Pápež František nadácii zo Syrakúz: Nehanbite sa súcitiť s tými, čo trpia

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz | 08. 04. 2024 07:42



Foto: Vatican Media

Vatikán 8. apríla (VaticanNews) „Ľahostajnosť, individualizmus, ktorý nás uzatvára pred osudmi ľudí okolo nás, a tá anestézia srdca, keď nami už nič nepohne, ak čelíme drámam každodenného života, tieto tri veci sú najväčším zlom našej spoločnosti“, povedal v sobotu 6. apríla v Klementínskej sále pápež František členom Nadácie svätej Angely Merici zo Syrakúz, ktorá sa denne dáva do služby tým najkrehkejším ľuďom.



Pápež v úvode svojho príhovoru spomenul dôvod vzniku nadácie:



„V roku 1953 začal v dome manželov Iannusovcov plakať malý obraz zobrazujúci Madonu. Sú to slzy Márie, našej nebeskej Matky, kvôli utrpeniu a bolestiam jej detí. Mária plače za svoje deti, ktoré trpia. Sú to slzy, ktoré nám hovoria o Božom súcite s nami všetkými. Musíme na to myslieť: na Boží súcit.“



Ježiš nám odovzdal svoju Matku, aby sme sa v utrpení necítili sami, poznamenal Svätý Otec a dodal:



„Zároveň chce Pán prostredníctvom sĺz Panny Márie roztopiť naše srdcia, ktoré niekedy vyschli v ľahostajnosti a zatvrdli v sebectve. Pán chce, aby naše svedomie bolo citlivé, aby sme sa nechali dotknúť bolesťou našich bratov a sestier a pohnúť nás k súcitu s nimi, aby sme sa zaviazali pomáhať im povstať, pozdvihnúť ich a sprevádzať ich.“ 



Pápež vymenoval spôsoby ako možno odpovedať na Máriine slzy:



„Osušiť slzy tých, ktorí trpia, sprevádzať tých, ktorí trpia, ísť po boku najslabších v spoločnosti, starať sa o tých najzraniteľnejších, prijímať tých, ktorí zažívajú konkrétne situácie krehkosti.“



Evanjelium je prameňom činnosti, zdôraznil Svätý Otec a poukázal na Ježišov príklad:



„Ježiš bol prvý, kto sa nechal až do hĺbky srdca zasiahnuť utrpením tých, ktorých stretol, a ako pripomína evanjelista Ján, smrťou svojho priateľa Lazára ‚bol hlboko pohnutý‘ (Jn 11, 33).“



Pápež vyjadril poďakovanie členom nadácie:



„Ste živými svedkami tohto evanjelia, Ježišovho súcitu, keď sa snažíte sprevádzať tých, ktorí trpia, tak ako to Pán prikázal svojim učeníkom pred hladnými a vyčerpanými zástupmi. Ježiš nás totiž žiada, aby sme nikdy neoddeľovali lásku k Bohu od lásky k blížnemu, najmä k tým najchudobnejším.“       



Rímsky biskup pomenoval najväčšie zlo súčasnej spoločnosti:



„Ľahostajnosť, individualizmus, ktorý nás uzatvára pred osudmi ľudí okolo nás, a tá anestézia srdca, keď už nič s nami nepohne ak čelíme drámam každodenného života.“



V tejto súvislosti pápež členov nadácie vyzval:  



„Prosím, nehanbite sa plakať, cítiť emócie k tým, ktorí trpia; nešetrite sa pri prejavovaní súcitu s tými, ktorí sú krehkí, pretože v týchto ľuďoch je prítomný Ježiš.“ 



Martin Jarábek – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024