Pápež píše do Davosu: Ako je možné, že stále existuje toľko hladu vo svete?

TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz | 17. 01. 2024 13:50



Foto: Vatican Media

Vatikán 17. januára (VaticanNews) Pápež František napísal posolstvo pre Svetové ekomonické fórum (World Economic Forum), ktoré sa koná od 15. do 19. januára vo švajčiarskom Davose.



Ako uviedol, v tomto roku sa stretnutie koná „vo veľmi znepokojujúcej atmosfére medzinárodnej nestability,“ preto „dúfa, že sa v ich diskusiách zohľadní naliehavá potreba sociálnej súdržnosti, bratstva a zmierenia“ medzi národmi. Pápežovo posolstvo na 54. ročníku fóra prečítal kancelár Pápežských akademických vied kardinál Peter Turkson.



Na Svetovom ekomonickom fóre sa zúčastňuje približne 3 000 zástupcov zo sveta politiky a podnikania, ale i predstavitelia vlád a vyslanci medzinárodných organizácií zo 120 krajín. Pápež v posolstve adresovanom zakladateľovi a výkonnému prezidentovi fóra Klausovi Schwabovi okrem iného píše:



„Pokoj, po ktorom túžia národy nášho sveta (...) si vyžaduje viac než len odloženie nástrojov vojny; vyžaduje si riešenie nespravodlivosti, ktorá je základnou príčinou konfliktov. (...) Ako je možné, že v dnešnom svete ešte stále existujú ľudia, ktorí hladujú, sú vykorisťovaní, odsúdení na negramotnosť, zbavení základnej zdravotnej starostlivosti a ponechaní bez prístrešia?“



Svätý Otec v posolstve zdôraznil „vzájomnú závislosť národov,“ čo sa prejavuje v hospodárskom, kultúrnom, politickom a náboženskom formovaní budúcnosti medzinárodného spoločenstva. Podľa pápeža „je nevyhnutné, aby sa štáty a podniky zjednotili pri presadzovaní perspektívnych a eticky správnych modelov globalizácie.“



„Situácia si čoraz viac vyžaduje, aby sa samotné podniky riadili nielen snahou o spravodlivý zisk, ale aj vysokými etickými normami, najmä pokiaľ ide o menej rozvinuté krajiny, ktoré by nemali byť vydané napospas nespravodlivým alebo úžerníckym finančným systémom,“ upozornil pápež v posolstve s dodatkom, že „skutočný rozvoj musí byť celosvetový, spoločný pre všetky národy,“ „inak sa zhorší aj v oblastiach, ktoré sa doteraz vyznačovali trvalým pokrokom.“



Petrov nástupca tiež zdôraznil dôležitosť kontroly zavedených medzinárodných opatrení a zabezpečenie rovnosti, ktorá je základom práva všetkých zúčastniť sa na procese plného rozvoja, s náležitým rešpektovaním legitímnych rozdielov.



Napokon pápež v posolstve vyzval účastníkov fóra uvedomiť si morálnu zodpovednosť každého z nás v „čelení chudobe, pri dosahovaní integrálneho rozvoja“ a pri „hľadaní mierového spolužitia medzi národmi.“



„Každá generácia,“ uzatvára pápež „musí z bojov a úspechov predchádzajúcich generácií urobiť svoje vlastné a viesť ich k ešte vyšším cieľom. [...] Dobro, ako aj láska, spravodlivosť a solidarita sa nedajú dosiahnuť raz a navždy; treba ich dobývať každý deň.“



Miroslava Holubíková – Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024