Bratislava 15. januára (TK KBS) Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v nedeľu pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania 33 osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života, z toho sedem in memoriam. Medzi ocenenými v budovej Slovenskej filharmónie v Bratislave boli aj pražský pomocný biskup Václav Malý (na titulnej snímke), kňaz a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza Peter Gombita a disident Rudolf Fiby.
PETER GOMBITA
Hovorí, že zakaždým, keď pomáhame inému človeku, má to dopad aj na náš vlastný život. Katolícky kňaz je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život v Záhrade Bernátovce neďaleko Košíc. V tomto zariadení nachádzajú prístrešie a opateru ľudia, ktorí stratili nielen domov, ale často aj svoje sociálne zázemie a zdravie.
Narodil sa vo Vranove nad Topľou. Po skončení štúdia teológie ho v roku 1988 vysvätili v Rožňave za kňaza. Bol kaplánom vo farnosti Košice-Juh a v Snine. Ako farár pôsobil vo Svidníku aj v Nižnej Šebastovej. Prostriedky na podporu a pomoc chudobným a chorým si musí neraz vybehať. Nielen v prenesenom zmysle, ale i doslova, keďže organizuje behy a maratóny s cieľom vyzbierať peniaze na dobročinné ciele. Pamätný je jeho viac než 1 500 kilometrový beh z Košíc za Svätým Otcom do Vatikánu.
Prezidentka Slovenskej republiky udelila Petrovi Gombitovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.
RUDOLF FIBY
„Sviečku a chuť mám.“ Týmito slovami reagoval vo svojom byte na návrh priateľov a kolegov zorganizovať v Bratislave známu Sviečkovú manifestáciu. Katolícky kňaz a disident, rodák z Nitry. Vyštudoval matematiku a od roku 1971 sa zapájal do aktivít podzemnej cirkvi. Neskôr spolu s Vladimírom Juklom, Silvestrom Krčmérym a Eugenom Valovičom založili spoločenstvo Fatima, ktoré v období normalizácie tajne zabezpečovalo distribúciu náboženských kníh a vydávalo samizdatové časopisy. V roku 1978 ho vysvätili v Poľsku za kňaza. Pre jeho aktivity ho sledovala ŠtB a niekoľkokrát ho predvolala na výsluch. Myšlienka zorganizovať pokojné zhromaždenie sa napokon 25. marca 1988 stala skutočnosťou. Proti účastníkom tvrdo zasiahla vtedajšia moc, no pravda a viera sa nedali zmyť vodnými delami. Odvaha aktivistov, medzi ktorých patril, napomohla znovuzrodeniu slobody v našej krajine.
Prezidentka Slovenskej republiky udeľuje Rudolfovi Fibymu štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Štátne vyznamenanie prevzala jeho sestra Eva Mišúrová.
VÁCLAV MALÝ
Svoj život zasvätil Bohu, ale aj zápasu za ľudské práva a náboženské slobody v Česku i na Slovensku. V 80. rokoch chodil na Slovensko, bol kontaktnou osobou pre kresťanský aj občiansky disent. Cez neho sa uverejňovali správy z náboženského života na Slovensku v českých samizdatoch, odkiaľ ich preberali aj zahraničné médiá. V súvislosti s policajnými zásahmi proti grékokatolíkom na východnom Slovensku pomohli jeho aktuálne správy včas zorganizovať zahraničné akcie na ich podporu.
Narodil sa v Prahe. Po štúdiu na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Litoměřiciach ho v júni 1976 vysvätili za kňaza. Podpísal Chartu 77, stal sa jedným zo sedemnástich zakladateľov Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. Ako kňaz mohol verejne slúžiť len necelé dva roky. Aj po odobratí kňazského poverenia navštevoval veriacich, slúžil omše tajne a všemožne pomáhal mimopražským disidentom.
Z Novembra 89 si ho pamätáme najmä ako moderátora mítingov v Prahe, bol však aj spoluzakladateľom aj hovorcom Občianskeho fóra. V rokoch 1990 až 1996 opäť pôsobil ako kňaz, v roku 1997 ho vysvätili za pomocného biskupa pražského. Ako nám nedávno pripomenulo výročie Sviečkovej manifestácie, k úspešnému zápasu proti totalite prispela aj spolupráca občianskeho a kresťanského disentu. Václav Malý práve tento ekumenizmus zosobňuje.
Prezidentka Slovenskej republiky udeľuje Václavovi Malému štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
_____
Vyznamenané osobnosti za rok 2023
Zdroje: Prezidentská kancelária/TASR/teraz.sk