Svätý Otec zaslal video do argentínskeho mesta Rosario zmietaného násilím

TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz | 27. 03. 2024 09:35



Vatikán 27. marca (VaticanNews) „Farnosť je Cirkev, ktorá prejavuje blízkosť, je to spoločenstvo, kde sa každý môže cítiť milovaný. Pre mnohé zraniteľné deti a mladých ľudí to bude možno jediná skúsenosť rodiny, ktorú zažijú. Činorodá láska je tým najvýraznejším ohlasovaním evanjelia pre spoločnosť, ktorá sa cíti ohrozovaná.“ To sú slová pápeža Františka z videa, ktoré zaslal v utorok 26. marca do argentínskeho mesta Rosario zmietajúceho sa v násilí.



Mesto Rosario, ktoré je tretím najväčším v Argentíne, sa nachádza 300 km na sever od hlavného mesta. Táto oblasť bola historicky charakterizovaná silnou trestnou činnosťou založenou na nelegálnom obchodovaní, osobitne na obchodovaní s drogami. Mesto je známe prítomnosťou mafiánskych gangov a najvyšším počtom vrážd v krajine – v minulosti bolo preto nazývané aj Chicagom Argentíny.



Od roku 2020, aj v dôsledku vážnej hospodárskej krízy a slabej reakcie štátu, došlo v meste Rosario k novému dramatickému nárastu počtu vrážd súvisiacich s drogami. V roku 2022 tu bolo zaznamenaných 288 vrážd. Ide o najvyšší počet v histórii mesta a je päťkrát vyšší než celoštátny priemer. V posledných týždňoch došlo k eskalácii násilia. Mesto je ochromené – školy a univerzity sú zatvorené, na uliciach nevidieť žiadne vozidlá, zastavil sa odvoz odpadu a dokonca aj nemocnice spomalili svoju činnosť.



Pápež obyvateľov mesta povzbudzuje prostredníctvom videoposolstva. Začína ho slovami: „Na um mi prichádza verš z evanjelia: ,Blahoslavení tí, čo šíria pokoj‘ (Mt 5,9).“ Ako zdôrazňuje Svätý Otec, „je potrebné posilniť spoločenstvo. Každý ľud má v sebe nástroje na prekonanie toho, čo ohrozuje jeho integritu, životy jeho najslabších synov a dcér.“



„Bez spoluúčasti sektora politickej, súdnej, ekonomickej, finančnej a policajnej moci by nebolo možné dospieť k situácii, v ktorej sa nachádza mesto.“ Preto pápež vyzýva všetky politické sektory k dialógu „s cieľom vytvoriť také zákony a verejné politiky, ktoré by sprevádzali proces obnovy sociálnej štruktúry. „Je potrebné riešiť nielen ponuku, ale aj dopyt po drogách prostredníctvom politík prevencie a pomoci. Mlčanie štátu v tejto oblasti ... uľahčuje propagáciu užívania drog a obchodovania s nimi,“ konštatuje Petrov nástupca a dodáva:



„Je potrebné, aby demokratický systém dohliadal na inštitucionálnosť súdnictva, aby bolo nezávislé, aby vyšetrovalo siete korupcie a prania špinavých peňazí, ktoré podporujú rozvoj obchodovania s drogami. Každý člen súdnictva je zodpovedný za stráženie svojej integrity, ktorá sa začína od čestnosti v jeho srdci. Rovnako patrí vďaka všetkým tým mužom a ženám, ktorí svojou tichou oddanosťou spravodlivosti tak často riskujú svoje životy pre spoločné dobro v kontexte, v ktorom chýba ľudskosť.“



„Podnikateľ je základnou postavou každej dobrej ekonomiky“, spomína ďalej pápež a dodáva: „Bez dobrého podnikateľa niet dobrej ekonomiky. Žiaľ, neexistuje ani zlá ekonomika bez spoluúčasti časti súkromného sektora. Preto pred podnikateľským sektorom stojí veľká úloha, a to nielen v zabraňovaní spoluúčasti na podnikaní s mafiánskymi organizáciami, ale aj v sociálnej angažovanosti.“ Ako zdôrazňuje Svätý Otec, „nikto sa nezachráni sám – dokonca aj v súkromných štvrtiach je možné stretnúť sa s nebezpečím a konzumom ohrozujúcimi deti. Pokoj ... si vyžaduje tvorivosť a angažovanosť všetkých, ktorí majú dar podnikavosti a inovácie.“



Keďže mafiánsky systém „používa a odhadzuje“ chudobných, pápež pozýva k vynaloženiu úsilia na pomoc zraniteľným štvrtiam. Osobitne treba „vytvárať podmienky pre deti, dospievajúcich a mladých ľudí, aby mali možnosť integrálneho ľudského rozvoja pre lepšiu budúcnosť, než mali ich rodičia a starí rodičia.“ „My všetci – sociálne, občianske a náboženské inštitúcie – musíme byť jednotní a robiť to, čo robíme najlepšie: vytvárať spoločenstvo“, konštatuje vo videu pápež a zameriava sa na úlohu Cirkvi a farnosti:



„Cirkev ako Matka a Samaritánka je vždy povolaná duchovne a organicky sprevádzať rodiny obetí, ktoré prišli o život v dôsledku násilia, sprevádzať chorých, sprevádzať tých, ktorí zažívajú pliagu závislosti, a ich rodiny, sprevádzať tých, ktorí sú vo väzení a následne potrebujú cestu k opätovnému začleneniu, sprevádzať tých, ktorí žijú v situáciách extrémnej zraniteľnosti. „Farnosť je Cirkev, ktorá prejavuje blízkosť, je to spoločenstvo, kde sa každý môže cítiť milovaný. Pre mnohé zraniteľné deti, dospievajúcich a mladých ľudí to bude možno jediná skúsenosť rodiny, ktorú budú mať možnosť spoznať. V týchto časoch bude láska, činorodá láska tým najvýraznejším ohlasovaním evanjelia pre spoločnosť, ktorá sa cíti ohrozovaná.“



Zuzana Klimanová – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024