Vatikán 26. októbra (VaticanNews) V stredu 25. októbra na 18. kongregácii generálneho zhromaždenia synody vystúpil so svojím príhovorom aj Svätý Otec František.
Zopakoval, že ženy v Cirkvi sú dôležité a upozornil na klerikalizmus. „Ak chceš vedieť, čo hovorí Cirkev, čítaj Magistérium, ale aby si premýšľal ako Cirkev, obráť sa na ľud,“ zdôraznil pápež prítomným biskupom dôležitosť Božieho ľudu. „Vie čakať, vie objaviť cesty za hranice možností s bázňou a odvahou,“ uviedol o Božom ľude Svätý Otec František vo svojom prejave v stredu popoludní v Aule Pavla VI.
Pri stole v španielčine upriamoval pozornosť na Cirkev ako Boží ľud. Tomuto ľudu členovia synody adresovali List, v ktorom zopakovali svoju ochotu „načúvať všetkým.“ Pápež tiež poukázal na „pohoršenie,“ „keď v niektorých farských úradoch sa nachádza ‚cenník‘ sviatostných služieb ako v supermarkete.“ Ako upozornil pápež, klerikalizmus „je ako bič, ktorý ničí svätý Boží ľud,“ ničí „tvár Cirkvi“ a dodal, že Boží ľud, skutočne „trpezlivo znáša zlé zaobchádzanie a marginalizáciu zo strany inštitucionalizovaného klerikalizmu.“
Svätý a hriešny, ale verný ľud
„Rád si predstavujem Cirkev ako jednoduchý, pokorný ľud, ktorý kráča v Pánovej prítomnosti,“ vyznal Petrov nástupca. Podľa jeho slov je krásne hovoriť o „svätom Božom ľude,“ a je to ľud „svätý i hriešny,“ oboje, ale je to verný ľud, dodal pápež: „Hovorím verný ľud, aby som neupadol do mnohých koncepcií a ideologických schém, ktorými sa redukuje skutočnosť Božieho ľudu. (...) Áno, treba povedať – je neomylný vo viere. (...). Keď chceš vedieť, čo chce povedať svätá Matka Cirkev, čítaj Magistérium, ale ak chceš myslieť tak, ako myslí Cirkev, obráť sa na ľud.“ Ako ďalej pokračoval pápež František, tento verný ľud „má dušu,“ a „môžeme hovoriť o duši ľudu, môžeme hovoriť o hermeneutike, o spôsobe videnia skutočnosti, o uvedomení.“ O „vedomí dôstojnosti svedčia gestá,“ vysvetlil ďalej pápež, „,ako je krstenie detí, či pochovávanie mŕtvych.“
Význam žien v Cirkvi
Svätý Otec tiež vyzdvihol význam ženy v Cirkvi, ktorá okrem iného aj „odovzdáva vieru.“ „Veľmi sa mi páči, že vo svätom Božom ľude sa viera vždy odovzdáva v nárečí a spravidla v ženskom nárečí. Nie je to len preto, že Cirkev je matkou a práve ženy ju najlepšie odrážajú (...) Cirkev je žena, ale preto, že sú to ženy, ktoré vedia čakať, ktoré vedia objaviť zdroje Cirkvi, veriaceho ľudu, ktoré sa posúvajú za hranicu, možno so strachom, ale odvážne, a v šerosvite začínajúceho dňa sa približujú k hrobu s intuíciou (ešte nie nádejou), že tam môže byť niečo živé. Žena je odrazom Cirkvi, Cirkev je ženská, je nevestou a matkou.“
Ruženec účastníkov synody za mier
Zdroj: VaticanNews
„Nech sa zastavia vojny, násilie, vykorisťovanie a diskriminácia, ponad rozdiely je možné viesť bratský dialóg,“ toto posolstvo zaznelo z Baziliky sv. Petra, kde sa v stredu 26. októbra večer účastníci synody modlili k Panne Márii a zverili jej ľudstvo a stvorenie. Slávnosti predsedal vikár Svätého Otca pre Mestský štát Vatikán kard. Mauro Gambetti. Osobitným spôsobom sa v ruženci za mier a v procesii z átria Baziliky sv. Petra ku katedrálnemu oltáru sa zhromaždili účastníci synody, aby zverili milosrdenstvu Bohu smutné vojnové udalosti vo svete, pretože ako zaznelo „mená mnohých obetí, chudobných ľudí a ľudí utláčaných tragédiami, ktoré sa dejú príliš často za ľahostajnosti sveta, majú meno a tvár a sú v srdci Cirkvi.“
Podľa článkov VN Paola Ondarzu a Salvatoreho Cernuzia spracovala Miroslava Holubíková