Pápež v novej knihe: Nepočúvali sme dostatočne hlas žien v Cirkvi

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj | 07. 02. 2024 15:50



Foto: Vatican Media

Vatikán 7. februára (VaticanNews) Prinášame plné znenie predslovu pápeža Františka ku knihe Demaskulinizácia Cirkvi? Kritická konfrontácia o „zásadách“ Hansa Ursa von Balthasara (Edizioni Paoline), ktorá vyšla v týchto dňoch. V zborníku sú zhromaždené príspevky troch teológov, saleziánskej rehoľnej sestry Lindy Pocherovej, Lucie Vantiniovej a dona Lucu Castiglioniho, ktorí boli pozvaní na zasadnutie Rady kardinálov, aby sa zamysleli nad úlohou žien v Cirkvi.



Predslov pápeža Františka



Prítomnosť a prínos žien k životu a rastu cirkevných spoločenstiev prostredníctvom modlitby, reflexie a činnosti sú skutočnosťami, ktoré vždy obohacovali Cirkev, ba dokonca tvoria jej identitu. Napriek tomu sme si najmä počas prípravy a slávenia synody uvedomili, že sme hlasu žien v Cirkvi dostatočne nenačúvali, a že Cirkev sa od nich má ešte veľa čo učiť.



Musíme sa navzájom počúvať, aby sme „demaskulinizovali“ Cirkev, pretože Cirkev je spoločenstvom mužov a žien, ktorí majú rovnakú vieru a krstnú dôstojnosť. Tým, že my muži skutočne počúvame ženy, počúvame niekoho, kto vidí realitu z inej perspektívy a tak sme vedení k tomu, aby sme prehodnotili svoje plány, či svoje priority. Niekedy sme zmätení. Niekedy je to, čo počujeme, niečo také nové, také odlišné od nášho spôsobu myslenia a videnia, že sa nám to zdá byť absurdné a cítime sa zastrašení. Avšak toto zmätenie je zdravé, pretože vďaka nemu rastieme.



Je potrebná trpezlivosť, vzájomný rešpekt, počúvanie a otvorenosť, aby sme sa naozaj učili jeden od druhého a napredovali ako jeden Boží ľud, bohatý na rozdiely, ale kráčajúci spoločne.



Práve preto som chcel požiadať ženu, teologičku, aby ponúkla Rade kardinálov cestu úvah o prítomnosti a úlohe žien v Cirkvi. Východiskom pre túto cestu je úvaha Hansa Ursa von Balthasara o mariánskom a petrovskom princípe v Cirkvi, úvaha, ktorá inšpirovala magistérium posledných pontifikátov v úsilí pochopiť a oceniť rozdielnu prítomnosť mužov a žien v Cirkvi.



Zavŕšenie je však v Božích rukách. Modlime sa k Duchu Svätému, aby nás osvietil a pomohol nám chápať, aby sme našli účinný jazyk a spôsob myslenia na oslovenie súčasných žien a mužov v Cirkvi a vo svete, aby rástlo vedomie vzájomnosti a prax spolupráce medzi mužmi a ženami.



Teší ma, že prostredníctvom tejto publikácie môžu byť úvahy, ktoré Lucia Vantiniová, Luca Castiglioni a Linda Pocherová ponúkli Rade kardinálov, k dispozícii tým, ktorí sa chcú zapojiť do synodálneho dialógu a prehĺbiť tému cirkevných vzťahov medzi mužmi a ženami, ktorá je mi veľmi blízka. Sú to úvahy, ktoré skôr otvárajú ako uzatvárajú. Provokujú k premýšľaniu, pozývajú k hľadaniu a pomáhajú modliť sa.



To je to, čo si želám v tomto bode synodálneho procesu: aby sme sa neunavovali v spoločnom kráčaní, pretože len vtedy, keď kráčame, sme tým, čím musíme byť, živým telom Zmŕtvychvstalého, ktoré je v pohybe, vychádza von, stretáva sa s našimi bratmi a sestrami bez strachu v uliciach sveta. Nech nás na tejto ceste sprevádza Panna Mária, Matka viery!



Vatikán, 8. decembra 2023



Preklad Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024