Komisie a rady KBS venujúce sa sociálnej oblasti debatovali aj o chudobe

TK KBS, khu, ml; pz | 11. 12. 2023 10:27



Bratislava 11. decembra (TK KBS) „Kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou.“ Slová iniciátora Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby Josepha Wresinskeho inšpirujú každý rok katolícke dobročinné iniciatívy, aby sa spolu stretli, povzbudili a spoločne uvažovali o svojej službe blížnym. Už 13. spoločné zasadnutie komisií a rád Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa venujú sociálnej oblasti, zvolal predseda Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS a Rady Iustitia et Pax Mons. Peter Rusnák.



„Pestré zloženie účastníkov umožňuje nadhľad a komplexný pohľad na problém chudoby a adekvátnej pomoci. Sú tu členovia Rád a komisií KBS, ktorých činnosť spadá pod Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja, predstavitelia Sociálnej komisie Konferencie vyšších rehoľných predstavených Slovenska, Slovenskej katolíckej charity, diecéz a dobročinných katolíckych iniciatív, laických i farských. Sme veľmi radi, že vďaka tomu sa neobmedzuje náš pohľad len na sociálne služby a pohľad na núdznych ako na klientov, ale jasne sa ukáže aj  rozmer služby ako súčasť trojnožky viery (hlásanie, slávenie, služba), dôstojnosť človeka od narodenia po prirodzenú smrť, pohľad bioetiky a ekológie. Chudoba predstavuje ohrozenie viacerých ľudských práv. Marginalizovaní sú vystavení nielen chudobe, ale často sú porušované ich práva v oblasti dôstojnosti človeka a prijímané ekologické a iné opatrenia zo strany spoločnosti vedú k ešte väčšej marginalizácii a chudobe,“ uviedla Katarína Hulmanová, tajomníčka Sociálnej subkomisie.



V diskusii podľa jej slov zaznelo viacero tém, „v ktorých sa roky nevieme pohnúť z miesta a priniesli by odkázaným na pomoc zlepšenie kvality života a naplnenie ich ľudských práv.“ Je to napríklad otázka pôsobenia duchovných v nemocniciach a uzákonenie ich primeraného postavenia v službe chorým, odkázaným na pomoc a umierajúcim. Ďalšou témou je reálna možnosť zdravotnej starostlivosti pre chudobných, právo na optimálne životné prostredie, lepšia možnosť zabezpečenia sociálnej starostlivosti pre odídencov z Ukrajiny, najmä starých, uľahčenie procesu prijímania odborníkov do práce, najmä v zdravotníckom sektore. Hovorili aj o možnosti udeliť misijno-pastoračným pracovníkom v rómskej pastorácii status sociálneho pracovníka (alebo podobný).



Podľa Hulmanovej viacerí poukázali aj na nové formy chudoby a nové problémy, ktorým naša spoločnosť bude čeliť v najbližšom čase. Je to napríklad zvýšenie rizika epidémií (a tzv. sociálnych chorôb) kvôli nízkej zaočkovanosti, zvýšené množstvo rómskych obyvateľov na ulici, dokonca aj ženy a deti, nedostatok možností dôstojného bývania pre chudobných, nedostatok bezbariérového bývania. Osobitne sa diskusia dotkla spolupráce medzi zdravotníckymi a sociálnymi službami. Najviac ohrození chudobou na Slovensku sú práve deti, osamelí rodičia s deťmi a mnohodetné rodiny, konštatovala. 



Záver stretnutia patril diskusii s generálnym riaditeľom sekcie ľudských práv Jánom Gaburom. Diskusia sa týkala praktických vecí, s ktorými sa stretávajú účastníci stretnutia.



Predseda Sociálnej subkomisie teologickej komisie KBS a Rady Iustitia et Pax vydal k Dňu ľudských práv posolstvo.







Rady a komisie KBS, ktorých činnosť spadá pod Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja, predstavitela Sociálnej komisie KVRP, Slovenskej katolíckej charity, diecéz a dobročinných katolíckych iniciatív sa pravidelne každý rok stretajú pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.



Tohtoročné zasadanie sa konalo spolu s Konferenciou vyšších rehoľných predstavených.



TK KBS informovala Katarína Hulmanová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024