Kard. Parolin: Zastavme eskaláciu na Blízkom východe, myslime na deti

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj | 28. 10. 2023 07:35



Vatikán 28. októbra (VaticanNews) Dva národy, dva štáty. To „vždy bolo“ a naďalej zostáva „postojom“ Svätej stolice k Izraelu a Palestíne, ako aj „jediným reálnym riešením, ktoré by mohlo zabezpečiť budúcnosť mieru a pokojnej blízkosti prostredníctvom priameho dialógu medzi oboma stranami“. Vyhlásil to vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý požiadal svet, aby hľadel predovšetkým na deti, ktoré sú obeťami tohto nového konfliktu: „Myslime na deti, ktoré boli zranené Hamasom, ale aj na mnohé deti, ktoré umierajú pod bombami v Gaze. Výzva je určená najmä im, aby sme brali do úvahy ich nevinnosť, ich budúcnosť.“



Svätá stolica je ochotná urobiť všetko, čo je možné



Pietro Parolin sa v piatok prihovoril na podujatí venovanom kardinálovi Achillovi Silvestrinimu na Campidogliu. Na okraj podujatia, na otázky novinárov, štátny sekretár zopakoval plnú ochotu Svätej stolice prispieť k mierovému riešeniu Blízkeho východu poznačeného napätím a násilím: „Urobíme všetko, čo sa dá, pápež je v tejto veci veľmi ochotný,“ potvrdil. Pripomenul výzvu, ktorú pápež František v tomto vojnovom období niekoľkokrát zopakoval: „Výzva, to znamená, aby dôvody mieru zvíťazili nad násilím a vojnou“ a „tiež výzva na prepustenie rukojemníkov a potom za humanitárnu pomoc v Gaze“. „Toto sú dve ohniská, na ktoré sa sústreďuje činnosť Svätej stolice,“ zdôraznil Pietro Parolin a vysvetlil, že v súčasnosti „nie je veľký priestor“ na sprostredkovanie zo strany Svätej stolice. „Existuje však možnosť na mieste, za prítomnosti miestnej cirkvi, prostredníctvom Latinského patriarchátu v Jeruzaleme, že môže dôjsť k určitým rozhovorom a výmene posolstiev. Skôr po tejto stránke sa snažíme niečo urobiť.“



Zvažuje sa možné stretnutie pápeža s rodinami rukojemníkov



Pokiaľ ide o možnú pozemnú inváziu v pásme Gazy, kardinál vyjadril nádej, „že nedôjde k zhoršeniu situácie a že sa ju podarí vyriešiť inak. Domnievam sa,“ dodal, „že to veľmi súvisí s otázkou prepustenia rukojemníkov, ak by sa podarilo vyriešiť problém rukojemníkov, pravdepodobne by bolo menej naliehavé podniknúť pozemnú akciu.“ K téme izraelských rukojemníkov Pietro Parolin – v odpovedi na otázku o stretnutí pápeža s rodinami unesených – vysvetľuje: „Rozmýšľame o tom, videli sme, že sú tu a boli prijatí na úrovni inštitúcií v Taliansku, konečné rozhodnutie za nás ešte nepadlo, ale verím, že do konca dnešného dňa sa tak stane.“



Kontakty s USA



K telefonátu tureckého prezidenta Erdogana pápežovi sa kardinál nevyjadril („nie som oboznámený s jeho obsahom“), zatiaľ čo k telefonickému rozhovoru pápeža Františka s americkým prezidentom Joeom Bidenom z 22. októbra povedal: „Myslíme si, že aj Spojené štáty môžu v tomto prípade zohrať dôležitú úlohu. Pápež zopakoval, aký je postoj Svätej stolice voči prezidentovi Bidenovi, a bol vypočutý, pretože sám Joe Biden – podľa toho, čo som počul – „sa obáva možnej eskalácie a dúfa, že sa veci nezhoršia“. Nie sú vylúčené ani ďalšie kontakty s inými medzinárodnými lídrami: „Budeme hodnotiť zo dňa na deň podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia.“



Tragédia Ukrajiny



Kardinál Parolin napokon nezabúda ani na Ukrajinu a „tragédiu“ obyvateľstva, ktoré je už približne dva roky vo vojne. „Teraz sa Ukrajina trochu dostala z centra pozornosti, ale určite pokračujeme v práci aj na nej,“ ubezpečil. „Naďalej pracujeme predovšetkým na humanitárnom aspekte, na Malte prebieha stretnutie politických radcov o mierových možnostiach pre prezidenta Zelenského. Zúčastní sa na ňom aj nuncius. Včera som natočil video, aby som povedal, že naďalej venujeme pozornosť tragédii Ukrajiny a potrebe zapojiť všetkých do hľadania riešenia.“



Preklad Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024