Novinka prof. Miloša Lichnera približuje teológa z 3. storočia Cypriána

TK KBS, mde, ml; pz | 02. 01. 2024 14:25



Bratislava 2. januára (TK KBS) Cyprián je jedným z najdôležitejších teológov 3. storočia, ktorý žil a po latinsky písal v Kartágu v Severnej Afrike. Významne ovplyvnil dejiny Cirkvi až po dnešok. Jeho dielo približuje nová publikácia známeho teológa profesora Miloša Lichnera, SJ, povereného rektora Trnavskej univerzity.



Cyprian, kniha, titulka



Viac ako 300-stranová vedecká monografia Zdravá striedmosť (Salubris moderatio) v živote a v myslení sv. Cypriána z Kartága vychádza vo vydavateľstve Dobrá kniha. Má dve časti: prvú o živote a myslení sv. Cypriána z Kartága, druhú obsahujúcu preklady vybraných Cypriánových textov v bilingválnej edícii.



Cyprián musel ako biskup približne v rokoch 250 – 258 čeliť dvom tvrdým prenasledovaniam rímskych cisárov Decia a Valeriána. Stalo sa, že mnohí veriaci, dokonca biskupi sa počas týchto perzekúcií vzdali viery alebo nedokázali správne čeliť nebezpečenstvu (stali sa z nich tzv. lapsi), no neskôr sa chceli vrátiť do komunity. Nebolo ľahké stanoviť presný spôsob, ako „odpadlíkov“ opäť včleniť do cirkevného spoločenstva.



„Rigidne zameraní biskupi alebo presbyteri v prípade niektorých previnení, najmä apostázie, boli presvedčení o nutnosti celoživotného pokánia, maximálne bolo možné udeliť uzmierenie a včlenenie do spoločenstva s udelením eucharistie na smrteľnej posteli. Iní, laxne zameraní biskupi a presbyteri, zase udeľovali príliš rýchlo uzmierenie a eucharistiu, a to aj na úkor dostatočného pokánia,“ píše profesor Miloš Lichner, SJ.



Medzi extrémami prehnanej laxnosti a rigidného rigorizmu uvádza Cyprián princíp „zdravej striedmosti“ (salubris moderatio), ktorý sa stáva charakteristickým pre celú Cirkev počas dejín.



Dĺžka obdobia pokánia bola zdrojom veľkých napätí a vzniku schiziem v ranej Cirkvi. Cyprián sa za previnilcov prihovára s tým, že tri roky pokánia sú dostatočné a že by mohli byť znovu integrovaní do Cirkvi.



Cyprián je druhým významným africkým teológom, pred ním v Kartágu pôsobil Tertulián. Ako vysvetľuje M. Lichner, Cyprián nikdy neukončil svoj deň bez toho, aby si z Tertuliána niečo neprečítal a často vravel svojmu sekretárovi: „Podaj mi majstra.“ čím mal na mysli Tertuliána.



Život sv. Cypriána ukončila v Kartágu mučenícka smrť sťatím v roku 258. Dnes si ho pripomíname ako patróna proti moru. Tomuto svätcovi sú pripisované atribúty kniha, palma a biskupská berla.



TK KBS informoval Matúš Demko




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024