Bielonedeľnou púťou na Katarínke dobrovoľníci otvorili jubilejnú 30. sezónu

TK KBS, ozk, mk, ml; pz | 09. 04. 2024 13:50



Bratislava 9. apríla (TK KBS) Nedeľa Božieho milosrdenstva, tento rok 7. apríla, je sviatkom, kedy dobrovoľníci z Katarínky organizovali pre verejnosť Bielonedeľnú púť. 23. ročníka tejto púte sa zúčastnilo približne 500 pútnikov.



Trasa viedla z Bukovej na Katarínku. Súčasťou programu bolo sedem tematických zastavení, zameraných na osobu svätého Františka z Assisi, jeho život v jednoduchosti a láske k Bohu. Výber témy nebol náhodný, keďže kostol a kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej na Katarínke spravovala pôvodne rehoľa Menších bratov Františkánov.



Zavŕšením púte bolo spoločné slávenie svätej omše medzi múrmi Kostola sv. Kataríny. Hlavným celebrantom bol duchovný správca spoločenstva Katarínkovcov, smolenický dekan otec Branislav Popelka. V homílii sa za bratov Františkánov k veriacim prihovoril Karol Miroslav Švarc. Liturgiu sprevádzal spevácky zbor s. Katerina.



Bielonedeľná púť má v sebe hlboký historický kontext. V 17. a 18. storočí putovali veriaci na Katarínku až z Trnavy spolu s predstaviteľmi Ostrihomskej arcidiecézy, ktorá mala v tomto období v Trnave svoje sídlo. Na počiatku milénia bola táto tradícia obnovená, pričom štart púte sa skrátil na trasu z Bukovej.



Rodinná atmosféra stretnutia sa niesla vo svetle nielen duchovného zjednotenia, ale tiež priateľským stretnutím pri popoludňajšej „opekačke“ či pri sprevádzaní do veže kostola. Tu sa návštevníci dozvedeli viac o samotnej histórii kostola a kláštora. Dobrovoľníci z občianského združenia Katarínka touto akciou otvorili turistickú a dobrovoľnícku sezónu. Rok 2024 je pre Katarínku jubilejným, keďže ide o 30. výročie projektu obnovy tejto pamiatky.



Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Počas 29 rokov dobrovoľníckych prác sa viac ako 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.



Zdroj: Občianske združenie Katarínka




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024