Charizmatici z celého sveta sa v Ríme zamýšľali nad výzvami Cirkvi

TK KBS, VaticanNews, mj; kj | 04. 11. 2023 19:31



Vatikán 4. novembra (VaticanNews) Katolícka charizmatická obnova v dňoch 2. až 4. novembra organizovala workshopy a stretnutia v rôznych bazilikách v Ríme aj v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. S radosťou očakávali aj mimoriadnu účasť pápeža Františka. Pino Scafuro, koordinátor Charis, služobnej organizácie Svätej stolice povedal: „Boh vždy volá, to my často nepočúvame jeho volanie.“ Na záver podujatia sa uskutočnil koncert mladých ľudí za pokoj.



V troch rímskych bazilikách a v Aule Pavla VI. vo Vatikáne sa od 2. novembra do soboty 4. novembra konalo podujatie pod názvom Povolaní, premenení a poslaní, ktoré organizovala medzinárodná služba Svätej stolice pre katolícku charizmatickú obnovu – Charis. Zišli sa účastníci z celého sveta, aby sa zamýšľali nad rôznymi otázkami, ktoré sú v centre aktuálneho diania Cirkvi, ako napríklad pravá podstata spoločenstva, ekumenický a medzináboženský dialóg.



V Aule Pavla VI. sa uskutočnili prednášky s významnými rečníkmi, ktorí sa dotkli niektorých aspektov života Cirkvi ako sú: dôležitosť obnovy, synodality, služby chudobným až po jednotu kresťanov.



Premena sŕdc



„Názov Povolaní, premenení a poslaní sme si zvolili preto, lebo sme si istí, že Boh volá: problémom je, že veľmi často toto volanie nepočúvame,“ vysvetľuje Pino Scafuro, koordinátor Charisu, podľa ktorého „čím viac ľudí dokáže venovať pozornosť Božiemu hlasu, tým viac sa evanjelium stane známym. A svet sa zmení.“ Dodáva však, že na to, aby sme premenili iných, musíme najprv premeniť seba: „Preto sme požiadali pápeža, aby sme boli naďalej vysielaní do sveta, ako nám to pripomína samotné evanjelium.“



Radikálna pokora vedúcich



Vedenie je v skutočnosti „služba“. Ako pápež pripomenul, slovo „služobník“ je dôležitejšie ako slovo „vodca“. Musí byť pripravený vzdať sa veľmi veľa, zdôrazňuje Michelle Moranová, ktorá začala zastávať zodpovedné funkcie vo svojej komunite, keď mala 17 rokov. „Pokora musí byť radikálna,“ vysvetľuje ďalej a úlohou lídra je „projektovať víziu, ktorá funguje vďaka Duchu Svätému a rozlišovaniu.“ „Žijeme v období žatvy,“ uzatvorila svoj príhovor k účastníkom z rôznych katolíckych charizmatických hnutí sveta prítomných v Aule Pavla VI. v čase „expanzie, v ktorom nám Pán hovorí, aby sme rozšírili priestor našich stanov“ a v ktorom, ako dúfa, je potrebné obnoviť niektoré staré štruktúry hnutia.



Ciele obnovy



Podľa slov kardinála Raniera Cantalamessu OFM sú potrebné tieto ciele, ktoré: „Svätý Otec očakáva od Obnovy v Duchu Svätom a najmä od jej služobného orgánu, ktorým je CHARIS.“  A pokračuje: „Nemusím to vyvodzovať s nejakou veľkou analýzou, pretože on sa neunavuje to opakovať pri rôznych príležitostiach. Sú to v podstate tri veci:



– prispievanie k evanjelizačnému úsiliu Cirkvi,



– angažovanosť v prospech chudobných a núdznych,



– práca pre jednotu kresťanov.“



Stretnutie s osobou Ježiša Krista



Cieľom evanjelizácie nie je informovať o Ježišovi, či dávať nevyžiadané rady, ale pomôcť iným stretnúť sa s osobou Ježiša Krista. Čo to konkrétne znamená vysvetľuje kardinál Cantalamessa: „Pokúsme sa konkrétne pochopiť, v čom spočíva toto slávne ‚osobné stretnutie‘ s Kristom. Hovorím, že je to ako stretnúť človeka naživo, po tom, čo sme ho roky poznali len na fotografii. Človek môže poznať knihy o Ježišovi, doktríny, herézy o Ježišovi, pojmy o Ježišovi, ale môže ho nepoznať živého a prítomného. Pre mnohých, dokonca aj pokrstených veriacich, je Ježiš postava z minulosti, nie živý človek v prítomnosti.“



Nestačí preto vedieť všetko o Ježišovi, rozdiel je asi taký ako „keď človek prejde od poznania človeka k zamilovaniu sa do neho“. 



Mnohé formy chudoby vo svete



V charizmatickej obnove v minulosti prevládali dva prúdy, jeden sa viac sústredil na duchovný rozmer a druhý na sociálny rozmer. „Pápež František opakovane zdôrazňoval, že vo svete existuje mnoho druhov chudoby, a osobnými gestami nás priviedol k tomu, aby sme objavili niekoľko z nich, ktoré boli ignorované alebo málo zohľadňované. Neexistujú len telesné skutky milosrdenstva, ale aj duchovné skutky milosrdenstva. Medzi tie isté skutky telesného milosrdenstva patrí aj prístrešie pre bezdomovcov a nasýtenie hladných, ale aj starostlivosť o chorých a návšteva väzňov“, dodal kardinál Cantalamessa.



Napokon „vášeň pre jednotu kresťanov je v pôvodnej DNA obnovy v Duchu Svätom“, povedal kardinál Cantalamessa a pokračoval: „Je veľmi pravdivé to, čo bolo opakované pri viacerých príležitostiach, počnúc svätým Jánom Pavlom II: ‚To, čo nás spája, je oveľa dôležitejšie ako to, čo nás rozdeľuje.‘“



Podpora chariziem a rast vo svätosti



Pápež František prítomných povzbudil, aby pokračovali vo svojom evanjelizačnom poslaní, najmä aby konali semináre pre neveriacich. Vo svojom príhovore vyjadril, že nie je ich úlohou, aby rozlišovali, kto je pravý „charizmatik“, ale aby napomáhali pastierom v ich službe a dodal:



„Služba, ktorú môže CHARIS vykonávať, spočíva práve v podpore chariziem a ich povzbudzovaní, aby sa dali do služieb celej Cirkvi. Osobitne treba vždy oceňovať charizmy, ktoré slúžia evanjelizácii a misionárskej činnosti, a to najmä voči tým, ktorí ešte nepoznajú Ježiša Krista.



Druhým cieľom je ‚podporovať duchovné prehlbovanie a svätosť ľudí, ktorí prežívajú skúsenosť krstu v Duchu Svätom‘ (čl. 3 § c). Nesmie sa považovať za samozrejmé, že keď človek raz prijal krst v Duchu Svätom, je už plne kresťanom. Cesta svätosti musí vždy napredovať v osobnom obrátení a vo veľkorysom darovaní seba samého Kristovi a iným, a nielen s ohľadom na individuálne ‚duchovné blaho‘.“



Zdroj: VaticanNews – preložil Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024