Apoštolský vikár v Aleppe: Žijeme v najtemnejšom čase, ako pred úsvitom

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; kj | 02. 04. 2024 10:41



Sýria 2. apríla (VaticanNews) „Situácia Sýrčanov je teraz horšia ako na začiatku vojny,“ upozorňuje apoštolský vikár v Aleppe páter Hanna Jallouf v rozhovore pre L'Osservatore Romano. Po 13 rokoch nepretržitých bojov, ktoré si vyžiadali viac ako 500 000 obetí, sa napriek prímeriu na rozsiahlych územiach krajiny šíri extrémna chudoba. Tri štvrtiny obyvateľstva, takmer 17 miliónov ľudí, potrebujú podporu, pričom nemajú prostriedky ani na to, aby zabezpečili jedno jedlo denne pre svoje rodiny. Napriek tomu si Cirkev zachováva paschálnu nádej. „Žijeme v najtemnejšom čase, ako pred úsvitom,“ zdôrazňuje. Poukazuje na to, že vyrastá celá generácia, ktorá nepozná nič iné ako vojnu.



Takéto tragické okolnosti – chudoba, inflácia, násilie, rozdelenie krajiny – nútia ľudí meniť svoje bydlisko. Približne 7 miliónov je vnútorných utečencov a ďalších 5 miliónov opustilo Sýriu. A čo viac, tým sa to nekončí. „Aj dnes je veľa mladých ľudí, ktorí uvažujú o odchode, dokonca aj po mori,“ opisuje páter Jallouf. Podľa údajov OSN opúšťa túto blízkovýchodnú krajinu každý deň približne 500 ľudí. Tragédia, ku ktorej došlo, sa silne dotýka Kristových nasledovníkov. „Kedysi sme tvorili 7 percent celej sýrskej populácie a dnes nedosahujeme ani 3 percentá,“ hovorí františkánsky duchovný a uvádza príklady. „V troch kresťanských dedinách v údolí rieky Orontes – Knayeh, Yacoubieh a Gidaideh – zostalo z 10 000 veriacich len 700. Kedysi tu pôsobilo 10 kňazov pre štyri rehoľné komunity, dnes sú tu len dvaja františkáni.“ Cirkev sa snaží poskytnúť podporu svojim veriacim a ostatným, „rozdávaním potravinových balíčkov a liekov alebo realizáciou malých projektov“, zdôrazňuje páter Jallouf. Rozsah devastácie je však obrovský a toto je len kvapka v mori potrieb. Sú potrebné systémovejšie riešenia a zatiaľ sa zdá, že medzinárodné spoločenstvo na Sýriu zabudlo.



Napriek tomu duchovný nachádza odvahu v príbehu o odolnosti ľudí, akými sú kresťania spomínanej blízkovýchodnej krajiny, „ktorí odolávajú už stáročia“. „Viera nechýba a v tomto veľkonočnom období je silná nádej, že Pán nás neopustí,“ dodáva páter Hanna Jallouf. 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024