Po chráme Haghia Sofia bude ďalší historicky byzantský kostol v Istanbule mešitou

TK KBS, kap, ml; pz | 07. 05. 2024 11:43



Ankara 7. mája (KAP/KNA) Po chráme Haghia Sofia bude v budúcnosti slúžiť ako mešita ďalší historický byzantský kostol v Istanbule. Prezident Recep Tayyib Erdogan na slávnostnej ceremónii v Ankare odovzdal kostol svätého Salvátora v Chore, ktorý je svetoznámy svojimi freskami, informoval Orthodox Times s odvolaním sa na turecké médiá.



Budúca „mešita Kariye“ bola predtým 79 rokov využívaná ako múzeum. Podľa skorších správ sa opätovné vysvätenie malo uskutočniť koncom februára; to však neskôr príslušný orgán poprel.



Podľa správ sa fresky nemali premaľovať, ale zakryť špeciálne vyrobenými červenými kobercami. Kostol v severovýchodnej časti starobylého centra Konštantínopolu, dnešného Istanbulu, sa považuje za jeden z najvýznamnejších príkladov byzantskej sakrálnej architektúry na svete.



Podobne ako predtým v prípade chrámu Hagia Sofia, turecká vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v auguste 2020 oznámila, že dohodu z roku 1958 o využívaní kostola ako múzea vyhlási za neplatnú.



Chrám svätého Salvatora v Chore (doslova: na vidieku) pochádza z kláštora zo 6. storočia. Kostol bol rozšírený v 12. storočí. Po dobytí Konštantínopolu Osmanmi v roku 1453 bol kostol v roku 1511 prestavaný na mešitu. Fresky, ktoré zobrazujú vtelenie Krista ako Spasiteľa sveta, boli zasypané vápnom, ale neboli zničené.



Po skončení druhej svetovej vojny kostol rozsiahlo reštaurovali americkí odborníci a od roku 1945 sa využíval ako múzeum. Toto rozhodnutie bolo pred štyrmi rokmi zrušené.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024