Betlehem 26. decembra (VaticanNews) Na tohtoročnej polnočnej svätej omši v Betleheme neboli davy pútnikov a ani sa netlačili vstupenky na omšu v Grote Narodenia Pána. Kostol však nebol prázdny. Zaplnili ho farníci betlehemskej komunity, ako aj duchovní, zasvätené osoby, dobrovoľníci a zamestnanci rôznych inštitúcií. Vládla tu slávnostná nálada, ale prítomnosť členov ochranky z diplomatických misií a miestnych úradov pripomínala, že hneď vedľa prebieha tragická vojna.
Betlehemskej polnočnej svätej omši predsedal kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzalema. Koncelebroval kardinál Konrad Krajewski, osobitný vyslanec pápeža Františka, štyria biskupi a asi 90 kňazov.
Slová z Lukášovho evanjelia „... nebolo pre nich miesta“ (Lk 2, 7) boli hlavnou témou patriarchovej homílie. Na úvod zdôraznil, že svoje myšlienky adresuje bez výnimky všetkým postihnutým vojnou, v Palestíne a najmä v Gaze, Izraeli a celom regióne. „Najmä tu, najmä dnes,“ zvolal, „sa snažíme nájsť miesto pre Vianoce v našej krajine, v našich životoch a v našich srdciach.“ Kardinál Pizzaballa zaželal: „Nech sa Kristus nanovo narodí na tejto zemi, svojej i našej, a nech sa odtiaľto nanovo začne cesta evanjelia pokoja pre celý svet! Nech sa nanovo zrodí v srdciach tých, ktorí v neho veria, a povzbudí ich k svedectvu a misii bez strachu z noci a smrti! Nech sa znovu zrodí ako túžba po pokoji a dobre, pravde a spravodlivosti aj v srdciach tých, ktorí ešte neveria!“
Na záver homílie sa patriarcha obrátil na veriacich v Gaze v posolstve preloženom z angličtiny do arabčiny. Povedal v ňom: „Strávil som s vami niekoľko dní pred Vianocami. Tento rok to nebolo možné, ale my vás neopustíme. Ste v našich srdciach a celé kresťanské spoločenstvo vo Svätej zemi a na celom svete je zhromaždené okolo vás. Kiež by ste cítili čo najviac tepla našej blízkosti a náklonnosti.“
Medzi účastníkmi betlehemskej polnočnej omše bola pozoruhodná prítomnosť mimoriadnych pútnikov z Talianska – starostov miest Assisi a Greccio. Ich prítomnosť súvisela s oslavou 800. výročia prvej vianočnej inscenácie, ktorú presne pred 800 rokmi, na Vianoce 1223, v Grecciu zinscenoval svätý František z Assisi. Toto mimoriadne jubileum je pripomienkou, že podľa príkladu svätého Františka by mal každý veriaci spojiť prežívanie Vianoc so slávením tajomstva Eucharistie.
Patriarchovia Svätej zeme: Vianoce prinášajú nádej aj v čase vojny
Uprostred vojnovej tragédie sa nádej zdá byť vzdialená a nedostupná, píšu patriarchovia a predstavitelia cirkví vo Svätej zemi vo svojom vianočnom posolstve. Pripomínajú nám, že práve v takomto svete sa však narodil náš Pán, aby nám dal nádej.
Patriarchovia zdôrazňujú, že pri odovzdávaní svojich pozdravov si uvedomujú hĺbku biedy, ktorá postihla krajinu narodenia nášho Pána. „Pretrvávajúce hrôzy priniesli nešťastie a hlboký zármutok nespočetným rodinám v celom našom regióne a vyvolali dôrazné výkriky úzkosti zo všetkých kútov zeme,“ píšu.
V posolstve sa odvolávajú na udalosti spred viac ako 2 000 rokov, keď počas narodenia Mesiáša situácia nebola ďaleko od tej dnešnej: „Blahoslavená Panna Mária a svätý Jozef mali problém nájsť miesto pre narodenie svojho syna. Deti boli zabíjané. Bola tu vojenská okupácia. Svätá rodina bola vysídlená ako utečenci. Vonku nebol iný dôvod na oslavu ako narodenie Pána Ježiša,“ zdôrazňujú patriarchovia.
Práve za takýchto okolností sa však zjavujú anjeli a vyzývajú pastierov, aby sa radovali. Správa, ktorú prinášajú, má význam pre ľudí všetkých čias a miest. „Vtelením Krista k nám prišiel Všemohúci ako Emanuel, ,Boh s nami‘ (Mt 1, 23), aby nás zachránil, vykúpil a premenil,“ zdôrazňujú kresťanskí predstavitelia Svätej zeme.
Na záver opätovne odsudzujú násilné činy a vyzývajú na ukončenie tejto špirály nenávisti. „Zároveň vyzývame ľudí v tejto krajine a na celom svete, aby hľadali Božiu milosť, aby sme sa naučili spoločne kráčať po cestách spravodlivosti, milosrdenstva a pokoja,“ píšu patriarchovia.