Vatikán 12. marca (VaticanNews) Andrea Riccardi, zakladateľ komunity Sant’Egidio, obhajuje slová pápeža Františka o Ukrajine. „Pápež nehovoril o kapitulácii, ale o odvahe konať, čo je niečo úplne iné.“ Historik a nositeľ Ceny Karola Veľkého to povedal v pondelkovom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera. Bol si vedomý toho, že „dokonca aj ukrajinskí katolíci reagovali negatívne“ na pápežove výroky v rozhovore. Sú to však „slová, ktoré František nosí v hlave už dlho: o nezmyselnosti tejto vojny a o tom, že Ukrajina platí za tento konflikt cenu v podobe mŕtvych, utečencov a ničenia. Preto musíme konať.“
Na križovatke
Podľa Riccardiho sa vojna na Ukrajine nachádza na „križovatke“; alternatívou je podľa neho „porážka Ukrajiny alebo jej postupné vykrvácanie v ešte väčšej vojne.“ Ako Riccardi zdôrazňuje, pápež František má ďaleko od proruského postoja. „Pápežova citlivosť pre Ukrajinu je veľká; mnohokrát hovoril o utrápenom ľude.“ Žiaľ, „hnev z konfliktu“ spôsobuje, že diskusia o Františkovom postoji je „príliš povrchná.“
„Pápež František nie je politik a nepoužíva politický jazyk, ale pripomína nám jednu dôležitú vec: totiž že mier sa dnes úplne vytratil z obzoru. Prvenstvo mieru. Ťažko povedať, ktorá cesta k nemu vedie, ale kým si nesadneme za stôl, nevieme si to ani predstaviť.“
V skutočnosti pápež František svojimi poslednými výrokmi „zdvihol latku,“ povedal zakladateľ Sant'Egidio. „Jeho veľkým cieľom je konečne dať pokoj ukrajinskému ľudu a treba povedať, že svojimi slovami o ,bielej zástave‘ trochu narušil unavený a konformný jazyk poslednej doby vo vzťahu k rusko-ukrajinskej vojne.“
Keď „myšlienka mieru“ zhasne...
„Smutnou pravdou“ po dvoch rokoch vojny na Ukrajine je, že „predstava o mieri zhasla,“ vysvetlil Riccardi. „Čo chce pápež? Určite nie ponechať Ukrajincov ich osudu, ale pomôcť im vzdorovať a vymaniť sa z područia tejto vojny.“
V rozhovore zverejnenom cez víkend pápež František vyzval Ukrajinu, aby „mala odvahu vyvesiť bielu vlajku“ a rokovať o mieri. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni neskôr spresnil, že pápež chcel „predovšetkým vyzvať na prímerie a oživiť odvahu rokovať.“ Pápežove slová boli kritizované na medzinárodnej úrovni vrátane vlád vo východnej Európe a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.