Svätý Otec s delegáciou predstaviteľov Komunistickej strany Vietnamu

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz | 19. 01. 2024 08:40



Vatikán 19. januára (VaticanNews) Vo štvrtok sa uskutočnilo „pozitívne stretnutie“ medzi pápežom Františkom a delegáciou predstaviteľov Komunistickej strany Vietnamu, ktoré je znakom posilnenia vzťahov so Svätou stolicou a tiež možnej budúcej návštevy pápeža v tejto krajine. Audiencia sa uskutočnila vo vatikánskom Apoštolskom paláci a skupina sa potom presunula na Štátny sekretariát, kde rokovala s kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a Mons. Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi.



Kroky vpred



O podrobnostiach stretnutia informoval sám Gallagher na okraj konferencie o iniciatívach pri príležitosti 200. výročia úmrtia kardinála Ettoreho Consalviho v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Arcibiskup hodnotil stretnutie pozitívne a vyjadril nádej, že katolícka komunita z neho bude mať úžitok, čo je popri ďalších dôležitých výsledkoch dosiahnutých z diplomatického hľadiska ďalším krokom vpred v bilaterálnych vzťahoch. V prvom rade je to decembrová dohoda o vymenovaní pápežského zástupcu s trvalým sídlom vo Vietname, apoštolského nuncia v Singapure, ktorým je Mons. Marek Zalewski z Poľska. Táto dohoda bola podpísaná v júli pri príležitosti návštevy prezidenta Van Thuonga vo Vatikáne po 10. zasadnutí spoločnej pracovnej skupiny Vietnam – Svätá stolica, ktoré sa konalo 31. marca v Ríme.



Nádeje na pápežskú cestu



Gallagher tiež oznámil, že v apríli osobne navštívi Vietnam a do roka potom štátny sekretár kardinál Parolin. „Budeme robiť veci postupne,“ vysvetlil a dodal, že je optimistický – v odpovedi na otázku – aj v súvislosti s možnosťou budúcej návštevy samotného pápeža Františka. „Áno, myslím si, že bude. Ale je potrebné urobiť niekoľko krokov, kým to bude vhodné. Myslím si, že pápež by rád išiel, katolícka komunita si určite želá, aby pápež išiel, a myslí si, že by to bolo veľmi dobré posolstvo pre celý región.“ Dodáva, že Vietnam je skutočne „dôležitou krajinou, v mnohých ohľadoch akýmsi hospodárskym zázrakom.“



Pápežove slová v lietadle z Mongolska



O možnosti cesty do krajiny juhovýchodnej Ázie hovoril aj samotný pápež František po návrate zo septembrovej cesty do Mongolska: „Ak nepôjdem ja, určite pôjde Ján XXIV.,“ povedal pápež žartovne. „Je isté, že [návšteva] bude, pretože je to krajina, ktorá si to zaslúži, ktorá má moje sympatie.“ Celý Vietnam, dodal pápež pri tej istej príležitosti, „je jednou z veľmi krásnych skúseností dialógu, ktoré Cirkev v poslednom čase zažila. Povedal by som, že je to niečo ako sympatia v dialógu. Obe strany mali dobrú vôľu pochopiť sa navzájom a hľadať cesty vpred, vyskytli sa problémy, ale vo Vietname vidím, že skôr či neskôr budú problémy prekonané.“







František tiež pripomenul svoju audienciu u prezidenta („Hovorili sme otvorene“) a povedal, že pokračovanie vzťahov vníma „veľmi pozitívne.“ „Boli to roky dobrej práce. Spomínam si, ako pred štyrmi rokmi prišla na návštevu skupina vietnamských poslancov: viedli sme s nimi pekný dialóg, veľmi úctivý. Keď je kultúra otvorená, existuje možnosť dialógu; keď je uzavretosť alebo podozrievavosť, dialóg je veľmi ťažký. S Vietnamom je dialóg otvorený, má svoje klady aj zápory, ale je otvorený a pomaly sa posúvame vpred. Vyskytli sa určité problémy, ale podarilo sa ich vyriešiť.“



List pápeža vietnamskej cirkvi



Vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sa prerušili v roku 1975, ale od roku 1990 zaznamenali povzbudivý vývoj. V roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval nerezidentného pápežského zástupcu. V roku 2023 však bol ustanovený štatút pre rezidentného zástupcu, ako sa uvádza vyššie. V septembri minulého roka potom pápež František poslal miestnej cirkvi list, v ktorom vyzval katolíckych veriacich, aby žili ako „dobrí kresťania a dobrí občania“ a vydávali svedectvo o Božej láske „bez rozdielu náboženstva, rasy alebo kultúry.“ Musíme vždy kráčať vpred „s uznaním zhody a rešpektom voči rozdielom,“ napísal opäť pápež. To so sebou nesie aj zodpovednosť vietnamských katolíkov, ktorí, ako poznamenal František, si uvedomujú „svoju identitu dobrých kresťanov a dobrých občanov“ tak oživením svojej Cirkvi, ako aj šírením evanjelia v každodennom živote. Svedectvo, ktoré prostredníctvom rozvoja „priaznivých podmienok pre uplatňovanie náboženskej slobody“ môže pomôcť katolíckym veriacim „podporovať dialóg a vytvárať nádej pre túto krajinu.“



Salvatore Cernuzio – Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024