Pápež František predsedal na Námestí sv. Petra sláveniu Palmovej nedele

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz | 25. 03. 2024 06:29Foto: Vatican Media

Vatikán 25. marca (VaticanNews) Pápež František v nedeľu 24. marca predsedal na Námestí svätého Petra sláveniu Nedele Utrpenia Pána. Radostné „Hosana synovi Dávidovmu“ na začiatku liturgie vystriedalo „Ukrižuj ho“ spievané počas pašií, ktoré pripomínajú príbeh Ježišovho umučenia.Chladné a zamračené ráno so studeným vetrom sa postupne po príchode Svätého Otca premenilo na krásny slnečný deň. Na Námestí svätého Petra sa zhromaždilo približne 60 000 veriacich, aby otvorili slávenie Palmovej nedele, ktorá je spomienkou na Pánov slávnostný vstup do Jeruzalema.

Zdroj: VaticanNewsRadostné vítanie Pána JežišaLiturgia sa začala procesiou pri obelisku uprostred námestia, kde si veriaci vypočuli čítanie evanjelia podľa Marka. Pápež potom požehnal a pokropil svätenou vodou olivové a palmové ratolesti, symbol dnešného dňa, ktoré prítomní držali v rukách. Nasledovala procesia s viac ako 400 „nosičmi paliem“, ktorí sa vydali na cestu zo stredu námestia k oltáru. Štyridsať kardinálov, tridsať päť biskupov a 350 koncelebrujúcich kňazov zaujalo svoje miesta pri oltári. Počas procesie zaznel radostný spev vítajúci Pána Ježiša, ktorý prichádza sláviť Veľkú noc do Jeruzalema.
Umučenie KristaPo modlitbe dňa a liturgických čítaniach pokračovala liturgia slova spievanými pašiami, ktoré boli opäť prevzaté z Evanjelia podľa Marka. Prostredníctvom slov evanjelistu, ktoré spievali traja diakoni a zbor mohli veriaci uvažovať nad utrpením Pána Ježiša v celej jeho krutosti. Na pozvanie pápeža Františka po doznení pašií nasledovala chvíľa ticha a rozjímania.Modlitba veriacichJe to Kristovo utrpenie, ktoré obsahuje bolesti všetkých čias a celého ľudstva, a ľudstvo so svojimi krehkosťami sa predkladá Pánovi vo všeobecnej modlitbe veriacich, ktorou sa zakľúčila liturgia slova. Zazneli modlitby za Cirkev, aby sa „vždy usilovala o jednotu, zmierenie a spoločenstvo;“ za vládcov „povolaných pestovať pokoj a dobro národov,“ za všetkých mužov a ženy, ktorí trpia, za prenasledovaných kresťanov, za každé kresťanské spoločenstvo, aby „bolo svedkom svojej viery v modlitbe a láske.“Modlitba Anjel Pána a výzvyPo svätom prijímaní od priečelia Vatikánskej baziliky Svätý Otec František predniesol modlitbu Anjel Pána a výzvy na modlitby, potom udelil apoštolské požehnanie a prešiel po námestí v papamobile, aby pozdravil veriacich a pútnikov, ktorí mu radostne kývali. Martin Jarábek – VaticanNews
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024