Kard. Zuppi vo Varšave: Prijímanie utečencov je veľkým dielom pre mier

TK KBS, VaticanNews, ajn, ml; pz | 06. 02. 2024 10:41



Varšava 6. februára (VaticanNews) „Ak je ovocím nepriateľstva nenávisť, ovocím solidarity je mier,“ zdôraznil predseda talianskeho episkopátu kardinál Matteo Zuppi v súvislosti s pomocou, ktorú Poľsko a ďalšie európske krajiny poskytujú Ukrajincom. Kardinál Matteo Zuppi bol hosťom konferencie o probléme utečencov, ktorú zorganizovala Univerzita kardinála Stefana Wyszynského vo Varšave.



„Aj veľmi málo svetla všetko zmení. Preto pokračujeme na ceste prijímania utečencov,“ povedal kardinál Zuppi a vyjadril sa k mnohým iniciatívam Caritas Poľsko, ktoré sa rozbehli v najstrašnejších mesiacoch a rokoch, ako aj k práci jedného z centier humanitárnej pomoci pre vysídlené osoby Komunity Sant'Egidio, ktoré navštívil v Kyjeve.



Civilisti nie sú „vedľajšie škody“



Kardinál Zuppi upozornil na fenomén zvykania si a únavu z vojny, ktorá trvá už dva roky a prináša čoraz viac utrpenia. Zdôraznil osobitnú zodpovednosť kresťanov za záchranu životov. „V súčasnosti je potrebné, aby sme sa snažili zachrániť ľudské životy, aby sme ich zachránili. Nemôžeme akceptovať, aby sa civilné obete, ktorých je v každej vojne väčšina, považovali za vedľajšie škody.“



Iniciatíva Cirkvi v Taliansku



Predseda talianskeho episkopátu hovoril aj o novej iniciatíve: „Ako talianska cirkev chceme pozvať stovky, tisíce detí a mladých ľudí, detí sirôt alebo jednoducho tých, ktorí utiekli pred vojnou, aby budúce leto strávili nejaký čas so svojimi rodinami.“ Podľa neho táto iniciatíva „pomôže zažiť to, čo zažilo toľko Poliakov, prijať Ukrajincov, pochopiť ich utrpenie, pochopiť potrebu ich ochrany.“



Pápežov záujem



Keď kardinál Zuppi hovoril o úsilí Vatikánu o mier, zdôraznil, že zo strany Svätej stolice neexistuje žiadny plán alebo sprostredkovanie, ale „je tu záujem pápeža využiť každú príležitosť, vidieť, počúvať a podporovať všetko, čo môže viesť k vyriešeniu konfliktu.“ Kardinál hovoril o dialógu, ktorý v plnej spolupráci so Štátnym sekretariátom a iniciatívami v Moskve priniesol veľa ovocia. Výsledky však budú vždy príliš malé, keď pôjde o ľudský život. „Počet maloletých, ktorí sa vrátili k svojim rodinám a blízkym, je príliš malý,“ povedal kardinál.



V Poľsku nebolo farnosti, ktorá by utečencom nepomáhala



Príhovor arcibiskupa Stanisława Gądeckého, predsedu Konferencie biskupov Poľska, sa týkal akcií, ktoré Cirkev v Poľsku podniká v prospech mieru, pomoci poskytovanej utečencom z Ukrajiny a spolupráce s vládou v tejto oblasti.



Arcibiskup zdôraznil, že „milióny Poliakov otvorili svoje domovy a srdcia utečencom z Ukrajiny.“ „Cirkev v Poľsku zorganizovala mnoho miest pre utečencov,“ povedal arcibiskup, „v centrách Caritas v domoch odpočinku a pútnických domoch, v mužských a ženských kláštoroch, v duchovných seminároch, v centrách patriacich hnutiam a spoločenstvám a prostredníctvom farností.“ Dodal, že utečenci nachádzajú útočisko najmä v súkromných domoch mnohých veriacich vrátane biskupov. „V Poľsku nebolo farnosti, ktorá by utečencom nepomáhala,“ uzavrel.



Pastoračná starostlivosť



Arcibiskup Gądecki hovoril aj o opatreniach týkajúcich sa poskytovania pastoračnej starostlivosti tým, ktorí zostali v Poľsku dlhší čas. „Problémom na začiatku bol jazyk,“ vysvetlil, „ale nemenej dôležitou bola skutočnosť, že ukrajinskí utečenci vo svojej väčšine neboli rímskokatolíci.“ Ukrajinskí utečenci boli prevažne gréckokatolíci a pravoslávni. „Našou úlohou bolo poskytnúť priestor a súhlas,“ zdôrazňuje arcibiskup. Preto v mnohých rímskokatolíckych chrámoch slávili liturgie v iných obradoch kňazi týchto cirkví.



Vedecká konferencia Masoví utečenci z Ukrajiny v dôsledku ruskej agresie. Poľský model prijímania sa konala 5. februára na Univerzite kardinála Stefana Wyszyńského vo Varšave pod záštitou arcibiskupa Stanisława Gądeckého, predsedu Poľskej biskupskej konferencie. Jej cieľom bolo prediskutovať a pochopiť situáciu utečencov z Ukrajiny v kontexte ruskej agresie. Medzi prednášajúcimi boli odborníci z rôznych oblastí vrátane zástupcov akademickej obce, humanitárnych organizácií z Poľska a Litvy a zástupcov poľskej vlády pre utečencov. Osobitným hosťom bol kardinál Matteo Zuppi, predseda Talianskej biskupskej konferencie a osobitný vyslanec pápeža pre mierovú misiu na Ukrajine.



sr. Amata J. Nowaszewska, CSFN – Warszawa 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024