Kardinál Louis Raphael Sako varuje pred emigráciou kresťanov z Iraku

TK KBS, ekai, ml; kj | 11. 01. 2024 08:45



Irak 11. januára (E-kai) Kardinál Louis Raphael Sako kritizoval zlyhanie irackej politiky pri ochrane občanov krajiny, najmä jej kresťanskej menšiny. „Migračnú vlnu opäť zvýšila situácia nestability a nedostatku spravodlivosti,“ vyjadril poľutovanie patriarcha Chaldejskej cirkvi, ktorá je z hľadiska počtu veriacich najväčšou kresťanskou cirkvou v Iraku. Uviedol to v článku, z ktorého citovala nemecká katolícka agentúra KNA.



Podľa hlavy Katolíckej cirkvi východného obradu v Iraku „neexistuje žiadna stratégia, bezpečnosť, hospodárska stabilita a suverenita“. Výsledkom je oslabenie štátnych inštitúcií, úpadok hodnôt, rastúca korupcia a nezamestnanosť a celkové zhoršenie životnej situácie. Kardinál Sako opäť vyzval na „skutočné národné zmierenie“ a vytvorenie silného občianskeho štátu založeného na princípoch právneho štátu. Kardinál tiež vyjadril znepokojenie nad pokračujúcimi útokmi, násilnými konverziou a prejavmi nenávisti voči kresťanom, ktorí už od roku 2003 trpia vysídľovaním, únosmi a vraždami zo strany teroristickej skupiny Islamský štát (IS). „Vláda to s ochranou kresťanov nemyslí vážne,“ uviedol patriarcha Sako. Ako konkrétne príklady uviedol niekoľko vrážd kresťanov a nedostatočnú reakciu na požiarnu katastrofu v Karakose, pri ktorej vlani v septembri zahynulo 133 ľudí a viac ako 100 bolo zranených.



„Viac ako milión kresťanov už emigrovalo, väčšina z nich bola kvalifikovaná, s vedeckým, ekonomickým a odborným vzdelaním, ale koho to zaujíma?“ povedal patriarcha a poukázal na to, že strach z budúcnosti viedol v poslednom čase k opätovnému nárastu emigrácie. Kardinál Sako vyzval kresťanské strany a cirkvi, aby sa spojili a vytvorili spoločný krízový tím na prekonanie problémov a ochranu kresťanov. Zdôraznil, že irackí kresťania potrebujú „skutočných a úprimných spojencov zvnútra i zvonka, aby zmenili situáciu k lepšiemu a verejne sa dožadovali svojich práv v médiách a na medzinárodných fórach“. Hlava Chaldejskej cirkvi zároveň priznala, že sa nenaplnila ani jeho nádej, že by apoštolský nuncius v Iraku, arcibiskup Mitja Leskovar, mohol zohrať pozitívnu úlohu pri zjednotení. „Vatikánsky predstaviteľ sa nesnaží pochopiť východnú mentalitu a kultúru krajiny, a preto je rozpoltený medzi svojimi diplomatickými a cirkevnými úlohami,“ uviedol kardinál Sako.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024