Kardinál Timothy Dolan si pripomenul výročie Pápežskej misie pre Palestínu

TK KBS, VaticanNews, ml; pz | 22. 04. 2024 14:25



Jeruzalem 22. apríla (VaticanNews) Kardinál Timothy Dolan, arcibiskup New Yorku, bol v dňoch 12. – 18. apríla v Jeruzaleme, ako predseda Katolíckeho združenia pre blaho Blízkeho východu. Počas svojej návštevy sa zúčastnil na oficiálnych stretnutiach a na stretnutiach s miestnymi kresťanskými komunitami.



Vaša Eminencia, aký je cieľ tejto návštevy?



Do Berta sme prišli s presným cieľom – osláviť 75 rokov Pápežskej misie pre Palestínu, ktorú založil pápež Pius XII. v roku 1949 s cieľom poskytovať pomoc utečencom z prvej arabsko-izraelskej vojny. Vykonala a naďalej vykonáva pozoruhodnú prácu v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a charity, pričom pomáha obliehaným, malým katolíckym kresťanským menšinám – úloha, ktorá zahŕňa neúnavnú prácu Cirkvi v Severnej Amerike. Pozoruhodná práca pri spájaní ľudí z islamskej komunity; zo židovskej komunity; z kresťanskej komunity.



Počas týchto dní sme sa stretli s mnohými komunitami z rôznych náboženských vyznaní, najmä s tými, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti, ktoré najviac trpia týmto konfliktom, ktorý trvá už 76 rokov. Ideme na Betlehemskú univerzitu, tam sa stretávame s izraelskými študentmi, islamskými študentmi, kresťanskými študentmi – paradigma budúcej spoločnosti, v ktorú dúfame. Hneď popoludní pôjdeme do domova Casa di Cura. A tam sa stretneme so židovskými starcami, islamskými starcami a kresťanskými starcami. Ako povedal pápež Benedikt XVI., naše diela charity, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti sú naozaj sviatostné. A počas všetkých týchto rokov Pápežské misie konkrétne svedčili o tejto sviatosti.



Aj vy ste tu mali dôležité stretnutia.



Áno, v nedeľu večer som mal príjemný rozhovor s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. A veľmi ma potešilo, že som od neho, ako aj od prezidenta Izraela Isaaca Herzoga, dostal vďaku a pochvalu za Pápežskú misiu. Obaja si vážia a obaja sú veľmi starostliví o prítomnosť kresťanov. Videl som, že kresťanské komunity, a najmä katolícka komunita vedená patriarchom Pierbattistom Pizzaballom, sa teší veľkej úcte. Najmä vo vážnej situácii, ktorá sa vyvinula po útoku zo 7. októbra, je naše úsilie vždy používať slová pokoja, podporovať zmýšľanie stretnutia uznávané a oceňované ďaleko za hranicami našich malých komunít. Okrem našich aktivít som si všimol, že ľudia vítajú silný hlas pápeža Františka. Niektorí ho kritizujú, iní sú s ním spokojní. Všetci však oceňujú jeho silný hlas, ktorým nabáda k pokoju a dialógu.



Stretli ste sa aj s patriarchom Pizzaballom.



Áno. A spoločne sme sa modlili a slávili. Veľmi ma dojal patriarcha latinského obradu a jeho krásna homília na Zelený štvrtok, keď povedal, že samotné politické riešenie to nevyrieši. A samotné ekonomické riešenie to nevyrieši. Vojenské riešenie samo o sebe to nevyrieši. Skutočným riešením je obnova našej viery v spoločnú ľudskosť, ktorá nás vedie k uznaniu, že všetci sme Božie deti, stvorení na jeho obraz a podobu, zasluhujúci si dôstojnosť a úctu. A to nie je len hlas kardinála Pizzaballu, ale aj silný hlas pápeža Františka a celej Cirkvi, v ktorej ako Pápežská misia vykonávame vzácnu službu pre jednotu a pokoj – byť svetlom pre tento svet, ako to od nás žiada evanjelium.



Vaša návšteva Jeruzalema sa uskutočnila v čase trpkej krízy. Minulú sobotu ste mohli vidieť záblesky rakiet nad svätým mestom.



Bolo to pre nás uprostred noci veľmi znepokojujúce – zobudiť sa sirénami a potom bežať dole, tu v penzióne pre pútnikov. Ale keď som tu potom na druhý deň ráno sedel, s úžasom som videl, že autobusy a električky sú plné ľudí, ktorí idú do práce, a že všetko sa vrátilo do paradoxnej normality. Na jednej strane som si pomyslel, že je to tragické, pretože ľudia sú tu zvyknutí na to, na čo by si nikdy nemali zvykať – na vojnu. A na druhej strane mi to pripadalo aj ako krásny príklad odolnosti voči násiliu a zlu. Život musí ísť ďalej a aj my sme sem prišli, aby mier pokračoval.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024