Kolektív odborníkov predstavil pravdepodobnú podobu svätého Vojtecha

TK KBS, ctk, pa, ml; pz | 26. 04. 2024 11:24



Praha 26. apríla (TS ČBK) Kolektív autorov predstavil pri príležitosti vyvrcholenia osláv 1050. výročia založenia Pražskej arcidiecézy knihu Posunuté tisícročie. Súčasťou knihy je aj kapitola venovaná svätému Vojtechovi, hlavnému patrónovi diecézy. Počas uvedenia publikácie vo štvrtok 25. apríla bol predstavený aj pravdepodobný obraz tohto svätca.



„Vzhľadom na okolnosti totalitného obdobia v roku 1973 nebolo možné pripomenúť si milénium nášho biskupstva, a tak môžeme povedať, že po päťdesiatich rokoch bolo možné nielen si pripomenúť významnú udalosť, ale predovšetkým zhodnotiť význam a plody pôsobenia Cirkvi,“ povedal pri príležitosti uvedenia knihy kardinál Dominik Duka. Pri príležitosti jej uvedenia do života bola prvýkrát odhalená aj pravdepodobná tvár svätého Vojtecha, druhého pražského biskupa a jedného z hlavných patrónov českej krajiny.



Priblíženie tváre svätého Vojtecha



Digitálnu kópiu lebky svätca skúmal tím odborníkov z Českej republiky, Brazílie, Poľska a Austrálie pod vedením Brazílčana Cicera Moraesa. Na výsledku sa okrem iných podieľali 3D dizajnéri, antropológovia a lekári. Na digitálnom odhade podoby svätého Vojtecha pracovali aj český geoinformatik Jiří Šindelář a fotograf Martin Frouz.



Lebka svätého Vojtecha sa nezachovala celá, chýba jej spodná čeľusť a časť ľavej tváre. Podľa Šindelářa je potrebné lebku skompletizovať, aby bolo možné zrekonštruovať tvár, čo výskumný tím aj vypracoval. Skúmaním mnohých lebiek a tvárí prišli odborníci na nové vzťahy a pomery medzi jednotlivými časťami tváre. To im umožňuje lepšie odhadnúť chýbajúce časti lebky. Podľa Šindelářa táto metóda našla uplatnenie aj na operačných sálach, kde ju využívajú plastickí chirurgovia, napríklad na rekonštrukciu zdeformovanej tváre po autonehode.



„Najprv bolo potrebné vytvoriť digitálnu kópiu lebky svätca. To sa urobilo metódou viacsnímkovej fotogrametrie,“ opisuje geoinformatik Jiří Šindelář, ktorý stojí za vznikom svätojánskej podobizne. „Následne je potrebné skombinovať dve metódy, anatomickú metódu a metódu hĺbky mäkkých tkanív. Prvá metóda využíva jednoznačné informácie o úponoch lebečných svalov, druhá metóda využíva poznatky o hrúbke mäkkých tkanív podľa konkrétnych rozmerov lebky,“ dodáva. Jiří Šindelář sa v minulosti venoval výskumu pravdepodobnej tváre svätej Ľudmily pri príležitosti 1100. výročia jej smrti.



Svätý Vojtech, v zahraničí známejší pod pseudonymom Adalbert, žil v druhej polovici 10. storočia. Pochádzal zo slovanského rodu. Vzdelanie získal v Magdeburgu. Po návrate do Prahy sa stal pomocníkom prvého českého biskupa Detmara. Po jeho smrti sa stal druhým pražským biskupom. Okrem iného sa zaslúžil o založenie Břevnovského kláštora v Prahe. Po vyvraždení Slovanov podnikol Vojtech misijnú cestu do Pobaltia, kde bol pri šírení viery zabitý. Vojtech bol v roku 999 vyhlásený za svätého. V roku 1965 ho pápež Pavol VI. vyhlásil za hlavného patróna pražskej arcidiecézy. Sviatok svätého Vojtecha pripadá na 23. apríla.



Zdroj: ČTK / Pražské arcibiskupstvo




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024