V uliciach miest a obcí sa konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest

TK KBS, tk, ml; pz | 30. 03. 2024 09:00



Bratislava 30. apríla (TK KBS) V Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) sa v uliciach viacerých miest a obcí konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest. 



Nitra (na titulnej snímke) 



Krížovú cestu obetovali za mládež a rodiny a ich problémy





Na Veľký piatok 29. marca 2024 sa v Nitre uskutočnila tradičná pobožnosť krížovej cesty mestom. Prilákala množstvo veriacich, ktorí v prítomnosti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a kňazov nitrianskych farností vo veľkom zástupe meditovali jednotlivé zastavenia.



Tie boli už tradične situované na križovatkách ulíc, ale aj pri budove Krajského súdu, Daňového úradu, Ústavu na výkon väzby a trestu odňatia slobody, Mestského cintorína, obchodného centra, Mestského i Okresného úradu či Fakultnej nemocnice.



Symbolicky tak mali poukazovať na životné situácie, v ktorých sa ľudia pri svojich bežných životoch ocitajú a v ktorých by si mali uvedomovať svoje kresťanstvo.



Pobožnosť preto nie je sprevádzaná hranými formami výjavov jednotlivých zastavení, ako v iných mestách, či obciach. Je meditatívna a jej jediným symbolom bol drevený kríž v čele procesie.



Pobožnosť viedol farár farnosti Nitra – Kalvária P. Ján Štefanec SVD, a bola obetovaná za mládež a rodiny a ich problémy.



Záverečnou modlitbou ju zakončil biskup Viliam na Nitrianskej Kalvárii pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie.



Tradícia krížovej cesty ulicami mesta má už viac ako 20 rokov a prerušená bola iba v dvoch prípadoch počas pandémie COVID-19. (Zdroj: Tibor Ujlacký)



Prešov



V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta.



V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta. Ako za organizátorov povedal rímskokatolícky farár Peter Gombita, išlo o 16. ročník tohto veľkonočného podujatia, pričom sa na ňom zúčastnilo približne 4 000 ľudí, čo je dosiaľ najviac.



Živá krížová cesta mala priniesť príležitosť na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.



Gombita vyzdvihol, že vzhľadom na množstvo ľudí išiel z davu pokoj. „Tá atmosféra prispieva k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, čo dobré sme urobili, ako napraviť to, čo sme pokazili, akou cestou chceme ísť, prečo Ježišovi Kristovi toľko ubližovali a aké veľké je zlo, ktoré človek dokáže spôsobiť tomu druhému,“ povedal.



Pripomenul, že v súčasnosti je často nálada v rodinách, v spoločnosti či vo svete napätá. Aj preto sa podľa neho prišlo pozrieť na oživenie najsilnejšieho kresťanského príbehu do centra mesta zrejme rekordné množstvo divákov.



„Zažívame smútok, nostalgiu, nepochopenie a začína sa nám žiť ťažšie – aj keď máme viacej chleba a klobásy či modernejšie veci,“ uviedol s tým, že ak človeka bolí duša a cíti prázdnotu, neraz sa obracia aj na vieru.



„Ak chcú ľudia nájsť pokoj, musia si uvedomiť hodnotu života, že je to veľký dar. Ak chcú byť šťastní, musia sa pričiniť o šťastie iných, robiť dobro, pomáhať, budovať vzťahy. Každý sa bude potom cítiť lepšie,“ pripomenul Gombita.



Podľa jeho slov je sila živej krížovej cesty, ktorá sa podobá divadlu, v tom, že ide zároveň o modlitbu, zobrazenie toho, čo Kristus hovoril, a aj hlboký zážitok.



Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov-Nižná Šebastová, nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov. (Zdroj: TASR)



Pezinok



 





Zdroj: Bratislavská arcidiecéza 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024