Cirkev v Latinskej Amerike znepokojuje rastúca epidémia horúčky dengue

TK KBS, kap, ml; pz | 16. 04. 2024 10:25



San Juan 16. apríla (KAP) Rok 2024 sa v mnohých častiach Latinskej Ameriky zapíše do histórie ako rok výskytu horúčky dengue. Vo viacerých krajinách regiónu, ako napríklad v Brazílii, Paraguaji, Peru a Argentíne, je v súčasnosti v platnosti výnimočný stav z dôvodu explodujúceho počtu prípadov nakazenia týmto vírusom, a to i v karibských štátoch, ako napríklad v Portoriku, kde arcibiskup hlavného mesta San Juan cez víkend vyzval na osobitnú solidaritu a zodpovedné konanie v súvislosti s epidémiou. Podľa správy v španielskojazyčnom vydaní VaticanNews arcibiskup Roberto Gonzalez v pastierskom liste varoval, že „mimoriadna situácia“ najviac postihne najslabších členov spoločnosti, ako sú chudobní a starší ľudia.



Medzi horúčkou dengue a klimatickými zmenami existuje úzka súvislosť, vysvetlil Gonzalez s odvolaním sa na vedecké štúdie. Viac zrážok, vyššie priemerné teploty a vyššia vlhkosť vzduchu vytvorili ideálne podmienky na rozmnožovanie komára žltej zimnice (Aedes aegypti), ktorý prenáša vírus dengue. Podľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) klimatické podmienky viedli aj k 140-percentnému nárastu počtu prípadov v Portoriku v porovnaní s predchádzajúcim rokom, ako aj k tri a pol miliónu prípadov v celom americkom regióne od začiatku roka do konca marca. Okrem toho je v súčasnosti takmer 500 miliónov ľudí v Severnej a Južnej Amerike vystavených riziku nákazy horúčkou dengue. Počtom najviac postihnutou krajinou je Brazília. V najväčšej juhoamerickej krajine boli tento rok zaznamenané už viac ako dva milióny prípadov nákazy dengue, čo z nej robí najhoršiu epidémiu dengue v histórii krajiny, informoval portál Infobae. Rekord z predchádzajúceho roka tak bol zdvojnásobený, zatiaľ čo počet potvrdených úmrtí sa takmer strojnásobil na 388.



Nepočítajúc viac ako 1 800 podozrivých prípadov, ktoré sa stále vyšetrujú. V roku 2024 sa očakáva celkovo 4,2 milióna prípadov, hoci počet nových infekcií v súčasnosti vo väčšine štátov klesol alebo sa aspoň stabilizoval, uvádza sa v správe. Situácia v Peru sa zatiaľ nezdá byť pod kontrolou, kde tiež padli rekordy s viac ako 113 000 potvrdenými prípadmi, najmä v regiónoch Lima, Piura a Lambayeque. Aj tu sa podľa posledných správ počet úmrtí na horúčku dengue v porovnaní s predchádzajúcim rokom strojnásobil. Podobne aj Argentínu v súčasnosti sužujú infikované komáre žltej zimnice. Medzi pacientmi bol nedávno aj kardinál Angel Rossi, cirkevný predstaviteľ. Arcibiskup z Cordoby bol koncom marca hospitalizovaný, ale po niekoľkých dňoch ho prepustili. Podľa správy argentínskeho cirkevného portálu vidanuevadi-gital.com z predchádzajúceho týždňa v dôsledku nákazy vírusom dengue v rodnej krajine pápeža Františka tento rok ochorelo už 230 000 ľudí a 161 zomrelo. Národná organizácia Caritas sa podieľa na distribúcii repelentov proti komárom v najviac postihnutých oblastiach.



Horúčka dengue postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a infekcia sa môže vyskytnúť s príznakmi alebo bez nich, od miernej až po vysokú horúčku a často ju sprevádzajú silné bolesti hlavy, bolesti za očami, bolesti svalov a kĺbov a kožné vyrážky. Pri ťažkých formách sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, závažné krvácanie alebo komplikácie v orgánoch. V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba. Väčšina prípadov na južnej pologuli sa vyskytuje v prvej polovici roka, väčšina prípadov na severnej pologuli v druhej polovici roka.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024