Bratislava 17. mája (TK KBS) Generálny sekretariát Konferencie biskupov Slovenska odoslal do Ríma text celoslovenskej syntézy reflexie Katolíckej cirkvi na Slovensku k Súhrnnej správe XVI. valného zhromaždenia synody. Zároveň ho publikovala na stránke www.synoda.sk (v sekcii Materiály). Z podnetov ju zostavil tím KBS.
Správa dostala názov Počúvanie a sprevádzanie. KBS získala prvé podnety z nej v januári 2024, kedy zorganizovala celoslovenské synodálne stretnutie biskupov, kňazov, zasvätených osôb a angažovaných laikov z celého Slovenska. Približne 180 účastníkov sa v tematických pracovných skupinách navzájom počúvalo a hľadalo spoločné pomenovanie toho, čo vnímali ako dôležité pre seba, svoju komunitu a širšie cirkevné spoločenstvo. Podnety z diskusií boli zaznamenané a spolu s následnými správami zo synodálnych konzultácií vo farských, diecéznych, eparchiálnych, rehoľných a akademických spoločenstiev boli ďalej spracované do celoslovenskej záverečnej správy.
„Text tejto správy nedokáže detailne zachytiť hĺbku ako aj tematický rozsah diskusií celoslovenského stretnutia a synodálnych debát miestnych spoločenstiev, je však snahou o uchopenie podstatných tém, ku ktorým sa veriaci vyjadrili. Stretnutia pracovali synodálnou metódou vzájomného počúvania a rozlišovania v modlitbe, s cieľom hľadať odpoveď na základnú otázku „Ako byť synodálnou Cirkvou v misii?“, ktorú navrhol Generálny sekretariát synody, pričom zahŕňala viaceré témy. Takto postavená otázka motivovala účastníkov skôr hľadať to, čo by bolo dobré vylepšiť, hoci nechýbali ani ocenenia pozitívnych skúseností, z ktorých mnohé návrhy vychádzali,“ píše sa v metodológii správy.
Námety, ktoré sa objavujú v poznámkach z diskusií z celoslovenského stretnutia a stretnutí miestnych spoločenstiev, sú rozdelené podľa vzoru správy z minuloročného synodálneho zasadania vo Vatikáne do troch oblastí: témy, na ktorých je zhoda, témy prinášajúce otázky a témy s návrhmi. Zhodu vnímajú autori správy v dôležitosti synodality, volaní po odstraňovaní bariér a podpore rodín a mladých. Medzi otázky, ktoré si kladú, patria, ako byť Cirkvou 21. storočia, aké sú úlohy kňazov a laikov a ako byť otvorení bez straty identity. Do budúcnosti navrhujú rozvíjať komunikáciu a vzdelávanie, podporiť otvorený dialóg a malé spoločenstvá.
„Za všetky podnety a myšlienky v nej patrí vďaka všetkým členom cirkevných spoločenstiev, ktorí sa do týchto synodálnych konzultácií zapojili,“ dodáva text syntézy reflexie, ktorú spracoval tím Generálneho sekretariátu KBS.