Profesor Ukrajinskej katolíckej univerzity: Putin bojuje proti civilizácii

TK KBS, VaticanNews, ml; pz | 20. 12. 2023 10:50



Ukrajina 20. decembra (VaticanNews) „Stalo sa to už mnohokrát a my Ukrajinci sme jednoducho ohromení podobnosťou historických vĺn násilia zo strany Ruska,“ konštatuje profesor Myroslav Marynovyč zo Ľvova. Tento aktivista osobne zažil zverstvá sovietskeho imperializmu počas sovietskej éry, keď bol na 12 rokov poslaný do gulagu. Poukazuje na to, že medzi minulou a súčasnou vojnou je jeden rozdiel: „všetky súčasné udalosti (...) sleduje celý svet na svojich smartfónoch.“



V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas prorektor Ukrajinskej katolíckej univerzity zdôrazňuje, že súčasná ruská invázia do jeho vlasti nemá výlučne vojenský rozmer. „Bolo by príliš jednoduché, keby išlo len o vojenské motivácie,“ zdôrazňuje. „Ukrajinci od začiatku vnímajú túto vojnu ako vojnu medzi svetlom a tmou, medzi dobrom a zlom.“ Samozrejme, profesor Marynovič si je vedomý, že podobný naratív s obrátenými stranami sa presadzuje aj v Rusku, napríklad v prejavoch patriarchu Kirilla. „Ale stále chcem veriť, že svet ešte úplne nestratil schopnosť rozlišovať pravdu od lži, dobro od zla,“ vyznáva sa.



Čo poznamenáva, „vojna proti Ukrajine podkopala medzinárodný poriadok a princípy medzinárodného mieru.“ Zdôrazňuje Putinove lži, ktorými sa snaží zablokovať schopnosť ľudí rozlišovať pravdu od klamstva. „Preto nejde len o konflikt medzi dvoma národmi, ale o výzvu, ktorú Putin vrhol celej ľudskej civilizácii,“ upozorňuje represívny aktivista z čias stalinizmu.



Profesor Marynovyč poukazuje aj na úlohu, ktorú zohráva vnútorný a duchovný rozvoj pri budovaní realistického obrazu sveta a udalostí. Spomína, ako ho v jeho vlasti prekvapili ambície novozaloženej Ukrajinskej katolíckej univerzity v roku 1994 poskytovať nielen odborné vzdelanie, ale zahrnúť doň aj hodnoty a vieru. „Dnes, v čase vojny, k nám z mnohých vzdelávacích centier dorazili signály zdôrazňujúce význam hodnôt a naša skúsenosť bola uznaná,“ konštatuje prorektor univerzity.



S odvolaním sa na ďalšiu inštitúciu vyzdvihuje aj jej protikorupčný charakter, ktorý bol kedysi na Ukrajine nezvyčajný. „Stáli sme pred výzvou: nemôžeme pripustiť žiadne známky korupcie, ak máme v názve slovo ,katolícka‘,“ pripomína profesor Marynovyč. „Zaviedli sme teda model univerzity, ktorá získava finančné prostriedky a netoleruje korupciu.“ Dodáva, že zo spoločenského hľadiska to predstavovalo určitú výzvu: „mnohí naši partneri hovorili, že neprežijeme.“ Dnes však inštitúcia nielenže stále funguje, ale je aj „v predvoji tých, ktorí presadzujú zmeny v ukrajinskom vzdelávaní.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024