Pápež: V otázke obchodovania s ľuďmi sú spoluvinníkmi tí, ktorí si zatvárajú oči a uši

TK KBS, VaticanNews, mj; pz | 08. 02. 2024 15:05



Vatikán 8. februára (VaticanNews) „Putovanie za dôstojnosťou: počúvať, snívať a konať“ – tak znie názov posolstva pápeža Františka k desiatemu Medzinárodnému dňu modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi. „Svätá Bakhita nás povzbudzuje, aby sme si otvorili oči a uši, aby sme videli neviditeľných a počúvali tých, čo sú bez hlasu, aby sme uznávali dôstojnosť každého človeka a konali proti obchodovaniu s ľuďmi a proti všetkým formám vykorisťovania,“ píše pápež v posolstve, ktoré bolo publikované 8. februára.



POSOLSTVO PÁPEŽA FRANTIŠKA



Desiaty Medzinárodný deň modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, 8. február 2024



Putovanie za dôstojnosťou: počúvať, snívať a konať



Drahé sestry a bratia!



Dnes, na liturgickú spomienku svätej Jozefíny Bakhity, si pripomíname desiaty Medzinárodný deň modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Celým srdcom sa pripájam k vám, najmä k mladým ľuďom, ktorí sa na celom svete usilujú bojovať proti tejto globálnej tragédii.



Spoločne kráčame po stopách svätej Bakhity, sudánskej rehoľnice, ktorá bola ako dieťa predaná ako otrokyňa a stala sa obeťou obchodovania s ľuďmi. Pripomíname si nespravodlivosť, ktorú utrpela, jej utrpenie, ale aj jej silu a cestu oslobodenia a znovuzrodenia k novému životu. Svätá Bakhita nás povzbudzuje, aby sme si otvorili oči a uši, aby sme videli neviditeľných a počúvali tých, čo sú bez hlasu, aby sme uznávali dôstojnosť každého človeka a konali proti obchodovaniu s ľuďmi a proti všetkým formám vykorisťovania.



Obchodovanie s ľuďmi je často neviditeľné. Médiá aj vďaka odvážnym reportérom, vrhajú svetlo na súčasné zotročovanie, ale kultúra ľahostajnosti nás znecitlivuje. Pomôžme spoločne reagovať, otvorme svoje životy, svoje srdcia sestrám a bratom, s ktorými sa zaobchádza ako s otrokmi. Nikdy nie je neskoro rozhodnúť sa tak urobiť.



A vďaka Bohu, že do angažovanosti v rámci tohto svetového dňa je zapojených veľa mladých ľudí. Ich impulz nám ukazuje cestu, hovorí nám, že proti obchodovaniu s ľuďmi musíme počúvať, snívať a konať.



Je veľmi dôležité mať schopnosť počúvať tých, ktorí trpia. Mám na mysli obete konfliktov, vojen, tých, ktorých postihli dôsledky klimatických zmien, zástupy nútených migrantov, tých, ktorí sú vystavení sexuálnemu alebo pracovnému vykorisťovaniu, najmä ženy a dievčatá. Počúvajme ich volanie o pomoc, nechajme sa osloviť ich príbehmi; a spolu s obeťami a mladými ľuďmi sa vráťme k snívaniu o svete, kde ľudia môžu žiť slobodne a dôstojne.



A potom, sestry a bratia, s mocou Ducha Ježiša Krista musíme tento sen premeniť na skutočnosť prostredníctvom konkrétnych opatrení proti obchodovaniu s ľuďmi. Zaviažme sa, že sa budeme modliť a konať za túto vec dôstojnosti: modliť sa a konať osobne, v rodinách, vo farských a rehoľných spoločenstvách, v cirkevných združeniach a hnutiach, ako aj v rôznych spoločenských sférach a v politike.



Vieme, že proti obchodovaniu s ľuďmi je možné bojovať, ale musíme sa dostať ku koreňom tohto javu a odstrániť jeho príčiny. Preto vás povzbudzujem, aby ste odpovedali na túto výzvu k premene, na spomienku svätej Jozefíny Bakhity, symbolu tých, ktorí, žiaľ zotročení, no stále môžu získať späť svoju slobodu. Je to výzva nezostať stáť na mieste, zmobilizovať všetky naše zdroje v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a pri obnove plnej dôstojnosti tých, ktorí sa stali jeho obeťami. Ak si zatvoríme oči a uši, ak zostaneme nečinní, tak sa staneme spoluvinníkmi.



Zo srdca ďakujem a žehnám vám, ktorí pracujete pre tento medzinárodný deň, a žehnám všetkým, ktorí sa chcú angažovať v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a všetkým formám vykorisťovania s cieľom budovať svet bratstva a mieru.



Rím, Svätý Ján Lateránsky, 8. februára 2024, spomienka na svätú Jozefínu Bakhitu.



František



Martin Jarábek – Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024