Kostol v Iraku zničený Islamským štátom bol po 10 rokoch úplne obnovený

TK KBS, cna, ml; pz | 15. 01. 2024 13:50



Irak 15. januára (CNA) Dominikánsky kostol Panny Márie Hodinového chrámu, jeden z najcharakteristickejších v severoirackom meste Mosul, bol po desiatich rokoch kompletne obnovený, než ho zničili teroristi z Islamského štátu. Na obnovu zariadenia v tomto kostole išli aj finančné prostriedky vo výške približne 162 000 českých korún, ktoré sa vyzbierali v rámci Červenej stredy v Českej republike v roku 2021.



P. Olivier Poquillon, riaditeľ Francúzskej biblickej a archeologickej školy v Jeruzaleme, zverejnil 31. decembra na svojom účte na platforme X niekoľko fotografií kostola, ktorý bol obnovený v spolupráci s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).



Nasledujúci deň, pri príležitosti sviatku Matky Božej, Panny Márie, irackí dominikáni prvýkrát od jeho zničenia slávili v tomto kostole svätú omšu a priniesli obetu za mier. Eucharistii v atmosfére radosti a nádeje predsedal generálny predstavený dominikánskeho rádu P. Gerard Francisco Timoner za prítomnosti niekoľkých bratov a ďalších veriacich.



Rímskokatolícky kostol Panny Márie Hodinového chrámu, ktorého oficiálny názov v arabčine je al-Saa'a, bol založený v roku 1873 ako centrum dominikánov pôsobiacich v Iraku. Bol dôležitým kultúrnym a akademickým centrom, v ktorom sa nachádzala prvá dievčenská škola a prvá tlačiareň v Iraku.



Nachádza sa v starom meste Mosul, historickej štvrti, ktorá sa vyznačuje silnými vzťahmi medzi rôznymi kultúrami a náboženstvami, ako sú kresťania, jezídovia, sunnitskí a šiitskí moslimovia, Arabi, Chaldejci a Kurdi, a ponúka priestor na dialóg, ktorý dominikáni podporujú. Túto krehkú rovnováhu však v lete 2014 narušila invázia a okupácia mesta teroristami Islamského štátu.



Kostol, podobne ako väčšina historického centra Mosulu, bol značne poškodený džihádistami a útokmi počas ofenzívy irackej armády na znovudobytie mesta. Okrem toho IS využíval kostol ako sklad zbraní a na mučenie. Jeho archeologické artefakty boli ukradnuté vrátane slávnych hodín, ktoré miestnym dominikánom darovala manželka cisára Napoleona III.



Zničenie kostola nebolo len architektonickou tragédiou, ale malo negatívny vplyv na všetkých obyvateľov Mósulu, moslimov aj kresťanov, pretože prišli o dôležitý symbol histórie a identity mesta.



V apríli 2020 sa UNESCO podujalo na obnovu kostola a starého mesta Mósul. Dominikáni sa aktívne zapojili do tejto úlohy, aby sa rekonštrukcia neobmedzila len na materiálne aspekty, ale prispela aj k obnove väzieb medzi rôznymi kultúrnymi a náboženskými komunitami. Na podpore rekonštrukcie misie sa podieľali aj Česi, ktorí prispeli do zbierky počas Červenej stredy 2021, spomienky na všetkých prenasledovaných pre vieru, na benefičnom koncerte, ktorého výťažok bol venovaný práve na rekonštrukciu tejto budovy v Iraku.



Zdroj: CNA




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024