Pavilón Vatikánu na Bienále v Benátkach chce „vrátiť náš pohľad do reality“

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz | 12. 03. 2024 12:20



Foto: Vatican Media

Benátky 12. marca (VaticanNews) Vatikán predstavuje Pavilón Svätej stolice na 60. ročníku Bienále umenia v Benátkach, ktoré privíta aj pápeža Františka, a poukazuje na to, ako sa väzni zapájajú do pomoci pri premene ich života a prijímaní univerzálnych hodnôt prostredníctvom umenia.



Pavilón Svätej stolice na 60. medzinárodnej výstave umenia Bienále v Benátkach, ktorý bude vystavený v ženskej väznici Giudecca, bude ilustrovať schopnosť väzňov zapojiť sa do pomoci pri premene ich života umením. Toto posolstvo zaznelo v pondelok na tlačovej konferencii v Tlačovom stredisku Svätej stolice k pavilónu, ktorý bude v severotalianskom meste umiestnený od 20. apríla do 24. novembra 2024.



Na tlačovej konferencii vystúpili kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, Giovanni Russo, vedúci oddelenia väzenskej správy Ministerstva spravodlivosti Talianskej republiky, Dr. Chiara Parisi, kurátorka pavilónu Svätej stolice, Dr. Bruno Racine, kurátor pavilónu Svätej stolice, a Dr. Paolo Maria Vittorio Grandi, administratívny pracovník talianskej banky Intesa Sanpaolo.



Pavilón s názvom ,Na vlastné oči‘ je venovaný téme ľudských práv a ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti a jeho cieľom je upriamiť pozornosť sveta na ľudí, ktorí sú väčšinou prehliadaní, a zároveň podporiť kultúru stretnutia.



Pavilón Svätej stolice vyzýva publikum, aby bralo vážne slová pápeža Františka, ktorý vyzýva každého, aby sa pozeral druhým priamo do očí a odvrátil pohľad od ich sociálneho postavenia, aby sa stretol s ich ľudskosťou „Súčasná kultúra uprednostňuje metaforizáciu pohľadu,“ povedal kardinál Mendonça. „Ale pozeranie vlastnými očami dáva pohľadu jedinečný status, pretože nás priamo zapája do reality a robí z nás nie divákov, ale svedkov.“



Bienále umenia v Benátkach 2024 má názov „Cudzinci všade“ a bude otvorené od 20. apríla do 24. novembra.



Aprílová návšteva pápeža Františka v pavilóne



Pápež František uskutoční jednodňovú pastoračnú návštevu Benátok, kde sa zastaví na 60. medzinárodnej výstave umenia La Biennale di Venezia 2024. Svätý Otec krátko ocení pavilón Svätej stolice na výstave ženských väzníc a strávi čas s členmi rehoľnej komunity v Benátkach. Kardinál Mendonça dodal, že kompletný program pápežovej návštevy bude zverejnený v krátkom čase.



Podrobnosti o tlačovej konferencii



Kardinál José Tolentino de Mendonça počas konferencie povedal: „S veľkou radosťou sme privítali správu o návšteve pápeža Františka v pavilóne.“ „Bude to historický okamih,“ zdôraznil kardinál prefekt, „keďže pôjde o prvého pápeža, ktorý navštívi Benátske bienále, čo jasne ukazuje vôľu Cirkvi upevňovať plodný a úzky dialóg so svetom umenia a kultúry.“



Kardinál zdôraznil, že nie je náhoda, že Svätá stolica si na prezentáciu svojho pavilónu na Bienále v Benátkach vybrala zdanlivo neočakávané miesto, akým je ženská väznica na ostrove Giudecca. Dodal, že „nie je náhoda ani to, že názov pavilónu ,Na vlastné oči‘ má upriamiť našu pozornosť na dôležitosť toho, ako zodpovedne koncipujeme, vyjadrujeme a budujeme naše sociálne, kultúrne a duchovné spolužitie.“



Evanjelium podľa Matúša



Poznamenal, že znovuzískanie schopnosti vidieť realitu ako východisko pre jej pretváranie je to, čo pápež František zdôraznil počas stretnutia s umelcami v Sixtínskej kaplnke v júni 2023, keď vyzval umelcov, aby „mali schopnosť snívať o nových verziách sveta.“ Prefekt tiež upozornil, že v roku, keď Bienále umenia oslavuje 60. výročie svojho vzniku, uplynie aj 60 rokov od prvého premietania filmu Piera Paola Pasoliniho Evanjelium podľa Matúša, ktorý bol prvýkrát uvedený v Benátkach, a pripomenul, že 25. kapitola Matúšovho evanjelia ,Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť...‘ zostáva „jedným z najkomentovanejších biblických textov pápeža Františka“ počas celého jeho pontifikátu.



Kardinál Mendonça vyjadril vďačnosť talianskym úradom, ministerstvu spravodlivosti zastúpenému riaditeľom Národnej väzenskej správy, kurátorom, všetkým, ktorí spolupracovali pri realizácii pavilónu, Benátskemu patriarchátu a patriarchovi a hlavnému partnerovi dikastéria, banke Intesa Sanpaolo.



Umenie pre obnovu života



Medzitým Giovanni Russo, predseda Odboru väzenskej správy Ministerstva spravodlivosti Talianskej republiky, privítal túto príležitosť a zdôraznil, že umelecká práca a angažovanosť pomáhajú väzňom obnoviť ich život. „Pozvanie našich väzňov, aby vystrčili ruky a zapojili sa, im umožnilo nadviazať kontakt s univerzálnymi hodnotami, ako je solidarita, a pomáha im získať sebadôveru.“ „Boli vyzvaní,“ poznamenal pán Russo, „aby sa stali ,protagonistami‘ spôsobom, ktorý ich ,spájal s univerzálnymi hodnotami‘ a mal veľkú duchovnú a praktickú hodnotu.“



Bývalý kláštor na pomoc ženám s problémami



Dr. Racine, kurátor pavilónu, okrem toho hovoril o samotnom pavilóne a pripomenul, že ženská väznica bola predtým kláštorom, ktorý pomáhal ženám znovuobjaviť ich dôstojnosť prostredníctvom pomoci Cirkvi. „Je to historické miesto s veľmi krásnou históriou,“ zdôraznil.Dr. Parisi hovoril aj o tom, že práca v pavilóne zahŕňa spontánne príspevky väzňov a ich zapojenie, a ako to toto miesto výrazne obohacuje.



Na záver Dr. Paolo Maria Vittorio Grandi, riaditeľ pre riadenie spoločnosti Intesa Sanpaolo, hovoril o veľkej angažovanosti banky v oblasti umenia a vysvetlil rôzne iniciatívy, ktoré banka využíva na podporu tejto kultúry. „Nie je to otázka filantropie, ale skôr súčasť toho, čo znamená byť súčasťou skupiny Intesa Sanpaolo.“



Deborah Castellano Lubov – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024