Kard. Dziwisz: Slová sv. Jána Pavla II. aj dnes rezonujú s novou a mocnou silou

TK KBS, VaticanNews, pra, pr, mj, ml; kj | 16. 10. 2023 13:05



Vatikán 16. októbra (VaticanNews) „Je povzbudzujúce a veľmi dojímavé vedieť, koľko ľudí si napriek pokusom prehlušiť jeho hlas stále želá počúvať ho. Myslím si, že dnes jeho výzva ‚Nebojte sa otvoriť dvere Kristovi‘ rezonuje s novou, mocnou silou,“ zdôraznil kardinál Stanisław Dziwisz, dlhoročný sekretár Jána Pavla II. v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News pri príležitosti 45. výročia zvolenia kardinála Karola Wojtyłu na pápežský stolec.



Poukázal tiež na to, že práve poľský pápež inicioval náročný proces očisťovania Cirkvi od zločinov, ktorých obeťami boli deti. Kardinál Dziwisz sa domnieva, že učenie a životný štýl Jána Pavla II. môžu inšpirovať mladých ľudí, ale príbeh o ňom by mal byť sprostredkovaný jazykom zrozumiteľným pre dnešnú mládež.



Emeritný krakovský metropolita, pripomínajúc 45. výročie zvolenia na pápežský stolec kardinála Karola Wojtyłu, ktoré sa uskutočnilo 16. októbra, verí, že Ján Pavol II. by aj dnes priniesol svetu pokoj a nádej. „On stále hovorí. Stačí prísť do Vatikánu do Baziliky svätého Petra a vidieť ľudí ponorených do modlitby pri jeho hrobe. Stačí vstúpiť do pápežskej svätyne v Krakove, do kostolov vo Wadowiciach či na Kalvárii, na všetky miesta, ktoré nesú jeho stopy. Ľudia ho stále počúvajú, hľadajú jeho duchovné priateľstvo,“ povedal kardinál Dziwisz.



Mnohí sa ho snažia zamlčať alebo falšovať fakty



Kardinál Dziwisz na otázku, čo by poľský pápež odkázal súčasnému svetu, odpovedal, že krízy, ktorým čelíme, spochybňovanie hodnôt, ktoré sa doteraz zdali byť posvätné a nedotknuteľné a ktoré prehĺbili rozdelenie a sociálne nezhody, by naplnili jeho srdce smútkom. „Svätý Otec videl a zažil veľa zla, videl dôsledky vojen a totality, trpel s najslabšími, bol obhajcom a hlasom tých, ktorí boli zbavení hlasu, a v časoch nepokojov sa vždy snažil priniesť ľuďom nádej. Bol svedkom Kristovej lásky a sily evanjelia, ktorá sa nemení napriek premenlivosti sveta, a myslím si, že dnes by jeho výzva ‚Nebojte sa otvoriť dvere Kristovi‘ zaznela s novou a mocnou silou,“ dodal.



Tajomník Jána Pavla II. verí, že čím viac času uplynie, tým viac „vynikne nadčasová múdrosť jeho odkazu a bude ešte zrejmejšie, koľko inšpirácie z neho vychádza.“ „Týka sa to predovšetkým tých otázok, pre ktoré sa dnes niektoré kruhy snažia Svätého Otca  kritizovať, ako je napríklad ochrana maloletých v Cirkvi. Mnohí sa snažia zamlčať alebo sfalšovať skutočnosť, že to bol práve Ján Pavol II., kto inicioval náročný proces očisťovania Cirkvi od zločinov, ktorých obeťami boli nevinné deti. V tomto procese pokračovali jeho nástupcovia, ale bol to práve poľský pápež, ktorý sa ako prvý jednoznačne a rozhodne postavil proti bagatelizovaniu alebo zamlčovaniu týchto bolestivých otázok,“ povedal kardinál Dziwisz.



Zdôraznil tiež, že Ján Pavol II. ako veľký apoštol Božieho milosrdenstva položil teologické a existenciálne základy cesty, ktorou dnes Cirkev vedie pápež František. Sú to „cesty milosrdenstva, skláňania sa nad ľudskou biedou, na ktorú je jediným liekom nekonečná Božia láska“. Kardinál Dziwisz poukázal aj na prebiehajúcu synodu o synodalite. „Myslím, že nie je prehnané povedať, že jej korene spočívajú v prezieravej vízii poľského pápeža, ktorý videl a ocenil úlohu laikov v Cirkvi; bol otvorený dialógu s rôznymi kruhmi, nie vždy priateľmi kresťanstva, a pozorne počúval, čo má svet čo povedať Cirkvi,“ dodal kardinál Stanisław Dziwisz.



Karol Wojtyła dokáže inšpirovať a fascinovať



Emeritný krakovský metropolita verí, že učenie Jána Pavla II. a jeho životný štýl môžu byť pre mladých ľudí stále zdrojom inšpirácie. „Nemám o tom žiadne pochybnosti, napokon toto presvedčenie potvrdzujú osudy niekoľkých generácií mladých ľudí, ktorých Ján Pavol II. pritiahol k Ježišovi. Milióny ľudí sa stále schádzajú na Svetových dňoch mládeže, čím vyvracajú tézy o úpadku Cirkvi a ľahostajnosti mladých ľudí vo veciach viery. V učení Jána Pavla II. môžu mladí ľudia nájsť usmernenie pre svoj život, ale môžu sa inšpirovať aj jeho životom, najmä jeho mladými rokmi, ktoré boli plné charakteristických vášní mladosti, radosti zo života, mnohostranných záujmov, túžby po intelektuálnom a duchovnom rozvoji, schopnosti tešiť sa z priateľstiev, krásy prírody, športu, poézie,“ pripomenul kardinál.



Poukázal na to, že roky mladosti Karola Wojtyłu boli aj ťažké, poznačené vojnovou drámou, ale napriek tomu ich prežil veľkolepo a dokázal, že sa oplatí bojovať za najväčšie ideály a byť im verný. „Pre mladých ľudí – bez ohľadu na to, kde a kedy žijú – je fascinujúcim vzorom hodným nasledovania. Otázkou nie je, či ich pápež dokáže inšpirovať, ale ako sa im sprostredkúva krása jeho života, akým jazykom sa o ňom hovorí, či je to jazyk, ktorý zasahuje citlivosť dnešných mladých a je pre nich zrozumiteľný,“ zdôraznil. 



Kard. Dziwisz na konkláve



Keď sa vrátime k 16. októbru 1978, kardinál Dziwisz spomenul, že krátko po zvolení sa s ním chcel stretnúť Ján Pavol II. „Keď sa objavil biely dym, moje srdce sa zachvelo, premohla ma silná predtucha. Keď som z balkóna Baziliky svätého Petra počul vysloviť meno ‚Carolum‘, už som to vedel. Od tých chvíľ uplynulo štyridsaťpäť rokov, počas ktorých sa stalo mnoho vecí, ale ten okamih zostal navždy vrytý do môjho srdca. Bol som hrdý a šťastný,“ povedal. Dodal, že ho našli medzi tisíckami ľudí na Svätopeterskom námestí a uviedli ho do konkláve, do refektára, kde kardináli spolu so Svätým Otcom večerali. „Kardinál Jean-Marie Villot, štátny sekretár Svätej stolice, ma priviedol k pápežovi. Ten sa postavil a srdečne ma pozdravil. Prvé slová, ktoré som potom od Svätého Otca počul, boli: ‚Ale mi dali príučku!‘ Zmiernilo to emócie, ktoré ma premohli,“ spomína sekretár Jána Pavla II. 



Paweł Rytel-Andrianik, Paweł Rozwód  Vatikán



Preklad: Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024