Kňazský seminár v Spišskej Kapitule hostil opäť Dni kresťanskej kultúry

TK KBS, ae, ml; kj | 14. 10. 2023 08:05



Spišská Kapitula 14. októbra (TK KBS) V priestoroch Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule sa konal v uplynulých dňoch ôsmy ročník Dní kresťanskej kultúry. V prebiehajúcom Roku kresťanskej kultúry na ich príprave participovala Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri Konferencii biskupov Slovenska, Teologický inštitút TF KU v Spišskom Podhradí a Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy.



Pozdrav účastníkom podujatia zaslala aj talianska veľvyslankyňa na Slovensku Catherine Flumiani a apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mons. Nicola Girasoli, ktorý sa plánoval podujatia aj osobne zúčastniť, ale napokon pre pracovné povinnosti nemohol byť osobne prítomný. Iniciátorom podujatia a jeho moderátorom bol opäť kňaz a cirkevný historik doc. Ľuboslav Hromják a mottom bola myšlienka: „Keď Perugino a slávny Dante prehovorí.“



V rámci prednášok sa totiž pozvaní hostia venovali 500. výročiu smrti talianskeho maliara Pietra Perugina a básnikovi Dante Alighierimu. Zazneli podnetné informácie o živote a tvorbe renesančného maliara podľa dobového historika a umelca Giorga Vasariho v spojitosti s komparáciou ďalších  odborných prameňov. Doc. Hromják predniesol rozbor jeho diela Odovzdávanie kľúčov sv. Petrovi, ktoré sa nachádza v Sixtínskej kaplnke.



K postave Danteho Alighieriho odzneli zaujímavé prednášky od osobností, ktoré sa na Slovensku  dlhodobo venujú jeho životu a tvorbe alebo pre ktorých sa stal dôležitým predmetom odborného záujmu v ostatných rokoch. Prezidentka Spoločnosti Dante Alighieriho Miroslava Vallová objasnila, prečo je Danteho dielo stále aktuálne. „Kto sa dostane k Dantemu, je ním zasiahnutý,“ uviedla. Vysvetlila, prečo sa jeho slávna Božská komédia stala bestsellerom hneď po jeho skone. Pripomenula, že zostáva inšpiratívny, lebo v Božskej komédii ponúka  svet emócií, ale aj dôležité svedectvá a posolstvá a že hoci dielo  vyznieva ako fantazijné,  je bohaté na reálne postavy. „Božská komédia bola napísaná, aby zmenila život ľudí, je to  umenie pre život,“ uviedla skúsená danteistka. Vyzdvihla tiež, že Dante tvoril taliansku literárnu tradíciu.



Herec a vysokoškolský pedagóg doc. Štefan Bučko recitáciou pripomenul niektoré verše z Božskej komédie a vyznal sa zo svojho vzťahu k veľkej talianskej osobnosti jej autora. „Danteho Božská komédia je najprv poézia, až potom všetko ostatné,“ konštatoval. Zároveň poukázal na „danteovský odkaz“ – potrebu charakteru ako nevyhnutnú podmienku tvorivej činnosti.



Pedagogička, poetka a spisovateľka Marta Vojtková z Bratislavy sa zaoberala témou Dante Alighieri v diele Boticcceliho pri edukácii študentov a predložila prítomným výsledky svojich  skúseností z práce so študentmi. Vysvetlila, ako pracuje s Danteho témami so žiakmi v škole na hodinách literatúry, čím je jeho dielo  pre študentov výzvou a podnetom k premýšľaniu.



Miroslav Demko priblížil, akým spôsobom odrážal  Danteho v hudobnej tvorbe skladateľ Franz Liszt a prečo je neprávom považovaný za maďarského skladateľa.



Obohatením poslucháčov bola aj prednáška dlhoročnej rozhlasovej scenáristky i režisérky Tatiany Kusej, ktorá  predstavila rozhlasový projekt Parnas a formu, ako sprístupňovala Božskú komédiu širšej verejnosti cez rozhlasové umenie. V éteri totiž presadila komplexnú realizáciu  Božskej komédie do zvukovej umeleckej podoby, pričom príprava nato trvala niekoľko rokov.



Teológ Marek Iskra  sa venoval téme Dante očami apoštolského listu pápeža Františka Candor lucis  aeternae. Pripomenul, akým spôsobom pomáha v Rádiu LUMEN priblížiť poslucháčom Danteho tvorbu a ako uviedol, budúcnosť majú v rukách tí, ktorí vedia ponúknuť príbeh a vedia správne formovať túžby. „Danteho cesta do raja je aj pre nás výzvou, on pracuje s ľudskými túžbami,“ zdôraznil.  Konštatoval, že iba počas uplynulých sto rokov prežívame v Cirkvi návrat k Dantemu. Podľa neho aj sv. pápež Ján Pavol II. viackrát vo svojich príhovoroch spomínal Danteho. Odkaz slávneho Taliana  zhrnul do výzvy: „Pomôžte ľuďom prekonávať hustý a temný les usmerňovaním ich túžob.“



Spisovateľka a poetka Mgr. Gabriela Spustová, PhD.  sa prítomným prihovorila témou Viliam Turčány: Srdce pre Danteho, v rámci ktorej vysvetlila,  prečo sa pre nášho popredného prekladateľa a básnika stal práve Dante celoživotným záujmom.



Súčasťou podujatia bola aj slávnostná bohoslužba so spišským pomocným biskupom Jánom Kubošom, ktorý zároveň prišiel osobne pozdraviť účastníkov Dní kresťanskej kultúry. Kým prvé dva dni podujatia boli určené odbornej i laickej verejnosti, intelektuálom, bohoslovcom, tretí deň patril, ako zvyčajne, školám, pedagógom, žiakom a študentom 9. ročníka ZŠ, 1. – 4. ročníka cirkevných gymnázií, stredných škôl, základných umeleckých škôl, učiteľom výtvarnej výchovy, náboženstva a dejepisu.



Spisska Kapitula, Dni krestanskej kultury



„Tento ročník Dní kresťanskej kultúry hodnotím ako mimoriadne úspešný. Prekonal moje očakávania z hľadiska účasti záujemcov. Odhadujem, že sa tu za dva dni mohlo vystriedať aj tristo účastníkov, najmä stredoškolské dni boli viac zastúpené. Veľmi prínosné boli Dni kresťanskej kultúry aj pokiaľ ide o zastúpenie  prednášajúcich hostí, pomyselná latka úrovne bola možno ešte vyššia než minulý rok. Mali sme tu najlepších odborníkov na danú tematiku a mali sme ich aj viac než vlani. To potvrdzuje, že ide o výnimočné podujatie. Novinkou bolo muzikologické spojenie témy Danteho s Franzom Lisztom, doteraz sme podobné prepojenie v rámci uplynulých ročníkov podujatia nemali. Týmto podujatím sme sa zároveň zapojili do Roka kresťanskej kultúry. Mimoriadne si vážim záujem apoštolského nuncia, ktorý nás pozdravil a chcel sa osobne zúčastniť. Práve aj vďaka jeho záujmu uvažujeme pokračovať v téme Danteho aj na budúci rok,“ zhrnul podujatie doc. Ľuboslav Hromják.



TK KBS informovala Andrea Eliášová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024