Bratislava 9. februára (TK KBS) Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko poďakoval pracovníkom Slovenskej katolíckej charity za ich prácu pre obete obchodovania s ľuďmi. Mons. Haľko počas Medzinárodného dňa modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, na liturgickú spomienku na sv. Bakhitu, sväticu zo Sudánu a patrónku zotročených (8. februára), celebroval svätú omšu v bratislavskej Katedrále svätého Martina. V tento deň prebiehajú po celom svete modlitby za obete, ktoré tak ako sv. Bakhita zažili či stále prežívajú hrôzy otroctva.
Bakhita zo strany ľudí zažila tvrdé odmietnutie. Šikanu, pohŕdanie, podceňovanie. „Ako je možné, že napriek tejto skúsenosti ju videli stále usmiatu? Dokonca takú, ktorá má rada ľudí. Sama povedala, že bez Boha, bez Ježiša by to sama schopná nebola,“ upozornil bratislavský pomocný biskup, podľa ktorého sv. Bakhita vedela, že ak toto Pán na ňu dopustil, chce z toho vyťažiť.
„Pri obchodovaní s ľuďmi sa človek mení na tovar. Dnes myslíme na státicíce ľudí po celom svete, ktorí sú ponížení vo svojej ľudskej dôstojnosti,“ upozornil. Zároveň vyzval prosiť za tých, ktorí predávajú ľudí, aby sa obrátili, modliť sa za obete, aby boli oslobodené a za ľudí ktorí pre nich pracujú, aby vytrvali a mali ducha lásky, tvorivosti, ducha nasadenia.
„Z rozhovorov s ľudmi z charity odchádzam obohatený, pretože sú to ľudia praxe, činu, ktorí robia konkrétne veci pre konkrétnych ľudí. Verejne im za to ďakujem,“ povedal Mons. Haľko. Ale najlepsie poďakovanie je však podľa neho vedomie, že robia Božiu vec pre Božie deti s Božou pomocou.
Svätá Bakhita pochádzala zo Sudánu a žila na prelome 19. a 20. storočia. Pre svoj životný príbeh, počas ktorého bola predaná do otroctva, sa stala patrónkou obetí obchodovania. Viera, ktorá jej v pomerne mladom veku vstúpila do života, jej ho však aj úplne zmenila, stala sa z nej rehoľná sestra a druhú polovicu svojho života strávila v talianskom kláštore v Schiu.
TK KBS informoval Radovan Pavlík