Misijno-pastorační pracovníci v rómskych komunitách dosahujú pokroky

TK KBS, re, ml; pz | 18. 12. 2023 11:00



Foto: lunik9.sk

Bratislava 15. decembra (TK KBS) Misijno-pastorační pracovníci, ktorí pôsobia v rómskych komunitách, zaznamenávajú obrovské pokroky v práci s ľuďmi na okraji spoločnosti. Pri hodnotení projektu misijnej pastoračnej práce, ktorú posledné štyri roky finančne podporuje aj štát, to povedala koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. „Prax ukazuje, že to má zmysel,“ uvádza v rozhovore, ktorý prinášame.



– Rok sa pomaly končí, aké sú tohtoročné výsledky projektu misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách?



Smelo hovorím jednu vec. Misijno-pastorační pracovníci, ktorí pôsobia v rómskych komunitách, zaznamenávajú obrovské pokroky v práci s ľuďmi na okraji spoločnosti. Prax ukazuje, že to má zmysel.



Kosice, Lunik, Romovia, spomienka, papez Frantisek



– Vieme túto myšlienku rozmeniť na drobné?



V súčasnosti máme v rómskej misii zaangažovaných 28 misijno-pastoračných pracovníkov, z ktorých 16 sú Rómovia. Ide o ľudí s vysokoškolským, stredoškolským, ale aj základným vzdelaním. Venujú sa deťom, mladým ľuďom, aj dospelým, slúžia a pomáhajú chorým aj zdravým. Doučujú, pripravujú na vyučovanie, vzdelávajú po umeleckej stránke, učia hrať na hudobných nástrojoch, nacvičujú tance a divadlá, formujú, evanjelizujú, pripravujú na prijatie sviatostí, vedú k Bohu. Medzi pastoračnými asistentkami máme aj ženy, ktoré sa venujú deťom predškolského veku a pripravujú ich na vstup do materskej školy, na začlenenie sa do kolektívu. Misijno-pastoračným pracovníkom sa poskytujú aj školenia a formačné stretnutia, pripravuje sa Manuál pastoračnej práce s Rómami.



Gaboltov, put, Romovia



– Aké je teda hodnotenie?



Doterajšie skúsenosti, ako aj vedecké výskumy, potvrdzujú skutočnosť, že obnova života Rómov založená na zmene zmýšľania má konkrétne pozitívne dôsledky v ich osobnom živote a v spoločnosti tejto minority, ale aj majoritnej spoločnosti po stránke kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej/vzťahovej a ekonomickej. Vedecká štúdia Ústavu etnológie SAV „Boh medzi bariérami – Sociálna inklúzia Rómov náboženskou cestou,“ potvrdzuje skutočnosť, že sociálna inklúzia Rómov s viditeľnými výsledkami prebieha práve náboženskou cestou.



Treba poďakovať všetkým misijno-pastoračným pracovníkom, ktorí sa tejto službe venujú a aktívne pomáhajú misionárom – rehoľným sestrám, kňazom a dobrovoľníckym spolupracovníkom.



Projekt misijno-pastoračných pracovníkov bol po prvýkrát schválený v marci 2020 a keďže sa ukázal ako veľmi efektívny, pokračuje už štvrtý rok. Je realizovaný vďaka finančnej podpore Vlády Slovenskej republiky. Tohto roku sme znova požiadali o podporu tohto projektu, aby sme mohli prispieť k tomu, aby postupne všetky deti, ku ktorým sa vieme dostať, mali možnosť žiť dôstojne, učiť sa dôsledne a pripravovať sa na život v dospelosti tak, aby boli pre spoločnosť užitoční.



romovia sestra reholna



– Kde je možné nájsť viac informácií o aktivitách, ktorým sa venujú títo pracovníci?



Odporúčam sledovať profil Rómske pastoračné diela na Facebooku, ktoré spravuje jeden z misijno-pastoračných pracovníkov.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024