Bratislava 14. decembra (TK KBS) Slovensko bude mať nového blahoslaveného. Svätý Otec prijal na audiencii kardinála Marcela Semerana, prefekta Dikastéria pre kauzy svätých a schválil dekrét o mučeníctve Božieho služobníka Jána Havlíka CM, informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice. Ide o bohoslovca Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý zomrel ako 37-ročný na následky dlhoročného nespravodlivého väznenia. Tento dekrét umožňuje, aby bol Ján Havlík vyhlásený za blahoslaveného.
Prinášame chronológiu posledných slávností blahorečenia Slovákov na Slovensku a v Ríme.
2018
Bl. Anna Kolesárová
Slovensko dostalo 1. septembra 2018 novú blahoslavenú. Stala sa ňou šesťnasťročné dievča Anna Kolesárová. Išlo o prvú laičku, ktorá bola na Slovensku blahorečená.
Rodáčku z Vysokej nad Uhom pri Michalovciach v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády (22. novembra 1944). Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o jej mučeníctve schválil v marci 2018 pápež František. Dátum liturgického slávenia sviatku blahoslavenej stanovil na 20. november.
Slávnostnému obradu blahorečenia Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom na pontifikálnej svätej omši za účasti 30 000 veriacich predsedal na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach legát pápeža Františka, kardinál Angelo Becciu, vtedajší prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Bola to vôbec prvá slávnosť, na ktorej sa osobne zúčastnil.
Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom, v rodisku blahoslavenej Anny, panny a mučenice, bol ustanovený za pútnické miesto. Na mieste sa konajú pravidelné stretnutia mladých ľudí. Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej i o procese jej blahorečenia je možné nájsť na webovej stránke annakolesarova.sk.
2017
Bl. Titus Zeman
V Bratislave 30. 9. 2017 blahorečili saleziána kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel v roku 1969. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Zemana, čo umožnilo jeho vyhlásenie za blahoslaveného. Bbradu blahorečenia na pontifikálnej svätej omši za účasti tisícok veriacich predsedal pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave – Petržalke legát pápeža Františka Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.
Titus Zeman po druhej svetovej vojne zorganizoval dva ilegálne prechody bohoslovcov z komunistického Československa cez rieku Morava do Rakúska a Talianska. Pri tretej podobnej akcii bol spolu s takmer celou skupinou zadržaný. Kňaza obvinili zo špionáže a velezrady a odsúdili na trest väzenia na 25 rokov, ktorý si odpykával vo väzniciach. Na slobodu bol prepustený v roku 1964 a po páde komunizmu bol rehabilitovaný.
Pápež stanovil dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného na 8. januára. Bližšie informácie o ňom, ako aj o ďalších súvislostiach, je možné nájsť na internetovej stránke tituszeman.sk
2001
Na Námestí sv. Petra v Ríme boli 4. novembra 2001 vyhlásení za blahoslavených dvaja gréckokatolícki trpitelia za vieru – prešovský biskup Pavel Peter Gojdič OSBM a rehoľný kňaz Metod Dominik Trčka CSsR. Ich beatifikáciou sa zavŕšila niekoľkoročná snaha o povýšenie týchto mučeníkov na oltár.
2003
Bl. Zdenka Schelingová
Bl. Vasiľ Hopko
Pred 20 rokmi – 14. 9. 2003 – boli na Slovensku blahorečení mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky pomocný prešovský biskup Vasiľ Hopko. Na záver štvordňovej apoštolskej cesty ich blahorečil v Bratislave - Petržalke dnes už svätý poľský pápež Ján Pavol II.
„Obaja stoja pred nami ako žiarivé príklady vernosti z čias tvrdého a nemilosrdného náboženského prenasledovania. Biskup Vasiľ nikdy nezaprel svoju príslušnosť ku Katolíckej cirkvi a vernosť pápežovi. Rehoľná sestra Zdenka, aby pomohla služobníkom Pána Boha, neváhala vystaviť vlastný život nebezpečenstvu,“ zdôraznil sv. Ján Pavol II.
Viac informácií o týchto blahoslavených je možné nájsť na odkazoch (kliknite na ich meno a priezvisko).
Čo je to blahorečenie?
Blahorečenie je v Rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu.
Beatifikácia znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník alebo ctihodný, za blahoslaveného.
Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napr. v reholi.
V súčasnosti prebiehajú na Slovensku aj ďalšie procesy, ide o prípad konvertitov zo židovstva Františka a Tomáša Munkovcov, redemptoristu Jána Mastiliaka, bosého augustiniána Andreja Chmeľa, kňaza Alfonza Paulena či biskupov Jána Vojtaššáka a Michala Buzalku.
Otvorený je aj proces svätorečenia rehoľnej sestry Zdenky Schelingovej, píše Svet kresťanstva.
Zdroj: Archív TK KBS/Svet kresťanstva