Irackí kresťania držia opäť „Ninivský pôst“ za mier na Blízkom východe

TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz | 24. 01. 2024 11:48



Irak 24. januára (VaticanNews) Iracký patriarcha Sako vyzýva kresťanov, aby každoročný „Ninivský pôst“ zasvätili modlitbám za mier a stabilitu na Blízkom východe a vo svete.



Patriarcha Louis Raphaël Sako, hlava irackej Chaldejskej katolíckej cirkvi, vedie kresťanov vo svojej krajine k trojdňovému pôstu za mier v Iraku, Svätej zemi a vo svete. Pôst, ktorý sa každoročne koná v predvečer Veľkého pôstu, je pre sýrskych kresťanov – starobylé komunity sústredené na Blízkom východe – známy ako Baotha d'Ninwaye. 



Modlitby za „zmierenie a bratské vzťahy“



Väčšina sýrskych kresťanov tento rok dodržiava pôst od 22. do 24. januára. Patriarcha Sako, ktorého Chaldejská cirkev je jednou z väčších sýrskych cirkví, vyzýva veriacich, aby tento pôst obetovali Bohu „za mier a stabilitu v Iraku, Svätej zemi, na Ukrajine a vo svete.“ 



Patriarcha – ktorého pápež František v roku 2018 vymenoval za kardinála – vyzval veriacich, aby sa „vrúcne modlili k Všemohúcemu Bohu, aby inšpiroval svetových lídrov k hľadaniu mieru, a nie vojny... a aby dosiahli plodný pokrok smerom k zmiereniu, bratským vzťahom, láske a tolerancii pre dobro ľudstva.“



Ninivská modlitba



Ninivský pôst sa každoročne koná na pamiatku troch dní, ktoré prorok Jonáš strávil v bruchu veľryby. Je to tiež spomienka na pôst v meste Ninive po tom, ako jeho obyvatelia prijali Jonášovu výzvu na pokánie. Mnohí sýrski kresťania sa zdržiavajú všetkého jedla a pitia od polnoci do poludnia počas každého z týchto troch dní. Iní sa počas celého tohto obdobia vyhýbajú mäsu alebo živočíšnym produktom, prípadne nejedia vôbec.



Sýrske kresťanské komunity, ktoré čerpajú z teologickej a liturgickej tradície v sýrskom jazyku, a nie v latinčine alebo gréčtine, vznikli v prvých dňoch kresťanstva. Zničené vojnou a nestabilitou si udržiavajú slabé postavenie na Blízkom východe. Veľké komunity žijú aj v juhozápadnej Indii a v diaspóre. Sýrčina je dialekt aramejčiny, Ježišovho jazyka, ktorým sa kedysi hovorilo v celom regióne.



Joseph Tulloch – Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024