Vatikán 30. novembra (VaticanNews) Lietajte vysoko s dvoma otvorenými krídlami rozumu a viery, vždy s pokorou, úsilím a vytrvalosťou. Toto je odkaz, živý a prinášajúci ovocie na ďalšej ceste Cirkvi, ktorý po sebe zanecháva Benedikt XVI. necelý rok po svojej smrti, zdôraznil kardinál Pietro Parolin pri odovzdávaní tohtoročnej Ratzingerovej ceny, prvej, ktorá bola udelená po smrti Benedikta XVI. Pastier a učiteľ viery, žiarivý a odvážny príklad dialógu, charakterizoval ho kardinál Parolin a pripomenul jeho magistérium, ktoré sa vyznačovalo uvedomovaním si kultúrnej a duchovnej situácie sveta, napätia medzi národmi a medzi človekom a stvorením.
Kontinuita s pápežom Františkom
Ide o témy a otázky, pripomenul Parolin, k pochopeniu ktorých hlbokých dôvodov prispel Benedikt XVI. a ktorých rozvoj – pripomínajúc encykliku Caritas in veritate a jej vplyv na Laudato si' a Fratelli Tutti – je v silnej kontinuite s Františkovým magistériom. Jeho postoj pri riešení sexuálneho zneužívania zo strany príslušníkov klerikov je tiež usmernením, pripomenul štátny sekretár, ktorého závažnosť videl už ako kardinál prefekt a s ktorým sa musel vyrovnávať počas celého svojho pontifikátu. Robil to, ako zopakoval, s intímnym utrpením, ale s pokornou úctou k obetiam a k pravde, pričom Cirkev viedol cestami načúvania, spravodlivosti a prísnosti, obrátenia a prevencie. Podstatné veci vnímal s poriadkom a jasnosťou, a to aj do rastúcej krehkosti svojej staroby prežívanej v modlitbe. Samotné gesto odstúpenia z pápežského úradu Parolin označil za obdivuhodnú syntézu jasnej a rozumnej vízie, zodpovednosti pri výkone vlády a pokory pred Bohom a ľuďmi.
Blanco Sarto: Počul som hudbu teologického Mozarta
Laureátmi Ratzingerovej ceny, ktorú od roku 2011 každoročne udeľuje rovnomenná vatikánska nadácia vedcom, ktorí vynikli osobitnými zásluhami v publikačnej činnosti a/alebo vedeckom výskume, sa stali Španieli Pablo Blanco Sarto a Francesc Torralba Roselló. Z prvých spomenul teológ z Navarrskej univerzity kardinál Luis Ladaria, emeritný prefekt Dikastéria pre náuku viery, zväzok Ratzingerovej teológie z roku 2011, kde stačí jeden pohľad, aby si človek urobil predstavu o šírke Ratzingerovho myslenia: Krása, Liturgia, Cirkev, Osoba, Viera, Láska, Služba, Mária, Ježiš Kristus. Ak bol Mozartom teológie, myslím, že som túto hudbu počul, povedal profesor Blanco Sarto, ktorý venoval veľkú časť svojho štúdia ponoreniu sa do myšlienok tohto pápeža teológa. Čo ma zaujalo, povedal, je životný, existenciálny a hermeneutický rozmer jeho myšlienok spolu s jeho realizmom a plne prístupným jazykom.
Torralba Rosellò: rozšíril pojem rozumu
V priebehu rokov, pripomenul kardinál Gianfranco Ravasi, emeritný predseda Pápežskej rady pre kultúru, Ratzingerova cena rozšírila svoj záber z teológie na umenie, právo, sociológiu a filozofiu, teda na oblasti, ktorými sa emeritný pápež zaoberal. V tomto zmysle treba chápať aj ocenenie filozofa Francesca Torralbu Rosellò, profesora na Univerzite Ramona Llulla v Barcelone. Ratzinger rozšíril pojem moderného rozumu, povedal laureát, a pridal k nemu rozmer daru a bezodplatnosti. Rozum sa podľa Benedikta nedá zredukovať na overiteľné a experimentálne. To by vylúčilo akúkoľvek metafyziku, zatiaľ čo viera a rozum sú, naopak, nevyhnutné pre budovanie zajtrajška.
Lombardi: učil nás hľadať a nachádzať pravdu
Joseph Ratzinger nikdy nemal v úmysle budovať vlastný myšlienkový systém alebo zakladať vlastnú školu, ale učil nás hľadať a nachádzať pravdu silou rozumu a svetlom viery, pričom rozum mal vždy „otvorený“, v dialógu medzi ľuďmi, disciplínami a veľkými náboženskými tradíciami, vysvetlil v úvode páter Federico Lombardi, predseda Ratzingerovej nadácie. V dramatických časoch, v ktorých žijeme, pokračoval páter Lombardi, je samotná dôstojnosť človeka a zmysel jeho života a jeho bytia vo svete skúšaný v samotných základoch. V tomto zmysle si pápež Ratzinger dobre uvedomoval možnosti a riziká cesty ľudstva, ako aj poslanie Cirkvi pre jeho spásu. Vedie nás k tomu, aby sme pokorne a odvážne vstúpili do najhlbšej roviny, aby sme našli a znovu objavili pevné a nevyhnutné spoločné východiská.
Ranná modlitba pri hrobe Benedikta XVI. a audiencia u pápeža Františka
Lombardi pripomenul aj stretnutia, ktoré predchádzali slávnostnému odovzdávaniu cien. Ráno sa účastníci slávnosti zišli na modlitbe vo vatikánskej krypte pri hrobe svätého Petra a hrobe Benedikta XVI. Spoločne sme, ako zdôraznil prezident Ratzingerovej nadácie, prosili Pána, aby ho odmenil za jeho službu, ale aj za to, aby jeho duchovný a kultúrny odkaz naďalej prinášal cenné ovocie pre Cirkev, pre nás a pre dobro ľudstva. Veríme totiž, že je našou povinnosťou pestovať nielen v kultúrnej reflexii, ale aj v duchovnom spoločenstve a modlitbe zmysel pre živú a inšpirujúcu prítomnosť tohto nášho veľkého učiteľa a pastiera.
Laureátov potom prijal pápež František. V stredu 29. novembra sa v Centre De Nicola Pápežskej Gregorovej univerzity na Univerzite Notre Dame, ktorá podujatie zorganizovala a pripojila sa tak k sieti univerzít spolupracujúcich s vatikánskou Nadáciou Josepha Ratzingera, uskutočnilo prvé stretnutie v rámci študijného projektu Odkaz Benedikta XVI.
Michele Raviart – Vatican News