, ako sa usmievať“, ako opakuje pápež. A práve s ohľadom na ne Rímsky biskup vyslovuje výzvu krajinám vo vojne: „Všetci sa zastavte. Zastavte vojnu. Musíte nájsť spôsob, ako vyjednať mier. Premôžte sa k dosiahnutiu mieru. Vyjednaný mier je vždy lepší ako nekonečná vojna... Prosím, prestaňte. Vyjednávajte.“



Ideológie sú vždy zlé



S dôrazom na vojnu v Izraeli a Gaze, v súvislosti s protestami v univerzitných kampusoch a rastúci antisemitizmus pápež opakuje: „Každá ideológia je zlá a antisemitizmus je ideológiou a je zlý. Každý 'anti' je vždy zlý. Možno kritizovať tú či onú vládu, vládu Izraela, palestínsku vládu. Človek môže kritizovať, čo chce, ale nie byť 'anti' teda proti nejakému národu. Ani anti-palestínsky, ani antisemita."



Migranti, mnohí ľudia si „umývajú ruky“



V rovnakom duchu Jorge Mario Bergoglio, keď hovorí o utrpení mnohých migrantov, odsudzuje skutočnosť, že mnohí ľudia si „umývajú ruky“: „Tam vonku je toľko Pontských Pilátov... ktorí vidia, čo sa deje, vojny, nespravodlivosť, zločiny... Je to ľahostajnosť... Prosím vás, musíme znovu prinútiť naše srdcia, aby cítili. Nemôžeme zostať ľahostajní voči týmto ľudským drámam. Globalizácia ľahostajnosti je veľmi nepekná choroba“.



Pápež hodnotí ako „číre šialenstvo“ správu, ktorú pripomína novinárka, že štát Texas sa snaží zatvoriť katolícke združenie na hranici s Mexikom, ktoré ponúka humanitárnu pomoc prisťahovalcom bez dokladov. „Uzavrieť hranice a nechať ich tam je šialenstvo,“ zdôrazňuje pápež František. „Migranta treba prijať. Potom sa uvidí, ako s ním naložiť. Možno ho treba poslať späť, neviem, avšak každý prípad treba posudzovať ľudsky.“



Každé zneužívanie nemožno tolerovať



V rozhovore nechýba zmienka o problematike zneužívania v Cirkvi. Je to zločin, ktorý „nemožno tolerovať“, opakuje pápež. Zároveň priznáva, že musíme pokračovať v opatreniach a „konať ešte viac“, pretože „tragédia zneužívania je, žiaľ, obrovská“ a musíme zabezpečiť, aby sa to nielen potrestalo, ale aby sa to už nikdy neopakovalo.



Salvatore Cernuzio, Zuzana Klimanová – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024