Európski biskupi varujú pred zneužívaním kresťanských hodnôt na politické záujmy

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz | 25. 03. 2024 11:18



Brusel 25. marca (VaticanNews) V súvislosti s júnovými voľbami do Európskeho parlamentu biskupi Európskej únie spolu s Konferenciou európskych cirkví, Medziparlamentným zhromaždením pre pravoslávie a sieťou Spoločne pre Európu vyzývajú inštitúcie a politické formácie, aby brali do úvahy kresťanské hodnoty ako základ európskeho projektu a otvorili dialóg s cirkvami a náboženskými združeniami na európskom kontinente.



Uznať kresťanské hodnoty ako hlavný základ európskeho projektu a podporovať otvorený, transparentný a trvalý dialóg s cirkvami a náboženskými združeniami; bojovať proti inštrumentalizácii kresťanských hodnôt v prospech politických záujmov alebo etnicko-rasových diskurzov; podporovať kresťanské hodnoty v politických programoch a volebných kampaniach. K tomu vyzývajú viaceré kresťanské organizácie vo výzve adresovanej európskym inštitúciám, politickým stranám a kandidátom pred júnovými parlamentnými voľbami. Komisia biskupských konferencií Európskej únie (Comece), Konferencia európskych cirkví (CEC), Medziparlamentné zhromaždenie pre pravoslávie (IAO) a organizácia Spoločne pre Európu vo svojom spoločnom vyhlásení „Európa, buď sama sebou“ tiež vyzývajú na „posilnenie a realizáciu otvoreného a trvalého dialógu s cirkvami, ako to predpokladá Lisabonská zmluva“.



„Je nám ľúto, že mier, stabilita a prosperita, ako aj podpora právneho štátu namiesto vlády moci – hodnoty, ktoré boli v minulosti považované za samozrejmé – sú teraz pošliapavané,“ zdôrazňujú európske kresťanské inštitúcie. „Neistota a strach ovládajú väčšinu názorov občanov na budúcnosť Európy a sveta a strach vedie niektorých k tomu, že hľadajú riešenia a duchovnú oporu v pokrivenej verzii tradície. To všetko sa deje v rozdelenom verejnom priestore, ktorý je čoraz viac polarizovaný a ovplyvňovaný dezinformáciami šírenými v digitálnych sociálnych médiách.“ COMECE, CEC, IAO Spoločne pre Európu poukazujú na existenciu paralelných monológov, ako aj na rozvoj uzavretých komunitných skupín, v ktorých sa formujú a šíria názory zbavené kritického a rozumného myslenia. „Ako protagonisti náboženského a intelektuálneho sveta (...) sa cítime byť povolaní pomôcť nanovo definovať rámec priorít pre udržateľnú budúcnosť Európy,“ uvádzajú ďalej signatári vyhlásenia. Za kľúčovú považujú najmä koncepciu participatívnej demokracie a zabezpečenie čo najširšej účasti občanov na rozhodovaní a riadení európskych záležitostí. „Pri príležitosti celoročnej konferencie o budúcnosti Európy, ktorá sa konala od apríla 2021 do mája 2022, sme si jasne všimli, že veľký počet občanov, ktorí s dôverou vnímajú budúcnosť Európy cez prizmu kresťanských hodnôt, sa teraz cíti byť marginalizovaný, pretože nemajú možnosť nezávisle a jasne vyjadriť svoje názory a postoje.“



V súvislosti s parlamentnými voľbami pripravila Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) príručku, ktorá má slúžiť ako kompas pre mladých ľudí v celej Európe, ktorí sú povolaní zúčastniť sa na voľbách a aktívne sa zapojiť do demokratického procesu v súlade so zásadami katolíckej sociálnej náuky. Brožúra, ktorá je výsledkom práce mládežníckej platformy COMECE, ktorá združuje katolícke mládežnícke organizácie pôsobiace na úrovni EÚ a v dialógu s európskymi inštitúciami, má byť konkrétnym nástrojom s obsahom a zdrojmi, ktoré môžu členské organizácie opätovne použiť a prispôsobiť na predvolebnú komunikáciu a propagáciu.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024