Jakarta 29. apríla (VaticanNews) Indonézski katolíci s nadšením očakávajú príchod pápeža Františka, ale na jeho návštevu sa tešia aj predstavitelia islamu. Upozorňuje na to arcibiskup Jakarty, ktorý zdôrazňuje, že pápežova púť so sebou prináša posolstvo bratstva pre celý svet. V poradí 45. zahraničná cesta pontifikátu sa uskutoční začiatkom septembra.
Kardinál Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo pripomína, že Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete. Žije tam viac ako 8 miliónov katolíkov, čo predstavuje 3,1 percenta obyvateľstva. „Vzťahy medzi oboma komunitami sú veľmi dobré,“ hovorí arcibiskup Jakarty a zdôrazňuje, že islam v tejto krajine tisícov ostrovov je otvorený a tolerantný. Poukazuje tiež na dlhú históriu dobrých vzťahov medzi Indonéziou a Vatikánom, ktorý bol jednou z prvých piatich krajín, ktoré uznali vyhlásenie nezávislosti Indonézie. Už v roku 1947 bola v Jakarte prvá apoštolská delegácia, ktorá je dnes nunciatúrou.
„V Indonézii existuje náboženská sloboda, ale realita sa líši od miesta k miestu. Štát berie túto otázku veľmi vážne. V každodennom živote žijeme ako bežní občania. Môžeme pracovať v rôznych inštitúciách vrátane štátnych. Ľudia v nedeľu slobodne chodia do kostola. Niektorí musia prekonávať veľké vzdialenosti, aby sa dostali na miesto bohoslužieb,“ hovorí arcibiskup Jakarty. Zároveň však dodáva, že len málo katolíkov sa stalo vedúcimi predstaviteľmi pluralitnej spoločnosti tým, že pracujú na vysokých postoch vo vládnych inštitúciách.
Indonézska katolícka komunita sa na stretnutie s Františkom pripravuje modlitbou. Zdôrazňuje tiež význam svedectva miestnych kresťanov, ktorí sa zapájajú do mnohých diel milosrdenstva, zdravotníckych a vzdelávacích projektov zameraných na najchudobnejšie vrstvy spoločnosti. Pápež František navštívi Indonéziu od 3. do 6. septembra. Potom odcestuje do Papuy-Novej Guiney, Východného Timoru a Singapuru.