Slovensko navštívili Markus z Nemecka a Ismael z Bolívie z komunity Taizé

TK KBS, ta, ml; pz | 26. 03. 2024 10:03



Bratislava 26. marca (TK KBS) Slovensko navštívili dvaja mladí dobrovoľníci Taizé zo zahraničia. Markus z Nemecka a Ismael z Bolívie navštívili sériu miest a podujatí. Ich cesta nadväzuje na medzinárodné stretnutie Together v Ríme, ktorého jadrom bola ekumenická modlitba pred začiatkom synody v septembri 2023 a európske stretnutie v Ľubľane na konci minulého roka. Tento rok sa uskutoční ekumenické stretnutie mladých Slovákov a Čechov v Prahe (19. – 21. apríla 2024). „Počas jedenástich dní sme navštívili rôzne spoločenstvá v siedmich mestách. Oboch oslovilo prijatie, s akým ich ľudia privítali a viera odzrkadľujúca sa v každodennom živote tých, ktorých stretli. Dúfame, že v miestach, ktoré navštívili, ostala radosť a pokoj, ktoré so sebou priniesli,“ vraví o púti Barbora, jedna z dobrovoľníčiek Taizé na Slovensku. „Návšteva dobrovoľníkov z komunity Taizé bola veľmi obohacujúcou skúsenosťou pre všetkých, ktorí sa jej zúčastnili. Všetci spoločne navštívili niekoľko farností a ich spoločenstvá, mali hodiny v školách, kde boli pozvaní učiteľmi plnými nadšenia,“ pridala sa Mária Smetanová.



Taize, dobrovolnici



„Vidieť mladých učiteľov, ktorí majú tak silné vzťahy plné dôvery so svojimi žiakmi je veľkým povzbudením pre našu generáciu pokračovať v tom, čomu veríme. Markusa ako budúceho učiteľa fascinovalo vidieť ako je na niektorých školách viera súčasťou ich života a študenti majú priestor ju prehlbovať aj tam. Pre Ismaela bolo prekvapením, že sa tu cítil ako doma, čo všetko mu pripomínalo Bolíviu, od jedla, cez veľkodušnosť ľudí až po plné kostoly. A pre oboch bolo pôsobivé akým spôsobom sme tu na Slovensku prepojení vierou a Duchom Svätým. Privítali ich u kapucínov, františkánov, jezuitov, saleziánov, v Cirkvi bratskej a na všetkých týchto miestach im dali priestor aj počas bohoslužieb, čo pre nich bolo znakom veľkej dôvery. Tiež ich prijali v rôznych spoločenstvách, organizáciách a projektoch, ktoré sú inšpiratívne tým ako sa cez svoju službu a prítomnosť venujú druhým aj núdznym, ako sú Mareena, Baraka, DC Maják, Saleziáni na Luníku a ďalšie,“ pokračovala ďalej Mária.





Na východnom Slovensku putovali aj na Obišovský hrad s mladými z okolia, čím nadviazalii na tému, ktorá je tento rok v Taizé kľúčovou – Spoločné putovanie. Je to téma, na ktorú bratia z Taizé pozývajú tento rok reflektovať viac. Čo to znamená vydať sa na spoločné putovanie? „Túto otázku si položili opäť aj oni sami tesne pred tým, než sa všetci rozlúčili. Za ten týždeň a pol spoločného putovania sa ocitli v rôznych situáciách, a tak ako sa môžeme dočítať v liste od brata Matthewa, znovu sa uistili aké je dôležité navzájom sa počúvať a dať si vzájomne priestor na vyjadrenie sa. Zároveň tak všetci piati dúfajú, že svojím pozvaním k návšteve tejto komunity vo Francúzsku oslovili mladých ľudí a tí budú mať príležitosť zažiť v Taizé počas týždňového programu silu spoločnej modlitby mladých, nové priateľstvá a radosť zo spoločne stráveného času,“ dodala pre Tlačovú kanceláriu KBS Mária Smetanová.



Vzťahy medzi Taizé a Slovenskom začali vznikať v šesťdesiatych rokoch. Bratia a mladí ľudia vyslaní komunitou navštevovali od roku 1962 v tajnosti krajiny strednej a východnej Európy, aby tak boli blízko tým, ktorí boli uväznení za hranicami vlastnej krajiny. Tieto kontakty boli dlho udržiavané v najväčšej utajenosti. Dnes prichádzajú do Taizé každý rok stovky mladých Slovákov. Viac informácií o komunite Taizé nájdete na stránke www.taize.fr/sk.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024