V Ukrajinskej cirkevnej komunite hľadajú podporu, jednotu a komunikáciu

TK KBS, ta, jd, ml; kj | 28. 12. 2023 16:25



Bratislava 28. decembra (TK KBS) Ukrajincov v Bratislave spája aj gréckokatolícka cirkevná komunita, ktorá vznikla v roku 2018. Podporuje ľudí, ktorých vojna donútila utiecť zo svojej vlasti práve na Slovensko. Reportáž o nej priniesla TA3.



Ukrajinský kňaz Ihor Marusyn priblížil, ako Ukrajinci oslavujú Vianoce. „Naše ukrajinské Vianoce sú pestré a plné tradíícií. Radi spievame koledy a máme veľa rôznych veršovaných skladieb. Na Štedrý večer pripravujeme stôl s 12 tradičnými jedlami,“ povedal TA3. „Veľmi ma teší, že tento rok slávime Vianoce 25. decembra namiesto 7. januára. Takto sme v súlade s celým civilizovaným svetom a celou Európou. Vrelo odporúčam navštíviť našu cirkev svätej Rozálie počas Vianoc. Tu spolu intenzívne koledujeme a koleda mi vždy vyvoláva príjemné zimomriavky. Celá táto atmosféra vytvára nádhernú náladu. Niekedy sa mi chce plakať od radosti,“ uviedla Tetiana Tchorivska, návštevníčka Kostola svätej Rozálie.



Kostol svätej Rozálie v bratislavskom Lamači navštevujú mnohí nútene presídlení Ukrajinci. „V našej cirkvi sa konajú bohoslužby v ukrajinčine. Všetci ľudia sú veľmi príjemní a tvoria úžasnú komunitu. Prichádzajú aj utečenci, cítia túto atmosféru a sami sa chcú zapájať. Volajú a ponúkajú svoju pomoc. Takto organizujeme aktivity. Niekto varí a niekto nakupuje všetko potrebné. Je to príležitosť na rozprávanie sa s ľuďmi s podobnými názormi, čo je pre Ukrajincov v zahraničí veľmi dôležité, aj v mierovom období a ešte viac v čase vojny,“ spomína Volodymyr Tchorivskyj.



„Ukrajinci prichádzajú do kostola, je zrejmé, že sa úprimne modlia, pre nich to má hlbší význam a cítia vnútornú potrebu byť práve tu,“ uvádza Tetiana Tchorivska.  V Kostole svätej Rozálie slávili od vypuknutia vojny 15 svadieb a krstili takmer 70 ukrajinských detí, čo svedčí o výraznom náraste v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine. „Cítim rozdiel v tom, ako sa ľudia zmenili od začiatku vojny. Čas pomáha hojiť rany. Utečenci postupne menili svoj pohľad na túto situáciu, ale zároveň si uvedomujú, že vojna proti ukrajinskému národu stále trvá,“ vysvetľuje Marusyn.



Cirkevná komunita opakovane organizovala finančnú a humanitárnu zbierku pre utečencov a na podporu Ozbrojených síl Ukrajiny. „Napriek všetkému sem ľudia prichádzajú a hľadajú duchovnú podporu, jednotu a komunikáciu. V Kostole svätej Rozálie sa snažíme toto poskytnúť. Nedávno sme zorganizovali výlet s matkami a manželkami vojakov v rámci programu Hojenie rán vojny. Chceli sme, aby si oddýchli,“ pokračoval kňaz Marusyn.



Ukrajinský novinár Dmytro Lytvynenko pochádza z mesta Horlivka, ktoré bolo okupované v roku 2014. Neskôr sa ocitol v zajatí, ktoré na ňom zanechalo zdravotné problémy. Následne žil a pracoval v Kyjeve. „Nevyberali sme si krajinu, kam sme chceli utiecť v dôsledku vojny. Riadili sme sa odporúčaniami priateľov a skončili sme na Slovensku. Teraz sme sa prispôsobili a ja si myslím, že všetko ide dobre. Niet dôvodu sťažovať sa. S manželkou pracujeme a deti sa veľmi dobre učia. Myslím si, Ukrajinci na Slovensku by nemali komunikovať len s Ukrajincami. Kostol svätej Rozálie sa pre nás stal útočiskom, kde sa cítime ako doma. Poznáme všetky modlitby, vieme, ako budú vyzerať Vianoce, navštevujeme aj slovenské bohoslužby, pretože je to dôležité pre integráciu a komunikáciu so Slovákmi.“



Zdroj: TA3, Júlia Didyk




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024